+ Konuya Cevap Yaz
4 sonuçtan 1 ile 4 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Düşük Faizli Kredi Uygulama Tebliği Yayınlandı  iraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin uygulama tebliği Resmi Gazete’nin 21 Mart 2013 tarihli sayısında yayınlanarak 1 Ocak 2013’ten itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.
  Uygulama tebliğine göre yatırım ve işletme konularına göre düşük faizli kredilerin şartları şöyle:

  Damızlık süt sığırı yetiştiriciliği:
  1- Üreticilerin faiz indirimli işletme ve yatırım kredisinden yararlanabilmesi için en az 10 baş ve üzerinde manda veya damızlık süt sığırı işletmesi kurması veya mevcut işletmesinin kapasitesini 10 baş ve üzerine çıkarmaları gerekiyor.
  2-Damızlık süt sığırı yetiştiriciliği için mevcut veya kurulacak işletmelere kullandırılacak olan yatırım kredileri, manda veya holstein (siyah alaca/kırmızı alaca), brown swiss, simental (flekvi) ve jersey ırkı “Damızlık Belgeli” süt sığırı alımlarını, barınak yapımını ve tadilatını, süt sağım ünitesi, süt soğutma tankı, yem hazırlama ünitesi, balya makinesi, çayır biçme makinesi ve silaj makinesi alımını, kurulu işletmelerin münferit alet, ekipman alımlarını ve diğer yatırım giderlerini kapsar. Tek yıllık yem bitkisi yetiştiriciliğine yönelik giderler, işletme kredisi kapsamında değerlendirilir. Süt sağım tesislerinde, zirai kredilendirme belgesi yerine işletme bazında düzenlenen deney raporu esas alınır.
  3- Kredi ile alınacak damızlık süt sığırları Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği kapsamında tanımlanarak, Türkvet Kayıt Sistemine kaydedilmiş, küpesi takılmış, damızlık belgesine sahip, ilk yavrusuna gebe veya en fazla ilk doğumunu yapmış ve azami 36 aylık yaşta olmalıdır.
  4-Kredi ile alınacak mandalar ise Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği kapsamında tanımlanarak Türkvet Kayıt Sistemine kaydedilmiş,küpesi takılmış, ilk yavrusuna gebe veya en fazla ilk doğumunu yapmış ve azami 48 aylık yaşta olmalıdır.
  5-Yatırım kredilerinde; damızlık belgesi sadece süt sığırı alımı için istenir ve aslı ile işlem yapılır.
  6-İşletme kredilerinde ve ekipman alımına yönelik yatırım kredilerinde işletmedeki hayvanların kulak küpe numaralarını da içerecek şekilde hayvanların kayıtlı olduğuna dair Bakanlık il/ilçe müdürlüklerinden onaylı yazı isteniyor.

  Damızlık etçi sığır yetiştiriciliği:
  1- Krediden yararlanacak üreticinin kuracağı damızlık etçi sığır işletmesi en az 10 baş ve üzeri olmalı. Mevcut işletmesini 10 baş ve üzerine çıkaracak üreticilerde düşük faizli yatırım ve işletme kredisinden yararlanabiliyor.
  2-Damızlık etçi sığır yetiştiriciliği için mevcut işletmelere ve yeni kurulacak kullandırılacak olan yatırım kredileri, angus, hereford, şarole ve limuzin ırkı “damızlık belgeli” hayvan alımlarını, barınak yapımını ve tadilatını, yem hazırlama ünitesi, balya makinesi, çayır biçme makinesi ve silaj makinesi alımını, kurulu işletmelerin münferit alet, ekipman alımlarını ve diğer yatırım giderlerini kapsıyor. Tek yıllık yem bitkisi yetiştiriciliğine yönelik giderler işletme kredisi kapsamında değerlendirilir.
  3-Kredi ile temin edilecek damızlık sığırlar, Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği kapsamında tanımlanarak Türkvet Kayıt Sistemine kaydedilmiş (küpelendirilmiş), Damızlık Belgesine sahip, ilk yavrusuna gebe veya en fazla ilk doğumunu yapmış ve azami 36 aylık yaşta olmalıdır.
  4-Yatırım kredilerinde, damızlık belgesi sadece hayvan alımı için istenir ve aslı ile işlem yapılır.
  5-İşletme kredilerinde ve ekipman alımına yönelik yatırım kredilerinde işletmedeki hayvanların kulak küpe numaralarını da içerecek şekilde hayvanların kayıtlı olduğuna dair Bakanlık il/ilçe müdürlüklerinden onaylı yazı isteniyor.

  Damızlık düve yetiştiriciliği:
  1-Üreticilere faiz indirimli işletme ve yatırım kredisi kullandırılabilmesi için; 50 baş ve üzerinde işletme kurmaları veya işletme kapasitesini 50 baş ve üzerine çıkarmaları gerekiyor.
  2-Damızlık düve yetiştiriciliğinde kullandırılacak yatırım kredileri, barınak yapımını ve tadilatını, yem hazırlama ünitesi, balya makinesi, çayır biçme makinesi ve silaj makinesi alımını, kurulu işletmelerin münferit alet-ekipman alımlarını ve diğer yatırım giderlerini kapsıyor. Tek yıllık yem bitkisi yetiştiriciliğine yönelik giderler ve “damızlık belgeli” hayvan alımları işletme kredisi kapsamında değerlendirilir.
  3-Kredi ile alınacak damızlık dişi danalar, Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği kapsamında tanımlanarak Türkvet Kayıt Sistemine kaydedilmesi yani küpelenmesi, damızlık belgesine sahip ve 4-13 aylık yaşta olmalıdır.
  4-İşletme kredilerinde, “damızlık belgesi” sadece hayvan alımı için istenir ve aslı ile işlem yapılır.
  5-İşletme kredilerinde ve ekipman alımına yönelik yatırım kredilerinde işletmedeki hayvanların kulak küpe numaralarını da içerecek şekilde hayvanların kayıtlı olduğuna dair Bakanlık il/ilçe müdürlüklerinden onaylı yazı istenecek.

  Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği:
  1-Karar kapsamında üreticilere faiz indirimli işletme ve yatırım kredisi kullandırılabilmesi için; 10 baş ve üzerinde kapasiteye sahip büyükbaş hayvan yetiştiriciliği işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini 10 baş ve üzerine çıkarmaları gerekiyor.
  2-Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yatırım kredileri, hayvan alımlarını, barınak yapımı ve tadilatını, süt sağım ünitesi, süt soğutma tankı, yem hazırlama ünitesi, balya makinesi, çayır biçme makinesi ve silaj makinesi alımını, kurulu işletmelerin münferit alet-ekipman alımlarını ve diğer yatırım giderlerini kapsar.
  3-Tek yıllık yem bitkisi yetiştiriciliğine yönelik giderler, işletme kredisi kapsamında değerlendirilecek. Süt sağım tesislerinde zirai kredilendirme belgesi yerine işletme bazında düzenlenen deney raporu esas alınacak.
  4-Kredi ile alınacak inek; Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği kapsamında tanımlanarak Türkvet Kayıt Sistemine kaydedilmesi yani küpelendirilmesi, kültür ırkı veya melezi, azami 48 aylık yaşta ve en az bir doğum yapmış olmalıdır. İşletme kredilerinde ve ekipman alımına yönelik yatırım kredilerinde işletmedeki hayvanların kulak küpe numaralarını da içerecek şekilde hayvanların kayıtlı olduğuna dair Bakanlık il/ilçe müdürlüklerinden onaylı yazı istenecek.

  Büyükbaş hayvan besiciliği:
  1-Üreticilere faiz indirimli işletme ve yatırım kredisi kullandırılabilmesi için; 10 baş ve üzerinde manda dahil olmak üzere besi sığırcılığı işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini 10 baş ve üzerine çıkarmaları gerekiyor.
  2-İşletme kredisi ile temin edilecek hayvanlar azami 18 aylık yaşta, erkek olmalıdır.
  3-Alınacak hayvanların Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği kapsamında tanımlanarak Türkvet Kayıt Sistemine kaydedilmesi yani küpelenmesi ve Türkvet Kayıt Sisteminde en az 3 ay süreyle kayıtlı olmaları zorunluluğu var.
  4-Besi sığırcılığı için kurulu veya kurulacak işletmelere kullandırılacak olan yatırım kredileri, barınak yapımını ve tadilatını, yem hazırlama ünitesi, balya makinesi ve çayır biçme makinesi alımını, kurulu işletmelerin münferit alet-ekipman alımlarını ve diğer yatırım giderlerini kapsıyor.
  5-Tek yıllık yem bitkisi üretimi, işletme giderlerinin finansmanı amacıyla işletme kredisi olarak değerlendirilir.

  Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği:
  1-Üreticilere faiz indirimli işletme ve yatırım kredisi kullandırılabilmesi için; koyun için en az 50 baş, keçi (Saanen, Kilis, Domaskus, Ankara ve kıl keçisi yetiştiriciliği) için en az 25 baş kapasiteye sahip işletme kurmaları veya işletme kapasitesini bu kapasiteler üzerine çıkarmaları gerekir.
  3-Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yatırım kredileri hayvan alımlarını, barınak yapımı ve tadilatını, süt sağım ünitesi, süt soğutma tankı, yem hazırlama ünitesi, balya makinesi, çayır biçme makinesi ve silaj makinesi alımını, kurulu işletmelerin münferit alet-ekipman alımlarını ve diğer yatırım giderlerini kapsıyor.
  4- Tek yıllık yem bitkisi yetiştiriciliğine yönelik giderler işletme kredisi kapsamında değerlendirilir. Süt sağım tesislerinde zirai kredilendirme belgesi yerine işletme bazında düzenlenen deney raporu esas alınacak.
  5-Kredi ile temin edilen hayvanların; Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği kapsamında tanımlanarak Koyun Keçi Kayıt Sistemine kaydedilmesi yani küpelendirilmesi ve 9-24 aylık yaşta olmalıdır. İşletme kredilerinde ve ekipman alımına yönelik yatırım kredilerinde işletmedeki hayvanların kulak küpe numaralarını da içerecek şekilde hayvanların kayıtlı olduğuna dair Bakanlık il/ilçe müdürlüklerinden onaylı yazı istenecek.

  Küçükbaş hayvan besiciliği:
  1-Faiz indirimli işletme ve yatırım kredisi kullandırılabilmesi için; 100 baş ve üzerinde küçükbaş hayvan besi işletmesi kurmaları veya işletme kapasitesini 100 baş ve üzerine çıkarmaları gerekiyor.
  2-İşletme kredisi ile temin edilecek hayvanlar en az 6 aylık yaşta ve erkek olmalı.
  3- Kredi ile alınacak hayvanların, Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği kapsamında tanımlanarak Koyun Keçi Kayıt Sistemine kaydedilmiş-küpelendirilmiş ve Koyun Keçi Kayıt Sisteminde en az 3 ay süreyle kayıtlı olmaları zorunluluğu var.
  4-Küçükbaş hayvan besiciliğinde yatırım kredileri, barınak yapımını ve tadilatını, yem hazırlama ünitesi, balya makinesi ve çayır biçme makinesi alımını ve diğer yatırım giderlerini kapsıyor. Tek yıllık yem bitkisi üretimi, işletme giderlerinin finansmanı amacıyla işletme kredisi olarak değerlendirilecek.

  Arıcılık:
  1-Faiz indirimli yatırım ve işletme kredisi kullandırılabilmesi için; Arıcıların, Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı, asgari 50 adet ve daha fazla sayıda arılı kovan ile üretim yapmaları veya mevcut arılı kovan sayısını 50 adet ve üzerine çıkarmaları, Bombus arısı üreten işletmelerin Bakanlıktan üretim izni almış olması şartı var.
  2-Arıcılık kapsamında kullandırılacak yatırım kredileri;
  a)Arılı kovan, polen kapanlı yeni kovan (boş), bal süzme makinesi, polen kurutma ve temizleme, kek hazırlama makinaları alımı,
  b) 200 adet ve daha fazla sayıda arılı kovan ile gezginci arıcılık yapan üreticiler için jeneratör, arıcı barakası veya karavanı alımı,
  c) 100 adet ve daha fazla sayıda arılı kovana sahip ana arı üretimi yapmak isteyen arıcılara; ana arı üretimi için jeneratör, çiftleştirme kovanı veya kutusu (en az 1000 adet) ve arıcı barakası veya karavanı alımı,
  ç) Bombus arısı sektörü için, bina yapımı ve tadilatı, raf sistemleri, ilgili alet ve ekipman alımı ile diğer yatırım giderlerini, kapsıyor.
  3-Arıcılık kapsamında kullandırılacak işletme kredileri;
  a) Arıcılık malzemeleri (maske, körük, el demiri, pürmüz, mahmuz, çıta delme ve biz gibi) şeker, temel petek, kek, ruhsatlı arı ilacı alımı, gezginci arıcılık yapan arıcılara, işçilik dahil arı nakliye giderleri, ana arı üretimi yapan işletmelere ise şeker, temel petek, kek, ana arı üretim malzemeleri (larva transfer kaşığı, yüksük kalıbı, zımba tabancası, mum cezvesi, larva çantası, ana arı nakliye kafesi ve ana arı ızgarası gibi) alımı ve benzeri işletme giderlerini kapsıyor.
  b) Bombus arısı üretimine yönelik ihtiyaç duyulan (polen, şeker, plastik kap ve ambalaj malzemesi gibi) giderlerin finansmanını kapsıyor.
  4-Kredi talebinde bulunan arıcılar, il/ilçe müdürlüklerinden veya ilgili birliklerden alınacak “Arıcılık Kayıt Sistemi Belgesi”, Bombus arısı üreticileri ise, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il/ilçe müdürlüklerinden alınacak “Üretim İzinli” olduğuna dair yazı ile Ziraat Bankası ve/veya Tarım Kredi Kooperatifine başvuracak.

  Kanatlı sektörü:
  1-Üretim yapacak işletmeler için her dönem asgari; etlik piliç yetiştiriciliğinde 10 bin adet, yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 5 bin adet, hindi, kaz, ördek, bıldırcın yetiştiriciliğinde 2 bin 500 adet, devekuşu yetiştiriciliğinde 50 adet ve üzeri kapasitelerde üretim yapılması veya yapılacak olması gerekir.
  2- Kanatlı sektörüne yönelik yatırım kredileri; Kümes, gübre işleme tesisi, yumurta işleme, tasnif, paketleme ünitesi/tesisi yapımı ve tadilatlarını, bio güvenlik önlemlerini, ilgili alet-ekipman ve makine alımı ile diğer yatırım giderlerini kapsıyor.
  3-İşletme kredileri; Ruhsatlı kanatlı üretim işletmelerinden, yetiştirilmek üzere alınacak ticari civciv ve yarka alımı ile bu hayvanların yem ve diğer işletme giderlerini kapsıyor.

  Kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği:
  1-Damızlık kanatlı üretimi yapacak işletmelere faiz indirimli yatırım ve işletme kredisi kullandırılabilmesi için asgari;damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 10 bin adet, Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğünce ülkemiz için geliştirilmiş hatlarla yapılacak damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 1.000 adet, damızlık hindi yetiştiriciliğinde 5 bin adet, damızlık kaz, ördek veya bıldırcın yetiştiriciliğinde 1.000 adet, damızlık devekuşu yetiştiriciliğinde 100 adet ve üzeri kapasitelerde üretim yapılması veya yapılacak olması gerekir.
  2-Damızlık kanatlı yetiştiriciliği yatırım kredileri; damızlık kümes, damızlık kanatlı üretimi yapmak kaydıyla kuluçkahane, gübre işleme tesisi, yapımı ve tadilatını, bio güvenlik önlemlerini, ilgili alet – ekipman ve makine alımı ile diğer yatırım giderlerini kapsıyor.
  3-İşletme kredileri; yurtiçi veya yurtdışı damızlık kanatlı üretim işletmeleri ve kuluçkahanelerden yetiştirilmek üzere alınacak kuluçkalık damızlık yumurta, damızlık civciv ve damızlık yarka alımı ile bu hayvanların yem ve diğer işletme giderlerini kapsar.
  4-Krediye konu kanatlı hayvanların fatura ve/veya sağlık sertifikalarında damızlık (büyük ebeveyn (grand parent stock), ebeveyn (parent stock)) oldukları belirtilmesi gerekiyor.

  Su ürünleri yetiştiriciliği:
  Su ürünleri yetiştiriciliği yapacak üreticilerin faiz indirimli yatırım kredisine başvurabilmeleri için projelerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanması gerekiyor. Yatırım kredileri projede yer alan kafes ve havuz gibi her türlü su ürünleri yetiştiricilik sistemleri ve/veya kuluçkahane kurulması veya bu sistemlerin kapalı devre üretim sistemine dönüştürülmesi dahil modernizasyonları ile alet-ekipman alımı gibi konuların finansmanını, işletme kredisi ise, Bakanlıkça verilen su ürünleri yetiştiricilik belgesine ve/veya su ürünleri kuluçkahane belgesine sahip üreticilerin işletme giderlerinin finansmanını kapsıyor.
  Yatırım kredilerinde Bakanlıkça onaylanan projeler, işletme kredilerinde ise Bakanlıkça verilen su ürünleri yetiştiricilik belgesinde ve/veya su ürünleri kuluçkahane belgesinde belirtilen kapasite esas alınacak.

  Su ürünleri avcılığı:
  Su ürünleri avcılığı yapan üreticilere,Bakanlık tarafından su ürünleri avcılığı yapmak üzere ruhsat tezkeresi düzenlenmiş balıkçı gemilerinde ürünlerin muhafazası ve kalitesinin korunması amacıyla muhafaza odalarının yapımı ile buz makinesi alımı, balıkçı gemilerinin izlenmesine yönelik Bakanlıkça belirlenen özellikleri taşıyan gemi takip cihazları ile elektronik kayıt defteri cihazlarının alımı, mevcut balıkçı gemilerinin modernizasyonu gibi konularda yatırım kredisi, tekne bakım/onarımı, yakıt, işçilik v.b. giderler ile takip ve kayıt cihazları için ihtiyaç duyulan işletme giderlerine ise işletme kredisi kullandırılacak.
  Yatırım kredilerinde (münferit alet-ekipman alımları hariç) Bakanlıkça onaylanan projeler, işletme kredilerinde ise Bakanlıkça verilen su ürünleri ruhsat tezkeresinde belirtilen boy uzunluğu esas alınacak.

  Kontrollü örtüaltı tarımı:
  Kontrollü örtüaltı üretme koşullarına sahip en az bir dekar büyüklüğündeki seralarda Örtüaltı Üretiminin Kayıt Altına Alınması Hakkında Yönetmeliğe uygun olarak örtüaltı yetiştiriciliği yaptığı Bakanlıkça tespit edilen ve Örtüaltı Kayıt Sisteminde (ÖKS) kayıt altına alınan işletmeler ile hazırladıkları fizibilite raporları Bakanlık il/ilçe müdürlüklerince onaylanan yeni kurulacak işletmelerin,onaylanan fizibilite raporları çerçevesinde üreticiler yatırım ve işletme kredisi kullanabilecek.

  Yurtiçi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi:
  Üreticilerin, yurtiçi sertifikalı tohum, fide, fidan üretiminde indirimli krediden yararlanmaları için şu şartları yerine getirmeleri gerekiyor:
  1-Üretim şartları:
  a)Sertifikasyon sistemi dahilinde yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi yapan özel sektör yetkilendirilmiş tohumculuk kuruluşu olması ve/veya sözleşmeli üretim yapması,
  b) Doku kültürü yöntemiyle tohumluk üretimi yapması/yapacak olması,
  c) Bakanlık tarafından 18/1/2008 tarihli ve 26760 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sebze Tohum Sertifikasyonu ve Pazarlaması Yönetmeliği esaslarına göre hibrit/standart tohumluk üretimi yapması/yapacak olması,
  ç) Bakanlık tarafından 17/1/2008 tarihli ve 26759 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sebze Fidesi Üretim ve Pazarlaması Yönetmeliği esaslarına göre sebze fidesi üretimi yapması/yapacak olması ve fide üretici belgesine sahip olması,
  d) Bakanlık tarafından 8/7/2010 tarihli ve 27635 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çilek Fidesi Üretimi, Sertifikasyonu ve Pazarlaması Yönetmeliği esaslarına göre çilek fidesi üretimi yapması/yapacak olması ve fide üretici belgesine sahip olması,
  e) Bakanlık tarafından 3/7/2009 tarihli ve 27277 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Meyve Fidanı ve Üretim Materyali Sertifikasyonu ile Pazarlaması Yönetmeliği ve 3/7/2009 tarihli ve 27277 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Asma Fidanı ve Üretim Materyali Sertifikasyonu ile Pazarlaması Yönetmeliği esaslarına göre sertifikalı/standart meyve ve asma fidanı/üretim materyali üretimi yapması/yapacak olması ve fidan üretici belgesine sahip olması gerekiyor.
  2-Yetkilendirilmiş tohumculuk kuruluşlarının, sertifikasyon sürecinde yer alan hasat sonrası tohum alımı, tohum çıkarma, işleme, temizleme, ilaçlama, sertifikalandırma, etiketleme, ambalajlama ve depolama gibi faaliyetler karar kapsamında işletme ve yatırım kredisine konu edilebilir. Bu fıkra kapsamındaki makine-ekipman alımlarında zirai kredilendirme belgesi veya deney raporu aranmaz.
  3-Yetkilendirilmiş tohumculuk kuruluşlarının, tohum üretimi, ıslah ve AR-GE sürecinde ihtiyaç duydukları sera yatırımları, tohum test laboratuvarları, biyoteknoloji laboratuvarları, iklimlendirme sistemleri, sulama sistemleri ve diğer altyapı hizmetleri karar kapsamında işletme ve yatırım kredisine konu edilebilir.
  Yurtiçinde üretilen sertifikalı tohum, fide, fidan kullanımı:
  1-Üreticiler yurtiçinde üretilen sertifikalı tohum, fide, fidan kullanırken yatırım ve işletme kredisinden yararlanmak için,yurtiçinde üretilen sertifikalı tohumu kullanarak bitkisel üretim yapması, yurtiçinde üretilen sertifikalı çilek fidesi veya sertifikalı tohumlardan elde edilen sebze fideleri ile üretim yapması, yurtiçinde üretilen sertifikalı/standart meyve/asma fidanları ile bağ/bahçe tesis etmesi gerekiyor.
  Kullanılan tohum, sebze fidesine ait tohum, çilek fidesi ve fidana ait sertifikaların ibraz edilmesi zorunlu.Düzenlenen faturalar üzerinde sertifika tarihi ve numarası yazılı olma şartı var.

  İyi tarım uygulamaları:
  İyi Tarım Uygulamaları Hakkında Yönetmelik esasları dahilinde bireysel (gerçek veya tüzel kişilik) veya grup (üretici örgütü veya müteşebbis) sertifikasyonu kapsamında iyi tarım uygulamaları kriterlerine uygun faaliyette bulunan üreticiler yatırım ve işletme kredisi kullanabilecek.
  Bireysel sertifikasyon kapsamında faaliyet gösteren üreticiler yetkilendirilmiş kuruluşlar kontrolünde iyi tarım uygulamaları faaliyetlerinde bulunduklarına dair söz konusu kuruluşlar ile yaptıkları sözleşmeyi Ziraat Bankası’na ve/veya Tarım Kredi Kooperatifleri’ne ibraz etmek zorunda.

  Organik tarım:
  Organik Tarım Kanunu ile Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik dahilinde organik tarımsal ürün ve organik tarımsal girdi üretimini yapan, ürünü toplayan, işleyen, ambalajlayan, pazarlayan veya bu faaliyetleri yapacak olan üreticilere sadece kendi faaliyetleri ile ilgili olarak faiz indirimli yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak.
  Ayrıca, yetkilendirilmiş kuruluşlarla sözleşme yaparak geçiş sürecine alınan üreticilere de yatırım ve işletme kredisi kullandırılabilir.
  Yetkilendirilmiş kuruluşlar denetiminde, proje dahilinde veya ferdi olarak organik tarım faaliyetinde bulunan veya geçiş sürecinde olan gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu yetkilendirilmiş kuruluşlarla yapılan sözleşmeleri Ziraat Bankası ve/veya Tarım Kredi Kooperatifleri’ne ibraz etmek zorunda.
  Yetkisi iptal edilen veya yetki süresi uzatılmayan yetkilendirilmiş kuruluşlarca sözleşmesi olan üreticilere, yetkilendirilmiş kuruluşun yetki süresi içerisinde sözleşme yapılmış olması şartıyla, kredi kullandırılacak.

  Yaygın bitkisel üretim:
  Karar kapsamında bitkisel üretim konu başlığı altında belirtilmeyen yağlı tohumlu bitkiler, hububat, baklagil ve meyve-sebze gibi üretim konularında faaliyette bulunan üreticiler ile Karar’da belirtilen bitkisel üretim konularında yer almakla birlikte bu Tebliğde belirtilen kapasitelere ve/veya kriterlere uymayan koşullarda üretim konularında faaliyette bulunan üreticilerin faiz indirimli kredi talepleri de bu kapsamda değerlendirilecek.

  Çok yıllık yem bitkisi üretimi:
  Üreticilerin çok yıllık yem bitkilerinden yonca, korunga ve yapay çayır mera tesisi oluşturmak amacıyla düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullanabilmesi için;
  a) İlin ekolojik şartlarına, ekim tekniklerine ve normlarına uygun çok yıllık yem bitkisi ekilişleri yapması,
  b) Kaliteli kaba yem üretimi yapmak amacıyla çok yıllık yem bitkileri ekilişi yaparak hasat etmeleri veya edecek olmaları,
  c) Toplam ekiliş alanının en az 10 dekar olması,
  ç) Yapay çayır mera tesisleri için ilin ekolojisine uygun olarak hazırlanan projenin il müdürlüğünce onaylanması,
  d) Gerçekte sulu şartlarda yetiştirildiği halde bazı bölgelerin iklim şartlarına uygun olarak kuru şartlarda yetiştirilen yonca için, üniversite ya da araştırma enstitülerinin görüşünün bulunduğu yazının il müdürlüklerinden alınması,
  e) Yeni yapılan ekilişler için kredilendirme başvurularının kabul edilmesi,
  f) Yonca ve yapay çayır mera ekilişi için en az 4 yıl, korunga ekilişi için ise en az 3 yıl süre ile tesisin bozulmaması şartı var.

  Tarımsal mekanizasyon:
  Tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için üreticiler tarafından kullanılan ve 11/10/2000 tarihli ve 24197 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle İlgili Tebliğ (Tebliğ No: 2000/37) esaslarına göre zirai kredilendirme belgesi olan tüm tarımsal mekanizasyon araçları için, yatırım kredisi kullandırılabilir.

  Modern basınçlı sulama:
  1- Üreticilerin, su kaynağından alınan suyun tarla içine dağıtılması amacıyla damla, yağmurlama veya mikro yağmurlama sulama sistemleri kurulması konusundaki kredi talepleri kabul edilecek.
  2- Modern basınçlı sulama sistemi kullanan/kullanacak üreticilerin elektrik temini, derin kuyu açılması, derin kuyu teçhizatı ve suyun kaynağından tarlaya taşınmasına ilişkin kredi talepleri modern basınçlı sulama içerisinde değerlendirilecek.
  3-Modern basınçlı sulama sistemlerini kullanmayan üreticilerin tarımsal sulama/derin kuyu/suyun tarlaya taşınmasına yönelik kredi talepleri ise diğer üretim konuları dahilinde değerlendirilecek.
  4-Yeraltı Suları Hakkında Kanun esaslarına göre su temini maksadıyla kazılar ve kuyular açılmasına yönelik yatırım kredisi,167 sayılı Kanun hükümlerine göre“Arama Belgesi” alınan kazılar ve kuyular için kullandırılır ve bu konuda kredi talebinde bulunan üreticilerden, Bakanlık il/ilçe müdürlükleri veya il özel idareleri tarafından onaylanmış proje raporunu kredi başvurusu esnasında ibraz etmeleri gerekir.

  Arazi satın alımı:
  Dağınık ve parçalı arazilerin birleştirilmesi suretiyle tarımsal işletmelerin ekonomik ölçeğe kavuşturulmasının sağlanmasına yönelik olarak, hisseli tarım arazilerindeki hisse paylarının diğer hissedarlar tarafından satın alınması ya da hisseli olup olmadığına bakılmaksızın bitişik arazilerin satın alınmasına yönelik kredi talepleri Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ nin kendi iç mevzuatı paralelinde olmak kaydıyla bu kapsamda değerlendirilebilir.
  Mevcut işletmelerin satın alınması:
  Mevcut işletmelerin satın alınmasında; tesisin en az kredi geri dönüşü tamamlanıncaya kadar amacı dışında kullanılmayacağına dair noterden ve/veya Banka/TKK mevzuatında belirtilen taahhütname ile başvurulur. İşletmenin krediye başvuru tarihinden önce satın alınması halinde ise işletmenin satın alındığını gösteren belge de başvuru sırasında verilir.

  İzin işlemleri:
  Karar kapsamındaki krediler; ilgili mevzuata göre kuruluş ve çalışma izni almış ve/veya alacak işletmelere kullandırılır.

  Sigorta:
  Karar kapsamında, kredi kullanmak suretiyle yapılan yatırımlardan sigortaya konu olabilecek varlıklar ile tarımsal ürünlerin kredi tutarı üzerinden sigorta ettirilmesi zorunludur.

  Kimler kredi alamayacak
  1- Bakanlık ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yayımlanan teşvik, destek ve hibe programlarında yer alan faiz desteği niteliğindeki desteklerden faydalanan işletmelere, Karar kapsamında aynı konuda kredi kullandırılmayacak. Kredi kullanacak işletmelerden; Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yayımlanan teşvik, destek ve hibe programlarında yer alan faiz desteği niteliğindeki desteklerden yararlanmadıklarına, bu desteklerden yararlandıklarının tespiti halinde, Karar kapsamındaki faiz desteğinin iptal edileceğini kabul ettiklerine dair taahhütname alınır.
  2- Daha önce faiz indirimli kredi alan veya mevcut yatırım kredisine ait anapara tutarının yüzde 30’u ödenmeden, aynı üretim konusunda, kapasite artırımı da dahil, karar kapsamında yeni yatırım kredisi kullandırılmayacak
  3- Bu Tebliğde yer alan kredi konularından kamu kurum ve kuruluşları yararlanamayacak.

  Düşük faizli kredilerle ilgili gerekli belgeleri ve diğer ayrıntıları Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nden öğrenilebilir.

  2013 YILI DÜŞÜK FAİZLİ KREDİLER tablo 2. #2

  Üyelik Tarihi
  25 Ağustos 2010
  Şehir
  aksaray
  Mesajlar
  81
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düşük Faizli Kredi Uygulama Tebliği Yayınlandı  Modern basınçlı sulama:
  1- Üreticilerin, su kaynağından alınan suyun tarla içine dağıtılması amacıyla damla, yağmurlama veya mikro yağmurlama sulama sistemleri kurulması konusundaki kredi talepleri kabul edilecek.
  2- Modern basınçlı sulama sistemi kullanan/kullanacak üreticilerin elektrik temini, derin kuyu açılması, derin kuyu teçhizatı ve suyun kaynağından tarlaya taşınmasına ilişkin kredi talepleri modern basınçlı sulama içerisinde değerlendirilecek.
  3-Modern basınçlı sulama sistemlerini kullanmayan üreticilerin tarımsal sulama/derin kuyu/suyun tarlaya taşınmasına yönelik kredi talepleri ise diğer üretim konuları dahilinde değerlendirilecek.
  4-Yeraltı Suları Hakkında Kanun esaslarına göre su temini maksadıyla kazılar ve kuyular açılmasına yönelik yatırım kredisi,167 sayılı Kanun hükümlerine göre“Arama Belgesi” alınan kazılar ve kuyular için kullandırılır ve bu konuda kredi talebinde bulunan üreticilerden, Bakanlık il/ilçe müdürlükleri veya il özel idareleri tarafından onaylanmış proje raporunu kredi başvurusu esnasında ibraz etmeleri gerekir


  TARLAM DA KUYU VAR ELEKTRİK ALMAK İÇİN İHTİYAÇ KREDİSİNE BAŞVURDUM 1 YIL DA ÖDEMEK ŞART 40000 BİN TL PARA ÇEKİCEM YUKARDA KI KISMI BİRAZ ANLATIRMISINIZ DERİN KUYU TEÇHİZATINA ELEKTRİK GİRİYORMU VE KAÇYILDA ÖDENİYOR

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  07 Ocak 2016
  Şehir
  konya
  Yaş
  31
  Mesajlar
  38
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Düşük Faizli Kredi Uygulama Tebliği Yayınlandı  elektrik dregi tarafo ya kredi vermiyorlar diye biliyorum

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  22 Şubat 2011
  Şehir
  Konya
  Yaş
  29
  Mesajlar
  893
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Düşük Faizli Kredi Uygulama Tebliği Yayınlandı  Basınçlı sulama içine giriyor. Elektrik, dalgıç, trafo, direk, kablo, işçilik ne kadar masrafın varsa karşılıyor.
  Kuyu ruhsatlı olacak
  İşi yaptiracagin yerle a dan z ye anlaştıktan sonra proforma fatura kestirip ziraatin istediği evraklarla bankaya vereceksiniz. Krediniz çıktıktan sonra sizden normal fatura isteyecek banka ve akabinde para işi yapanın hesabına geçecek.
  Not: geçen yıl böyle yapmıştım, 5 yıl vadeli sıfıra yakın faizli

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Düşük faizli kredi traktör satışlarını artırdı
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 16.Nisan.2012, 07:30
 2. Tohum üreticilerine düşük faizli kredi desteği
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Şubat.2012, 11:10
 3. Fark ödemesi desteğine ilişkin uygulama tebliği yayınlandı
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Nisan.2011, 14:38
 4. Tarım sektörüne düşük faizli kredi...
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Ocak.2009, 16:26
 5. Tarıma düşük faizli kredi
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Ocak.2009, 12:07

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status