goble kullanımı?

slm arkadaşlar yeni goble aldık 28 li ancak daha önce hiç kullanmadım bilmem gereken yada dikkat etmem gereken bi husus varmı kullanırken. mesela sağa dönülmüyo galiba bunun dışında nelere dikkat etmeliyim? kullanan arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

Ynt: goble kullanımı?

saga sakın dönme aksi taktirde dikslerin hepsine degiştirmek zorunda kalabilirsin.Goble çekerken arkaya bakmayı sakın ihmal etme.çekisi traktörün çekisinden çıkabiliyor.Bunun dışında birde yolda fazla sürat yapmamaya çalış.

önleri fazla saldığında fazla toprak çıkarır dipten ama arkadaki diskler iyi parçalamz toprağı önlerle arkaları iyi ayar tutturursan bulgur gibi yapar :) bide çapraz ver daha iyi oluo biraz çekişi tutuo ama olsun sonçta işçilik önemli olan ok-*-s

çeki demirine taktığında lastik üzerindeyken goble bir metreyle ön şase den yeri ölç geç arka şaseden de yere dikey bir ölçüm yap yani teraziye makinayı getir ki makinanın önü ve arkası aynı anda yere insin ve düzgün gitsin. ha ayar yeri ön disklerin üstünde geriye doğru giden boru şeklinde bir aparatı var ayar yeri orasıdır.

FEHİM link=topic=64370.msg727157#msg727157 date=1364837915' Alıntı:
çeki demirine taktığında lastik üzerindeyken goble bir metreyle ön şase den yeri ölç geç arka şaseden de yere dikey bir ölçüm yap yani teraziye makinayı getir ki makinanın önü ve arkası aynı anda yere insin ve düzgün gitsin. ha ayar yeri ön disklerin üstünde geriye doğru giden boru şeklinde bir aparatı var ayar yeri orasıdır.
Arkadaşın goble dediği benim anladıgım kadarıyla diskaro..

Sagdan dönmen gerekirse kaldır dön.Ayak yaparkende eger tam çap verirsen hem topragın altına çok geçer hemde tavlıysa biraz kezekler.Eger tarlayı ekime hazırlıycaksan fazla çap vermemeni öneririm.Birde goble eger agır tipse çekerken rampalarda traktörde zıplama sorunu olabilir normal bir durumdur endişe edecek bir durum yok gazdan ayagını biraz çekip bu sorununda önüne geçebilirsin.

ismail_17 link=topic=64370.msg727198#msg727198 date=1364841204' Alıntı:
28 Li goble baya büyük bir ekipman100- 150 hp traktör ister önüne v tipi vambey yada diskaro olmasın senin goble profiline 70 erkunt yazmışsın tratörünü biraz zor olur 28 li goble,fotosunu paylassaydın daha iyi olurdu .Genede hayırlı olsun güle güle kullan.
herkese yorumlar için çok teşekkür ediyorum ayrıca 70 liği verip 100 lük aldık haliylede ekipmanı büyütüyoruz

Arkadaşlar gerekenleri söylemiş ancak dediğin goble 130-140 hpt raktörler için tavsiye ediliyor genelde, kullanmadan değiştirmeni öneririm.Bizde 61lik tabaklı dızgara var asılır ve çekilir tip,85-90 hp motorlara büyük geliyor asılır olabilmesine rağmen.Özellikle bu tarz aletler kaba toprakta da kullanıldığı için büyük olması hiç iş değil aksine bir boy ufak olsun daha iyi çünkü işi asıl makinanın kavisi yapıyor.Kavisi veremezsen iyi bir işçilik çıkmıyor.Benim önerebileceklerim bunlar.100 hp traktör biraz zor çeker 28li gobleyi.

Çağrı link=topic=64370.msg727327#msg727327 date=1364855205' Alıntı:
Arkadaşlar gerekenleri söylemiş ancak dediğin goble 130-140 hpt raktörler için tavsiye ediliyor genelde, kullanmadan değiştirmeni öneririm.Bizde 61lik tabaklı dızgara var asılır ve çekilir tip,85-90 hp motorlara büyük geliyor asılır olabilmesine rağmen.Özellikle bu tarz aletler kaba toprakta da kullanıldığı için büyük olması hiç iş değil aksine bir boy ufak olsun daha iyi çünkü işi asıl makinanın kavisi yapıyor.Kavisi veremezsen iyi bir işçilik çıkmıyor.Benim önerebileceklerim bunlar.100 hp traktör biraz zor çeker 28li gobleyi.
Bende o yüzden goble değilde diskarodur dedim.Ağır tip 28 li goble her yiğidin harcı değil heleki tam kavis verdiğinde...

dediğiniz doğru ama yakın bi köyde 90 lık erkuntta aynı makineyi kullanıyo aradım bi sorun yok çok rahat gidiyo ve tamamen salıyorum dedi toprak yapısıyla alakalı sanırım bizim topraklar pek ağır yapıda değil sonuçta noo-*-s

2 yıl oldu 28 ligoble kulanıyoruz traktör 3.105 acık söylemek gerekirse hakkını vermiyor yanlız düz yada hafif eğimli tarlalardada pek zorlamıyor arkadaşların dediği gibi sağa dönme dönmen gerekirsede kaldır öyle dön arka ve ön kavisleri tam ac derinliğini lestiklerlede ayarlayabilirsin tarla cok aşırı sertse calışmıyosada ağırlığını öne ver calışır o zamanda traktör cekmezde neyse söyliyem dedim :) hayırlı olsun ;)

hebunn link=topic=64370.msg727333#msg727333 date=1364857696' Alıntı:
2 yıl oldu 28 ligoble kulanıyoruz traktör 3.105 acık söylemek gerekirse hakkını vermiyor yanlız düz yada hafif eğimli tarlalardada pek zorlamıyor arkadaşların dediği gibi sağa dönme dönmen gerekirsede kaldır öyle dön arka ve ön kavisleri tam ac derinliğini lestiklerlede ayarlayabilirsin tarla cok aşırı sertse calışmıyosada ağırlığını öne ver calışır o zamanda traktör cekmezde neyse söyliyem dedim :) hayırlı olsun ;)
eyvallah. bakalım çarşamba günü deniycem umarım çeker:) video atarım zaten

hebunn link=topic=64370.msg727333#msg727333 date=1364857696' Alıntı:
bi sorum olacak.. makinenin çeki demirinin sağındaki gergi demirini tarlada çıkarıyozmu????

Hayırlı Olsun Güzel Günlerde Kullanın :)
Arkadaslar Söylemisler Zaten Önemli Şeyleri... Benim Söyleyecegim Ise Tekerlerin Hareketini Sağlayan Pistonun Önünde Vana Bulunur... Yolda Bu Vanayı Kapalı, Tarlada Açık Konumda Kullanmak Gerek... Yolda Goble Sektigi Zaman O Vana Açıksa Zamanla Traktörün Pompasına Zarar Verebiliyor...