1 yılda 2 fabrika

Sütaş, Romanya ' da fabrika satın aldı

Sütaş, Makedonya ' nın Başkenti Üsküp ' ün ardından Romanya ' nın Başkenti Bükreş ' te satın alma işlemlerini tamamladığı süt ve süt ürünleri tesisi ile Balkanlar ' a ikinci adımını attı.

Söz konusu satınalmaya ilişkin açıklamaya yapan Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Sütaş ' ın, doğal lezzetini yaymak üzere büyümeye devam ettiğini belirtti.

Yılmaz, “Romanya ile birlikte 1 yıl içinde Balkanlar ' daki ikinci yatırımımızı yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Romanya ' daki tesisimizin devreye girmesiyle Avrupa Birliği pazarlarına da ulaşmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Romanya ' nın Balkanlar ' da çok önemli bir pazar olmasının yanı sıra Avrupa için stratejik öneme sahip bir erişim noktası olduğunu vurgulayan Yılmaz, Romanya ' daki tesislerinin günlük 500 tonluk kapasiteye sahip olduğunu ve ülkede bu kapasitenin gerektirdiği süt üretiminin gelişmesi için üniversite, üreticiler, sektörün diğer paydaşları ve hükümetlerle işbirliği içerisinde çalışacaklarını dile getirdi.

Yılmaz, süt ürünleri tesislerinin ardından, süt hayvancılığı çiftlikleri, yem fabrikası, geri kazanım ve enerji üretimine yönelik tesisler ile yatırımlarına devam edeceklerini aktardı.

Bir yıl içerisinde Sütaş ' ın Romanya ' daki doğrudan istihdamının 300 kişiyi aşmasını, yatırımlar tamamlandıktan sonra ise bu sayının 500 ' e ulaşmasını beklediklerini belirten Yılmaz, “Süt ürünleri sektörünün bitkisel tarım, hayvancılık, lojistik ve hizmetler sektöründe yarattığı dolaylı istihdam da göz önüne alındığında, Sütaş ' ın bu yatırımının da bölgede üretim, istihdam ve gelir dağılımı açısından önemli sonuçlar doğuracağını öngörüyoruz” görüşünü paylaştı.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22881796.asp

Süt üzerinde dönen rantların nerelere aktığı belli oluyor.Süt üreten vatandaş borç batağındayken büyük şirketler kasalarını doldurmaya devam ediyorlar.Üstelik yatırımıda ülkemize değil kendilerini garanti altına almak adına avrupaya yapıyorlar...

Ynt: 1 yılda 2 fabrika

İşinin hakkını veren bir şirket bellim kırıterleri var hiç taviz vermiyorlar,Ülkemizdeki en büyük fabrikasınıda Aksaray ilimize açtılar bölgemizde süt hayvancılığını canlandırdılar.

hacimmet link=topic=64127.msg724125#msg724125 date=1364240095' Alıntı:
İşinin hakkını veren bir şirket bellim kırıterleri var hiç taviz vermiyorlar,Ülkemizdeki en büyük fabrikasınıda Aksaray ilimize açtılar bölgemizde süt hayvancılığını canlandırdılar.
Yani? Nedemek istediğinizi anlamadım ? Normal mi 1 yıl içinde yurtdışından 2 tane fabrika almaları..Sizin sütünüzü değerinden alıyorlarmı? Benim bildiğim Türkiye de süt üreticileri pek para kazanamıyor yanlış mı biliyorum.? Süt üretenler kazanamazken sütü satanların zengin olması doğrumudur ?????

şuan bölgemizde en yüksek fiyata çiğ süt alan firma,belli olmazları var avrupadaki gibi kalitesine göre fiyat veriyorlar artı bölgede bu şekilde güçlü firma oldugu için özellikle Konyadaki süt firmaları eskiden olduğu gibi durmadan fiyatlari aşağı çekmiyorlar.

kont1979 link=topic=64127.msg726452#msg726452 date=1364734971' Alıntı:
diğer süt alacak firmaları gebertilermi sütasın tekelindesiniz o zaman görürüm ben sizi
Tabiki tekelleşmesin hocam Sütaş ülkemizde bu sektörde %24 paya sahipmiş yani en büyük firma babamızın malı değil sadece bölgemiz için olumlu yanlarından bahsettim Bursa Karaca Bey ve Aksarayda herkeze açık eğitim merkezleri var ücretsiz çifliklerde profesörlerle eğitim veriyorlar yani firma aynı zamanda binevi sosyal projelerde yapıyor her şirket gibi bulunduğu sektörde en iyi en büyük olmaya çalışıyor ama tabiki yerel ve Sütaş gibi başka firmalarda olsun ve rekabet ortamı herzaman oluşsun.