saman karşılığı buğday biçimi bedava

Köyümüze bugün birkaç kişi gelmiş saman karşılığında yerlerin biçimini bedava yapıcağını söylemiş. Biz hayvancılıkla uğraşmadığımız için balya lazım olmuyor. Bu sene balya yapıp kışın satmayı düşünüyordum ama bu teklifi duyunca vazgeçtim. Balya yapıp satmaya kalksam biçerdöver parası balya makinası parası taşıma parası mazot falan derken bana fazla bir para kalmıcak gibi duruyor. Benim durumumda olan varsa size böyle bir teklif yapılmadıysa biçtirmeyi düşündüğünüz kişiyle bu konu hakkında konuşmanızı öneririm.

Ynt: saman karşılığı buğday biçimi bedava

doktorsihirbaz link=topic=64311.msg726072#msg726072 date=1364646194' Alıntı:
Köyümüze bugün birkaç kişi gelmiş saman karşılığında yerlerin biçimini bedava yapıcağını söylemiş. Biz hayvancılıkla uğraşmadığımız için balya lazım olmuyor. Bu sene balya yapıp kışın satmayı düşünüyordum ama bu teklifi duyunca vazgeçtim. Balya yapıp satmaya kalksam biçerdöver parası balya makinası parası taşıma parası mazot falan derken bana fazla bir para kalmıcak gibi duruyor. Benim durumumda olan varsa size böyle bir teklif yapılmadıysa biçtirmeyi düşündüğünüz kişiyle bu konu hakkında konuşmanızı öneririm.
bixzim burda arazi fazla olmadıgı ıcın biz koylulerımızın biçerdöver parasını verıp calazını alıyoruz sana lazım olmuyorsa bi köylün biçer parasını versın ona sat calazı bence.

umutyolculuk link=topic=64311.msg726131#msg726131 date=1364663586' Alıntı:
bizde de biçerciler böyle yapıyorlar ama biz samanı vermiyoruz samanın hepsini satıp biçer parasını veriyoruz. Bu şekilde hem biçer bedavaya geliyor hem de kar bile kalıyor
Bizde öyle yapıyoruz. Kendi biçerimizin mazotu amorti oluyo ayriyetten tuttugumuz biçerlerin parasıda ödenmıs oluyo. hayvanı olmayanlar için karlı bir taktik.

Arkadaşlar bu sene saman fazla para etmeyecek gibi görünüyor. Kışın havalar ılıman gitti. Buğdayların boyu şimdiden yüksek. Nisan biraz yağışlı ve ılık geçerse sapların boyu çok yüksek olacak. Eğer biçerci ile anlaşacaksanız, anlaşmanızı yazılı yapın, biçerci yan çizebilir. Bu sene sapın tarladan kalkması için bedavaya veren bile olabilir.

Bu konuda dikkatli olun. Biçerciler sapına biçim yaparken sapın çok çıkması için gece ve sabah çiğliğinde biçim yaparlar. Bu nedenle de biçilen buğdaylarda başakta tane kalma olasılığı yüksek. Biçimi bedavaya getirelim derken, aynı zamanda da tarlalarınızın biçim parası başakta kalmasın. :)

bu senede isterse saplar olsun 2metre saman sıkıntısı olur bazıları için.çünkü bütün depolar bosaldı bu birincisi.iki saman para edecek diye millet kümesleri bile doldurur bu sene samanla.çevremde samanları biçer karsılıgı satanlar var.gecen tekirdağda bir abi 600 dönüm bugdayı 30 çuval ayçiçek tohumuna sattım dedi ki yaklasık 15-16milyar yapar.bende gecen senede yaptıgım gibi yerleri hayvan gübresi karsılıgı 8-9 abiye simdiden verdim.

Osman Musaogullari link=topic=64311.msg751067#msg751067 date=1370619332' Alıntı:
Iki sene once normal bicerparasini odeyip balyacilarada sapi tarladan alsinlar diye ustune para vermistik,,nerden nereye..

aynen bizde öyle yaptıydık abi. yalvara yalvara zor temizlettik tarlaları çoğuda kaldıydı sapın. :)

bizde şuan biçim karlılığı topluyoruz sapları başka türlü 2 tane makina var çalıştıramayız yatıp dururlar yazın eskiden bizde balya makinası yokken bizde yalvar yakar veriyorduk sapları şimdi altın oldu