Primler ağustosa sarkabilir

Resmî Gazetede 19 Mart 2013 salı 28592 sayılı kanunda yapılan değişiklik yayınlanmıştır bu değişikliğe göre Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeline göre fark ödemesi son başvuru tarihi 01.04.2013 iken başvurular 31 Mayıs 2013 tarihine uzatılmıştır.

Başvuru tarihinin uzatılması prim ödemelerinin gecikmesine neden olacak büyük ihtimalle.

Ayrıca Türkiye Tarım Havzalarının Belirlenmesine İlişkin Kararda belirlenen havzalarda 2012 yılı üretim sezonunda üretilerek satışı yapılan; yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk, soya fasulyesi, kanola, dane mısır, aspir, zeytinyağı, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek ürünlerine, daha önce TÜİK verileri dikkate alınarak yapılan destekleme ödemesi, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından tarımsal veriler ve uydu görüntüleri kullanılarak oluşturulan Uydu Tabanlı Parsel Tanımlama Modelinde belirlenen verimlere göre yapılacak.

İşimiz çok zor.Ağustosta gelecek prim ne işe yarayacak acaba.Bu sene Tarım Bakanlığı iyice sapıttı.Allah hepimizin yardımcısı olsun

Ynt: Primler ağustosa sarkabilir

Bizim burada Söke Ziraat Odası bölge milletvekilleriyle lobi çalışmalarına başladı özellikle pamuk primlerinin açıklanan plan dahilinde ödenmesine ilişkin olarak.

İnşallah prim ödemelerini zamanında öderler.Ağustosa sarkıtırlarsa çok zorlanırız pamuk üreticileri olarak.

Primler %90 olasılıkla 1 yada 1.5 ay gibi bir süre geç ödenecekmiş arkadaşlar.Uydu sistemine geçilmesiyle ilgili olarak veri tabanı oluşturuluyormuş.Bu nedenle sadece bu yıla özgü olarak primler geç ödenecekmiş.Dün Söke Ziraat Odasının yaptığı toplantıda Akp Aydın milletvekili Mehmet Erdemin açıklaması bu yönde.

samet 39 link=topic=64107.msg724943#msg724943 date=1364404634' Alıntı:
buğday ödemeleri sanırım nisanın ilk haftası ödencek 350 400 kg aralıgında rekolteler dekar başına her parselin ayrı ayrı

Ödeme programında nisan ilk hafta olarak belirtiliyor ama en azından buğdayı erken öderler inşallah.Pamukta kesin geç ödenecek.Bizim burada birçok kişinin hala buğday verim tahmini yapılmamış.Sistemde çalışma devam ediyor gözüküyor.

Stelyo link=topic=64107.msg722733#msg722733 date=1363982348' Alıntı:
tebliğ aşağıda kardeşim.Yapılan değişiklikle son başvuru tarihi 31.05.2013 olarak değiştirilmiştir.Bu ertelemeyle desteklemeler büyük bir olasılıkla daha geç bir tarihte ödenecek.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/03/20130319-37.htm

bu 31mayıs olan yağlık ürünlerde beyan etme nisan sonu fatura yatırma mayıs sonu en son olacak.buğdaylar askıya çıktı bile bizim buralarda.ctesi çorluda asılıydı buğday desteklemeleri.asıl sorun gecen sene benim 20donum ayçiçeği yazdığım yer buğday ekiliydi.parselverime baktım ne tarlanın ne ekili olduğu nede verim hiçbişey yazmıyor.sanırım 20 dönüm için destekleme alamayacağım.asıl sıkıntı çevremdeki çoğu kişi tarlada ekili olanla beyan edilen tutmuyor.bunun sonucunda birçok kişi bu sene beklediğinin altında destekleme alacaktır.mesela çorluda bir abiyle konustum ctesi 320ton bugday için askıya çıkan rakam 4800tl.2 seçenek var ya taksit taksit verecekler parayı bu sene(abi hepsini tek seferde satmış ve dosyayı yatırmış) yada parsel verimde gösterilen uydu görüntülerinde yer buğday diyelim adam ayçiçeği yazmış o zaman yanacak o hakkı demek .bakalım hangi seçenek doğru yakında bizim burdada asılır listeler görürüz bizde

primlere güvenerek alet aldık borca girdik.Büyük bir ihtimal ağustos ayına sarkıtılacağı söyleniyor ödemelerin.İşimiz çok zor bu sene.Hükümet çiftçiye en ağır darbeyi indirdi yine