+ Konuya Cevap Yaz
5 sonuçtan 1 ile 5 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Hayvancılığa Anayasa Mahkemesi ayarı...
  Hayvancılığa Anayasa Mahkemesi ayarı...
  27 Mart 2013 Çarşamba 08:11

  Hayvancılık sektörüne bomba gibi bir haber düştü. Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Yasası ' nın 10.maddesinin 6. fıkrası Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

  İptal edilen fıkra, hayvan ıslahı ve hayvancılık yetiştirici birliklerinin kuruluşuna ilişkin düzenlemeyi kapsıyor.

  Bir yıl sonra yürürlüğe girecek iptal kararı, ülke genelinde sayıları 250 ' yi bulan damızlık sığır yetiştiricileri, koyun keçi yetiştiricileri, manda yetiştiricileri ve arı yetiştiricileri birliğinin kapanmasına neden olabilir mi?

  Danıştay 10.Dairesi ' nin başvurusu üzerine iptal edilen 'Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Yasası'nın 10.Maddesinin 6. fıkrası aynen şöyle:
  'Gerçek veya tüzel kişiler, hayvan gen kaynaklarının korunması, ıslahı, geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve pazarlama amacına yönelik özel hukuk hükümlerine tabi birlikler şeklinde organizasyonlar kurabilir. Bu organizasyonlar, 24/4/1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanununa göre kurulan kooperatiflere sağlanan her türlü vergi ve harç muafiyetinden aynı koşullarla yararlanır. Bakanlık, hayvan gen kaynaklarının korunması, ıslahı, geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve belgelendirme gibi konularda bu organizasyonlarla işbirliği yapabilir ve bunların bu Kanun kapsamındaki faaliyetlerini kontrol eder. Birlikler; merkez birliği şeklinde örgütlenebilir ve ihtiyaç duyduğu yerlerde şube açabilir, asli görevlerini yürütmek üzere teknik ve sağlık personeli çalıştırabilir. Bakanlık; birliklere teknik hizmetler, sağlık hizmetleri ve eğitim konusunda gerektiğinde aynî ve nakdî destek verebilir, birliklerin personel ve tesislerinden yararlanma talebinde bulunabilir.'

  Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen bu fıkra ile ilgili bu sütunda tam 3 yıl önce yasa çıkmadan, 18 Mart 2010 ' da 'Hayvan ıslahı tehlikede..' başlığı ile endişelerimizi dile getirdik. Sonra 11 Haziran 2010 ' da yasa kabul edildi. Anayasa Mahkemesi 3 yıl sonra o fıkrayı iptal etti.

  Üç yıl önce ne yazdıysak hepsi gerçek oldu. Hiçbir ekleme yapmadan yazıyı aynen paylaşıyoruz.
  *****
  Hayvan ıslahı tehlikede...

  Hayvancılık politikasındaki yanlışlıklar dizisine bir yenisi ekleniyor. Yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi ' nde görüşülecek 'Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu Tasarısı' ile Hayvan Islah Kanunu ' nun yürürlükten kaldırılması öngörülüyor.

  Islah çalışmalarını olumsuz etkileyecek, damızlık birliklerinin yapısını değiştirecek bu yasal değişikliğin gerekçesi de hazır; 'Avrupa Birliği böyle istiyor.'
  Avrupa Birliği, gerçekten de Hayvan Islah Kanunu ' nun yürürlükten kaldırılmasını ve hayvan ıslahından vazgeçilmesini istiyor mu?

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileri böyle bir iddiada bulunsa da, Avrupa Birliği ' nin Türkiye ' ye ilişkin belgelerin hiçbirinde bu yönde bir talep yok. Tam aksine ilerleme raporlarında ve diğer belgelerde hayvancılık konusunda kaydedilen olumlu gelişmelerden, kayıt sisteminden övgüyle bahsedilir.

  Kaldı ki, Avrupa Birliği istedi diye Türkiye hayvan ıslahından vazgeçebilir mi?
  Hayvan ıslahı, Türkiye Cumhuriyeti ' nin ilk yıllarında çok önemsenmiş ve Atatürk ' ün üzerinde ısrarla durduğu bir konudur. Cumhuriyeti kuranların çıkardığı ilk yasalardan birisi Islahı Hayvanat Kanunu ' dur. 1926 yılında kabul edilen bu kanun çerçevesinde cumhuriyetin ilk yıllarında önemli adımlar atıldı.

  Öncelikle yerli ırkların kendi içlerinde ıslahına çalışıldı. Fakat bu şekilde yeterli ilerleme sağlanamayacağı anlaşılınca kültür ırkı hayvanlar ithal edilerek melezleme çalışmaları başlatıldı. 1970 ' li yıllardan itibaren ise öncelik ithalata verildi.

  Daha sonraki yıllarda hayvan ıslahı ihmal edildiği için Türkiye, hayvan ıslahı yerine hayvan ithalatına zorlandı.

  1980 sonrası uygulanan politikalar sonucunda hayvancılık sektörü çökünce, yeni arayışlar başladı. Hayvancılığı yeniden ayağa kaldırmak için pek çok teşvik paketi açılsa da istenilen başarı elde edilemedi.

  Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 1999 ' dan itibaren Ulusal Islah Programı başlatıldı.

  2001 yılında çıkarılan 4631 sayılı Hayvan Islahı Kanunu ile ıslah çalışmalarına yasal zemin hazırlandı. Dönemin Tarım ve Köyişleri Bakanı Prof. Dr. Hüsnü Yusuf Gökalp ' in bu çalışmaları, 'Türk tipi inek' denilerek alaya alındı. Oysa yapılan çalışmalar çok önemliydi.

  AKP Hükümeti ' nin ilk tarım bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü döneminde de bu program devam etti ve olumlu sonuçlar alındı. Fakat daha sonra çalışmalar önemsenmedi.
  Şimdi de, 'Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu' ile, biri geçici olmak üzere 23 maddeden oluşan 4631 sayılı Hayvan Islah Kanunu yürürlükten kaldırılıyor. Yeni kanunda hayvan ıslahı sadece bir madde olarak yer alacak.

  Hayvan Islah Kanunu ' nun kaldırılması hayvancılığı nasıl etkileyecek?
  Bu soruyu kanunun çıkarıldığı dönemde Tarım ve Köyişleri Bakanı olan Prof. Dr. Hüsnü Yusuf Gökalp ' e sorduk.

  Yasanın kaldırılmasını 'Hayvancılıktaki gelişmeleri durduracak' bir adım olarak niteleyen Gökalp, özetle şunları söyledi: 'Hayvan Islahı Kanunu ile özellikle yerli damızlık üretiminin artırılmasını hedefledik. Buna yönelik maddeler koyduk. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerini yetkilendirerek yetiştiricinin ahırında, işletmesinde hayvan ıslahının yapılmasını sağlamayı amaçladık. Hayvancılık desteklerini de damızlık birlikleri aracılığı ile verilmesini sağlayarak bu çalışmaların devamlılığını sağladık. Kayıt sistemi bu şekilde sağlıklı bir zemine oturdu. Bunlar bizim keşfettiğimiz, ilk kez uygulanan çalışmalar değildi. Amerika ve Avrupa ' da böyle yapıyor. Üstelik onlar, ıslah sorununu çözmelerine rağmen hala taviz vermeden ıslah çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu tür teknik konularda parti siyaseti olmaz. Bizden sonra bu işi dejenere ettiler. Damızlık birlikleri bu işi yaparken tuttular süt üreticileri birliklerini kurdular. Destekleri yeni kurulan birlikler üzerinden vermeye başladılar. Islah çalışmaları emeklemeye başlamışken çalışmalar durdu. Oysa, Türkiye hayvancılığının kurtuluşu ıslahtadır.'
  Ulusal Islah Programı ' nın başladığı dönemde Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı olan İsmail Anıl, ıslah çalışmalarına ciddi emek verenlerden. Fransa ' da hayvancılıkla ilgili bir fuardayken telefonla görüştüğümüz İsmail Anıl, yaptıkları çalışmaları anlatmakta zorlandıklarını söyledikten sonra: 'Türkiye ' de doğru yapılan ne varsa kaldırılıyor. Fransa ' da fuardayım. Burada yapılan çalışmaları gördükçe ülkem adına utanıyorum. Medeni hiçbir ülke ıslah kanunundan vazgeçmez. Islahtan vazgeçmemizi isteyenler bizim hayvancılık yapmamızı istemeyenlerdir. Bizim etle değil, otla beslenmemizi istiyorlar. Avrupa ' da ıslah çalışmaları bir asırdır yürütülüyor. Mükemmel bir yere geldiler. Biz geldiğimiz yerden geriye gidiyoruz. Islah olmadan hayvancılık gelişemez.' diyerek üzüntüsünü bizimle paylaştı.

  Aydın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sedat Güngör ise, çok önemli bir ayrıntıya dikkat çekiyor. Bitkisel üretimde tohumculuk yasası neyse hayvansal üretimde de ıslah kanununun aynı işlevi gördüğünü söylüyor. Hayvan Islah Kanunu ' nun kaldırılması ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlikleri, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlikleri ve Damızlık Arı Yetiştiricileri Birlikleri ' nin de olumsuz etkileneceğini ve bu birliklerin anasözleşmelerinin, tüzüklerinin yeniden yazılacağını hatırlatan Güngör ' e göre, bu birliklerin ıslah çalışması, suni tohumlama yapmaları engellenebilir.
  Yapılan bu değişiklikle, bugüne kadar bağımsız bir yapıda çalışan ve zaman zaman hükümete karşı sesini yükselten damızlık birlikleri de bakanlığın emrindeki örgütlere dönüştürülebilir.

  Özetle, Hayvan Islahı Kanunu ' nun kaldırılmasının altında pek çok hesap var. Hayvan ıslahından vazgeçmenin faturası çok ama çok ağır olacak.'
  ******
  Fatura ağır. Yaklaşık 250 birliğin kapanma tehlikesi var. Hükümet şimdi yeni bir yasal düzenleme yapmak zorunda. Umarız hayvan ıslahı ile ilgili bağımsız bir yasa çıkarılır ve 3 yıl önce yapılan hata düzeltilmiş olur.
  ALİ EKBER YILDIRIM / TARIM DÜNYASINDAN

 2. #2
  aşkar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  16 Şubat 2010
  Yaş
  26
  Mesajlar
  330
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hayvancılığa Anayasa Mahkemesi ayarı...  damızlık birlikleri çifçinin kanını emen birer gene dir bizim hayvan ıslahına ihtiyacımız yok

 3. #3
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hayvancılığa Anayasa Mahkemesi ayarı...  Paylaşım için teşekkürler hocam önemli bir gelişme,Damızlık birlikleri biz üreticiler açısından görevlerini tam yaptığı sürece iyi.Hayvan ıslahına çok ihtiyacımız var,hayvan bakımı beslenmesi konusunda eğitime bilgilenmeye ihtiyacımız var bu aslında damızlık birlikleri aracılığıyla yapılıyor ama birlikler bu hizmetleri sağlıklı veriyorlarmı düşündürücü.Damızlık birliklerine bir dünya para akışı var üreticilerden kesilen paraların haricinde danışmanlık hizmeti verdikleri üye başına devletten ücret alıyorlar.

 4. #4
  aşkar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  16 Şubat 2010
  Yaş
  26
  Mesajlar
  330
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Hayvancılığa Anayasa Mahkemesi ayarı...  ben koyun damızlık birliğihemde damızlık birliği üyesiyim eger devlet desteklemelere birlik üyesi olma şartı koymasın bir tane üyesikalmaz

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,734
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: Hayvancılığa Anayasa Mahkemesi ayarı...  Özetle, Hayvan Islahı Kanunu ' nun kaldırılmasının altında pek çok hesap var. Hayvan ıslahından vazgeçmenin faturası çok ama çok ağır olacak.'
  ******
  Fatura ağır. Yaklaşık 250 birliğin kapanma tehlikesi var. Hükümet şimdi yeni bir yasal düzenleme yapmak zorunda. Umarız hayvan ıslahı ile ilgili bağımsız bir yasa çıkarılır ve 3 yıl önce yapılan hata düzeltilmiş olur.
  ALİ EKBER YILDIRIM / TARIM DÜNYASINDAN
  Kapansada kurtulsak.. diyenlerdenim. Ne orasının yönetiminde gözüm var, nede başkanlığında. Bizim paramızla bize resmen terbiye uygulamaya kalkıyorlar.
  Kısadan örnek vereyim; 2 yıllık meslek yüksek okulu okumuş, tarla bitkileri mezunu birini hayvanlara küpe takmak için işe almışlar, küpe takmaya geldi, simentall inekten doğmuş, suni tohumlamasıda simental olan buzağıya melez diyor. Dedim neresinden bildin sen bunun melez olduğunu? Yüzünde sarı lekeler var, tamamının beyaz olması lazım diyor. Eğer sen netten faydalınıyosan bu ırkın görsellerine bi göz at sonra görüşelim dedim. Desteklemeler olmasa, ister melez yazsın isterse saf ırk . Bence hiçbir önemi yok, hayvan neyse o da. Melez yazdıklarında desteklemelerden faydalanamıyoruz, o zaman ben niye birliğe aidat ödüyorum ki.:S

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 265s le nadas yapacağım ( hidrolik ayarı ve pulluk ayarı için yardım edin )
  Konu Sahibi çiftelerli Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 30.Eylül.2014, 20:05
 2. Cevap: 18
  Son Mesaj : 05.Ağustos.2012, 17:16
 3. 2-B'lerin satışına Anayasa desteği
  Konu Sahibi köylü Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 26.Temmuz.2011, 21:13
 4. Cevap: 1
  Son Mesaj : 22.Eylül.2009, 20:17
 5. Hayvancılığa Destek..
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 03.Haziran.2008, 08:55

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status