Emekliliğe çoktan ayrılmış 1970 Model 2 telli New Holland Balya Makinamız....

[size=12pt][size=10pt]1970 Model 2 telli New Holland Balya Makinamız Nail abimize ithafen paylaşmak istedim....Dedem atla çalışan balya makinasından bu teknolojiye 70lerin başında geçmiş New Hollandla beraber sonra johndeere saim scorbati türk fiat gallignani gibi markaları bir arada kullanmışlar şuanda Gallignani ile dede mesleğimizi devam ettirmeye çalışıyoruz Makinalarımız zamanında çok iyi işler çıkarmış Türkiyedeki çoğu kağıt fabrikasına hammadde olarak sap balyası bağlamıştır Şuan bu şekilde çürümeye terk edilmiş olarak duruyor nedenlerinden başlıcaları Günlük kapasitesi, yedek parçanın olmayışı bakım tamirat Parca ürettirme gibi sorunların oluşu ve makinanın devamının Türkiyeye gelmeyişi ve 1980 yılında dedemin vefatı....O zamanlar bu makina ile günlük en fazla 800-900 adet balya bağlanabiliyormuş....O tarihlerde yaşayıp Allis Charmes ve bu makina ile balya bağlamak isterdim...İyi seyirler saygılar...[/size][/size]

DSC_0429_zps44251319.jpg

DSC_0430_zps810f6c24.jpg

DSC_0432_zps4b18ae03.jpg

DSC_0433_zps40064be8.jpg

Ynt: Emekliliğe çoktan ayrılmış 1970 Model 2 telli New Holland Balya Makinamız....

coyote26 link=topic=64356.msg726813#msg726813 date=1364764909' Alıntı:
aynen Amerikada bunun yaşıtlarına restarasyon yapıp çalıştırıyorlar aslında Zaman lazım uğraşmak lazım cillop gibi çıkarılır uğraşılsa :)
omerfaruk un massey harrıs ıle guzel ıkılı olurlar o zaman :D

Ynt: Emekliliğe çoktan ayrılmış 1970 Model 2 telli New Holland Balya Makinamız....

ertac sahın link=topic=64356.msg726817#msg726817 date=1364765173' Alıntı:
omerfaruk un massey harrıs ıle guzel ıkılı olurlar o zaman :D
aynen ertac ugrasıp toparlamak lazım bunu aslında ama bıkac yardımcı lazım bana vede zaman lazım....

Çağrı link=topic=64356.msg726818#msg726818 date=1364765198' Alıntı:
iyi bir boyayıp sergilemek gerek :) belki ziraat fakültelerinin müzelerine falan koyulur emrah eline sağlık :)
ne muhendısler ne doktorlar ıstedı de vermedım kart kızımı cagrı :) Makyajda bır yere kadar :) bir başlandımı saglam toplamak lazım bunu sıfır gıbı yapmak lazım

coyote26 link=topic=64356.msg726827#msg726827 date=1364765495' Alıntı:
aynen ertac ugrasıp toparlamak lazım bunu aslında ama bıkac yardımcı lazım bana vede zaman lazım....
ne muhendısler ne doktorlar ıstedı de vermedım kart kızımı cagrı :) Makyajda bır yere kadar :) bir başlandımı saglam toplamak lazım bunu sıfır gıbı yapmak lazım
gokhan ozkan buna sponsor olur mu kı ?

ertac sahın link=topic=64356.msg726834#msg726834 date=1364766017' Alıntı:
nh ıle baglantılı bı abımız .. en azından aracı olabılır dıye dusundum
hımm belkide...bu faal halde buraya cekılmıs bırakılmış aga tekerleri dıger makınalara yedek yapmıslar bıkac parcasını o kadar New Hollanda mail atsam ilgilenebilirler belki uğraşılıp müzeye konulabilir... Babamın eskı keyfi olsa bununlada ılgılenırdı belkı ama parca sıkıntısı cok cekmsler zamanında...1974 Johndeere vardı faal olarak kullandıgımz Istanbul Kartalda Atilla abi bize parca bile dökmüştü düşün parça sıkıntısını :) 1996da o johndeereyi babam bastan yaratmıştı resmen A dan Zye yenilemişti 2000 yılına kadar kullandık sonra 7.000 marka Samsuna satmıştık...

Ya benimsin, yada hurdacının.:D diye bi söz var da, buna direkt hurdacınınsın demek lazım.:) Torna freze tezgahı dahil, birçok alet edevatın olduğu iyi bir garajda anca toplanır. Sanayide toplamaya kalkarsan orta halli Gallighnani parasından fazla masraf çıkar.:)

nailyetek link=topic=64356.msg726847#msg726847 date=1364767087' Alıntı:
Ya benimsin, yada hurdacının.:D diye bi söz var da, buna direkt hurdacınınsın demek lazım.:) Torna freze tezgahı dahil, birçok alet edevatın olduğu iyi bir garajda anca toplanır. Sanayide toplamaya kalkarsan orta halli Gallighnani parasından fazla masraf çıkar.:)
Hurdacı samımı arkadasım köye gelip gittikce içi gidiyor zaten abi :) Sanayideki ustaların bunu toplıyacagını dusunmuyorum abı ben balya makınası ustasıyım dıyen adamları cok gordum ben alışılagelmiş yenı parca al eskısıyle degıstır mevzusu var hepsınde onu herkes yapar Bunun parcasıda bulunmaz zaten... para verıpte toplatılmaz bununla ancak kendın ugrasacaksın kuracaksın tezgahını alet edavatını toplıycaksın cekecen bır garaja bos zamanlarında ugrasıp acele etmeden toplamaya calısacaksın abi anca hobı olarak toplanır...Onu yapmayada zaman lazım Herdaim eskısehırde olsam yanıma bıkac arkadas bulup ugrasırımda uzaktan uzaktan olmuyor :) hurdaya vermeyede gonlum razı olmuyor acıkcası

Avrupanın sanayi ve teknoloji bakımından ne denli ileride olduğu buradan bile anlaşılır durumda.Adamları takdir etmek lazım 70 model makinanın prototipi büyük ihtimalle 60 larda çıkmıştır.Bizede hurdasına bakarak 'budamı makina' demek kalıyor.Halbuki o yılların imkanlarıyla o tele balya bağlatmak bir sanat olsa gerek.Kıskanıyorum şu avrupalıların zekasını.2013 senesinde bizim sanayimiz hala taklit peşinde koşuyor.Taklit bile olsa 30 yıl geriden gelerek hemde... :(

fetullah aksu link=topic=64356.msg726985#msg726985 date=1364821733' Alıntı:
Avrupanın sanayi ve teknoloji bakımından ne denli ileride olduğu buradan bile anlaşılır durumda.Adamları takdir etmek lazım 70 model makinanın prototipi büyük ihtimalle 60 larda çıkmıştır.Bizede hurdasına bakarak 'budamı makina' demek kalıyor.Halbuki o yılların imkanlarıyla o tele balya bağlatmak bir sanat olsa gerek.Kıskanıyorum şu avrupalıların zekasını.2013 senesinde bizim sanayimiz hala taklit peşinde koşuyor.Taklit bile olsa 30 yıl geriden gelerek hemde... :(
cok haklısın abi hala 30 yıl gerıden taklıtle gelıyoruz bunada şükür...yonca topladıgımız akrobatta 72 yılında almanyadan getirilmiş şimdi heryer akrobat TRde yaygınlasması 90ların ortası ve 2000lı yıllardı

babamın hep anlattıgı makinalardan bizdede vardı kırmızı bi makina. babam hep der şimdi sizin yaptıgınız iş zor mu. ben balya yaparken 1 ini makina bağlıyosa 1ini ben bağlıyodum der hep :D

ipli sisteme geçince rahatladık. biz avrupadan çok gerideyiz bu tür teknolojilerde.