kaya tuzunun gebelıge etkısı

selamlar arkadaslar ınegımı kasım ayında tohumlatmıstım gebe dıye dusunurken dun ıtıbarıyle kızgınlıga geldı yanı yaklasık dort ay ssonra bı arkadasım kaya tuzu yalatıyormusun dedı eger tuz verıyorsan gebelıgı cozmustur bır ıkı aylık gebelıgı tuz cozer dedı bende tuz vermıztım acaba tuzmu cozdu bu konuda bılgısı olan arkadaslardan yardım ıstıyorum bu bılgı nekadar dogru

Ynt: kaya tuzunun gebelıge etkısı

tamamen yanlış. kaya tuzunun içinde metobolizmayı kuvvetlendirici mineraller var, hayvanın direncini sağlamlaştırır, gebelikle hiç bir alakası yok. sen hayvana iyi bak, stres yaptırma, iyi besle, yatağını kuru tut, suyunu eksik etme.
hayırlı işler.

Bencede alakasız bir düşünce bazı veterinerler tohumlamadan sonra kaya tuzunu yalatmayın diyor ama neye dayanarak diyorlar bilmiyorum İsmail beyinde bahsettiği gibi tuzun içerisinde hayvanların ihtiyacı olan mineraller var.

Kaya tuzu gebe hayvanlara verilmeli. fakat sıcak havalarda hayvanları susuz bırakmamalıyız. Çünkü hayvan susuz kaldığında 18-21 gün önce tekrar boğaya gelir. İneği çevirdikten sonra bence kaya tuzu hayvanın önünde fazla bekletilmemeli. hayvanın susuz bırakmamalıyız.