Ayçiçeği EKimi

02.02.2013
216
102

Arkadaşlar 140 dönüm ayçiçeği ekmeyi planlıyorum. 55 dönümü sulu alan 85 dönümü de bayırlar. Tahmini masraf ne kadar olur başkasına sürdürcem ektircem ilaçlattırcam.... Bir de tahmini ne kadar para kazanırım yani iyi para gelir mi ?

Ynt: Ayçiçeği EKimi

Topraklarınızın verimliliği ve uygun yağışların düşmesi durumunda bölgenizdeki maximum verim durumu nasıl olur ?, 1 dekar (1000 m2) yerden çevrenizdekiler nasıl verim alıyorlar? Bu gibi parametreler karlılığınızı belirler.
Ayçiçeği iişi buğdaya göre biraz daha masraflıdır.
Bu sene ayçiçek piyasası nasıl olur bilmiyorum. Ama size para kalması için ortalama 100 kg verimin üzerinde olması lazım , kalan kısmı tabi piyasa şartlarıda önemli bu sene ne verirler fiyata bilmiyorum tabi , 100 kg den sonrası size ancak kar kalır diye düşünüyorum.
Tabi bunda yapacağınız tercih ve durumlarda önemli , tohum fiyatları 350-600 TL arasında bölgemizde torba fiyatları , intervix li çeşit mi ekeceksiniz? Yoksa ekimden önce mi ilaç alacaksınız? Yerler sürük durumda mı? vs vs gibi parametreler masrafı bir miktar arttırabilir veya azaltabilir.

Ynt: Ayçiçeği EKimi

Mesajı yazdıktan sonra önceden göndermiş olduğunuz mesajları okudum. Ne ekeceğiniz konusunda kafanız biraz karışmış sanırım. Eğer sulama imkanı varsa , ben olsam mısır ekerdim. Eğer tamamını sulamak zorsa , bir kısmınıda ayçiçek ekerdim.