Elektrik Kullanımı Hakkında.Yardım!!

Arkadaşlar/abiler yazın sulama için babamla bi çelişki içerisindeyiz.Tabi buna elektrik hakkında az bilgiye sahip olmamızda neden oluyor.Neyse ben sorununu sizlere anlatmaya çalışayım eminiz yardımcı olacaksınızdır.

Bizim 100 kW lık bir dalgıcımız var 110 amper de çalışıyor.250 metrede çıkartıp 3 km ötedeki tarlada 30 yağmurlama tabancası(spring,yazıda fiske olarak kullanacağım) çalıştırıyor.60 fiskeyi 6 saat de bitirir. 6*110 660 amper yapar(Düşüncem yanlış değilse).Babam bu şekilde sulayalım diğer trafoyu açtırmaya para vermeyelim diyor

Bide 70 kW lık santrafüj var.Dalgıçla havuza döktürse 40-45 fiske su ediyor.60 fiskeyi çalıştırmak içinde santrafüj 50 amper feaan çekiyor.Havuzu dalgıç 1.5 saatde dolduruyor.Bu sistemle 60 fiskeyi hatta 70 fiskeyi çalıştırmamız 4 saat sürüyor.4*(50+110)=640 amper yapıyor.Bende bu şekilde yapalım diyorum.Bu sistemde bir tek trafo açtırma masrafı var gibi gözüküyor ama santrafüj yanında evimiz olduğu için açtırsak iyi olur gibi.

Sizce hangisi daha uygun olur ve elektrik az gelir.

Birde iki farkı motor mesela 20 kW ve 30 kW 25 amperde çalışsa hangisi çok yakar?
70 kW lik motor saatte 70 kW mı yakar?
Bu elektrik saatlerindeki kWh nasıl hesaplanıyor?

Yorumlarınızı bekliyorum :)

Ynt: Elektrik Kullanımı Hakkında.Yardım!!

Kardeşim ilk önce amperle saati neden çarpıyosun amper pompanın elektirik yakmaya gösterdiği direnç , pompanın yaktığı elektiriği öğrenmek için eğer elektirik panondaki elektirik saati dijitalse 180 olan bölümdeki kısma bak ona göre hesapla onu yaz sen ona göre yorum yapalım

1kw gücündeki bir motor 1 saat çalışırsa 1kwh (kilowattsaat) elektrik harcar ,sizin 100kwlık motor 6 saatte 600kwh elektrik harcar,1.5 saat havuzu doldurmak için 150kwh elektrik harcar + 70kwlık motor 4 saat çalışırsa 280kwh elektrik harcar,toplam=403kwh eğer aynı işi yapıyorsa 2. sık daha hesaplı
ayrıca istediğin motoru istediğin amperde çalıştıramazsın motor üretildiği güçte ve amperde çalışır

yaw tarımsal sulmada trt payı yapıyolar sanki tarlada trt ye bakıyoruz türk sanat müzigi dinliyoruz müzik yapıyolar balo yapıyolar parasını biz ödüyoruz hadi evleri anladık trt bakıyoruz tarımsal sulmada ne alaka hizmetini almadıgım parayı ödüyoruz bu ülkede tam olarak elektirik hesabı yapamassın her şeyi eklemişler aq bu zihniyetin

nabolant link=topic=64166.msg723676#msg723676 date=1364158120' Alıntı:
1kw gücündeki bir motor 1 saat çalışırsa 1kwh (kilowattsaat) elektrik harcar ,sizin 100kwlık motor 6 saatte 600kwh elektrik harcar,1.5 saat havuzu doldurmak için 150kwh elektrik harcar + 70kwlık motor 4 saat çalışırsa 280kwh elektrik harcar,toplam=403kwh eğer aynı işi yapıyorsa 2. sık daha hesaplı
ayrıca istediğin motoru istediğin amperde çalıştıramazsın motor üretildiği güçte ve amperde çalışır
böyle hesaplayamazsın bu teorik hesaplama ; eğer motor zorlanırsa 1kw lık motor 3 kw da yakabilir saatte , öğrenmenin en kolay yolu her iki seçeneğide 1 ' er saat çalıştırıp karşılaştırmak

elektrik motoru kullanılacağı yere göre güç hesabı yapılıp yerleştirilir, çalışma yükü fazla değişmez,öyle 3 kat zorlanırsa motorun termik atar,asenkron motorlar kısa süreli olmak kaydıyla 1.2 katına kadar aşırı yüklenebilir.

cexparo link=topic=64166.msg723624#msg723624 date=1364154667' Alıntı:
Kardeşim ilk önce amperle saati neden çarpıyosun amper pompanın elektirik yakmaya gösterdiği direnç , pompanın yaktığı elektiriği öğrenmek için eğer elektirik panondaki elektirik saati dijitalse 180 olan bölümdeki kısma bak ona göre hesapla onu yaz sen ona göre yorum yapalım
abi ben bütün değerleri yazdım başka değer yok panoda saatlerde dijital değil saten

nabolant link=topic=64166.msg723676#msg723676 date=1364158120' Alıntı:
abi yani amperle elektrik tutarının bir bağlantısı yok mu? yani biz önceden 40 kw santrafüj kullanıyorduk 50 amperde felan ama şimdi 70 kw lık kullanıyoruz 30 amperde felan bu durumda eskiye dönmemiz daha mı faydalı olur ? İkiside aynı işi yapıyor 45-50 fiske çalıştırıyor

MuRaT cAn link=topic=64166.msg723906#msg723906 date=1364222382' Alıntı:
abi ben bütün değerleri yazdım başka değer yok panoda saatlerde dijital değil saten
abi yani amperle elektrik tutarının bir bağlantısı yok mu? yani biz önceden 40 kw santrafüj kullanıyorduk 50 amperde felan ama şimdi 70 kw lık kullanıyoruz 30 amperde felan bu durumda eskiye dönmemiz daha mı faydalı olur ? İkiside aynı işi yapıyor 45-50 fiske çalıştırıyor
amper farklı bişe tabiki amper yüksekte olunca çok yakar ama yaktığın elektirik miktarını göstermez saatte 100amper x 5 saat =500 kw böle bişe olamaz , ona takılma pano daki saat dijital değilse iki pompayıda 1 er saat çalıştır bak , dalgıç basma uzunluğu fazla olan yerlerde daha ekonomiktir santrifüjle arasında bu kadar amper farkı varsa dalgıç kullan . Dalgıçta ekonomik elektirik harcamak istiyorsan dalgıcın kademe miktarı önemli

cexparo link=topic=64166.msg723969#msg723969 date=1364231503' Alıntı:
amper farklı bişe tabiki amper yüksekte olunca çok yakar ama yaktığın elektirik miktarını göstermez saatte 100amper x 5 saat =500 kw böle bişe olamaz , ona takılma pano daki saat dijital değilse iki pompayıda 1 er saat çalıştır bak , dalgıç basma uzunluğu fazla olan yerlerde daha ekonomiktir santrifüjle arasında bu kadar amper farkı varsa dalgıç kullan . Dalgıçta ekonomik elektirik harcamak istiyorsan dalgıcın kademe miktarı önemli
peki abi teşekkür ederim ama bizim kuyular derin dalgıcın basma mesafesi de uzun olunca bizim sistemde santrafüj daha iyi oluyor bide santrafüj çift kademe maşallahı var güzel basıyor yorumların için teşekkür ederim