+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
38 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  Köylünün ödeyemediği krediler sosyal yara hâline geldi. Kredi açmak için rüşvet alan bankacı da var, borçtan kurtulmak için malını eşinin üzerine yapıp hileli boşanan müşteri de... Bankaların haczettiği arazilerin büyüklüğünü BDDK dahi bilmiyor.


  Kısa süre önce, Samsun ' un Çarşamba ilçesinde, kredi borcunun etkilerinin nereye varacağının misali olan bir intihar hadisesi vuku buldu. 56 yaşında ve 4 çocuk babası çiftçi Ahmet Çubukçu ' nun, ödeyemediği 200 bin liralık kredi borcu yüzünden kendini asarak hayatına son verdiği medyaya yansıdı.

  Anadolu ' nun herhangi bir köy kahvehanesine girip çiftçinin ahvaliyle alakalı sohbet etmeye başladığınızda, mevzu mütemadiyen kredi ve kredi kartlarına geliyor.

  Hesapsız kredi kullanımı bankaların pazarlama faaliyetleriyle birleşince köylü faiz girdabına yakalanmış. Mühim mali ve sosyal yaralar açılmış. Elinde olmadığı için borcunu ödeyemeyen de var, ödememek için binbir türlü entrika çeviren de...

  Bankaya ipotek ettiği malları eşinin üzerine yapıp hileli boşananlardan tutun, üçüncü kişiye kendini borçlu gösterip mallarını haczettirene de rastlamak mümkün.

  Bazı özel bankalar yeterliliği olmayan çiftçilere kredi verirken, art niyetli bazı personel de sağladıkları menfaat karşılığında kredi musluğunu açmış. Yani kredi entrikasında tüm taraflardan suçlular var.

  Birazdan anlatacağımız ibretlik hikâ-yelerden evvel tarımın ekonomi içinde geldiği yerin bir fotoğrafını çekmek gerekiyor. Son 10 yılda Türkiye ' nin mali göstergelerindeki amudi yükseliş ziraatta da kendini gösterdi.

  Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı ' nın (OECD) 2011 raporuna göre Türkiye, 2002 yılında 23,7 milyar dolarlık tarım sektörü cirosuyla 11. sırada yer alıyordu. 2010 ' da ise 61,8 milyar dolarlık tarım cirosuyla dünyanın 7. büyüğü oldu. Dünya Bankası verilerine göre ise Türkiye 6. büyük tarım ülkesi.

  Tarımda dönen para artınca, daha önce çiftçiyle ilgilenmeyen bankaların tutumu değişti. Son senelere kadar çiftçi daha çok Ziraat Bankası ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi ' nden kredi alma imkânı bulurken devreye özel bankalar da girdi. Bankalarda tarım bankacılığı birimleri kuruldu.

  Televizyon reklamlarında ünlü sanatçılar mahalli kıyafetlerle ' kredi ve kredi kartı mucizesini! ' anlattı. Reklamlara misafir olan eli nasırlı köylüler meslektaşlarına bunları özendirdi. Hasat dönemlerinde tabii ki faiziyle ödeme imkânı sağlayan kredi kartları ballandıra ballandıra tanıtıldı.

  Modern görünümlü genç pazarlamacılar köy köy dolaştı. Tarımla ilgili sivil toplum örgütlerinin başkanları küçük bir hediye karşılığında köylüleri otobüslerle bankaların hazırladığı pazarlama toplantılarına götürdü. Tüm bu süreç neticesinde tarım kredilerinin toplamı 2002-2012 arasında 529 milyon lira iken bugün yaklaşık 32 milyar liraya yükseldi.

  Takipteki kredi tutarı 1 milyar lira civarında. Burada endişe uyandıran durum, takibe düşen alacakların katlanarak artması. Çünkü 2007 ' de takibe düşen kredi tutarı yaklaşık 305 milyon lira idi. 1 milyar liralık şimdiki takip rakamının düşük gözükmesi yanıltıcı.

  Çünkü çiftçi borcu takibe girdiğinde traktör, araç, ziynet eşyası ve gayrimenkulünü satarak ödeme yapıyor. Ayrıca çeşitli yöntemlerle yeni kredi kullanıyor. Takipteki borçların neredeyse geometrik olarak yükselmesi endişe veriyor.

  Özel bankalar can yakıyor!

  Anadolu ' da kredi batağına saplanan köyleri ziyaret ederken ilk durağımız Sakarya ' nın Kocaali ilçesine bağlı Açmabaşı köyü oluyor. Köyün adı, kredi borçları sebebiyle ' bankadan satılık köy ' e çıkmış. Yakınından İstanbul ' un su ihtiyacını karşılayan Melen Çayı ' nın geçtiği köy, 1800 ' lü senelerde Kafkaslar ' dan göçenlerce kurulmuş.

  Daha sonra Hemşin ' den gelenler de yerleşmiş. Köy kendi yağıyla kavrulurken, kredi ihtiyacı olduğunda da Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi ' nin kapısını çalarken, 2006 ' da özel bankaları keşfetmiş.

  Daha doğrusu kendi içlerinden biri, aracı vazifesi görmüş. Köylüye Ziraat Bankası ' nın dönüm başına en fazla 400 lira kredi verdiği, oysa özel bankalardan çok daha fazla kredi temin edilebileceği anlatılmış.

  Ancak aracının teklifi, alınacak yüksek meblağın yüzde 10 ' unun kendisine verilmesiymiş. Açmabaşılılar, aracı kişinin, krediyi veren bankadaki personelle bu parayı paylaştığını söylüyor.

  Muhtar Alim Hoşgör, 2007 ' de fındığın kilosu 7 lirayken köylülerin krediyle traktör, otomobil ve ev aldığını anlatıyor. Muhtar, imalı bir şekilde, aldıkları parayı yanlış yolda kullananların da olduğunu ifade ediyor.

  Ertesi sene fındığın kilosu 2-3 liraya inmiş. Havalar da ziraat için olumsuz olunca fındık kalitesi düşmüş. Açmabaşı köylüsü fındığını 1,8 liradan satabilmiş. Muhtarın anlattığına göre kredi taksitleri ödenememiş.  Vatandaşın tarlası, özel bir bankanın eline geçmiş. Köyde hemen herkes birbirine kefil olduğu için bu durumdan neredeyse tüm köy halkı etkilenmiş. Tanıdık ya da akraba olan ahalinin arası bozulmuş. Kavgalar çıkmış. Muhtar Hoşgör, o günden bugüne neredeyse tüm mesaisini bu mesele aldığından yakınıyor.

  Köydeki 50 icra dosyası, köylünün elindeki malı mülkü satmasıyla kapatılmış. Ancak yapımı planlanan barajın kamulaştırma sahasında kalan 7 araziyi banka köylülere geri vermiyor. Bu durum kefillerle birlikte 28 haneyi ilgilendiriyor. Muhtar Alim Hoşgör, bankanın emlakçılık yapmadan, icraya esas tuttuğu bedelden arazileri iade etmesini istiyor.

  Ayrıca çiftçilere mecbur kalmadıkça bankalara uğramamalarını tavsiye ediyor. Kredi işlemleri sırasında imzalanan sözleşmenin çok iyi tetkik edilmesini isteyen Hoşgör, 'Mümkünse bir avukata ya da mali müşavire göstersinler. Sonra işin içinden çıkılmıyor.' diyor.

  Banka, tarlaların dönümünü 2 bin 500 liradan sayarak haczetmiş. Şimdi dönümüne istenen rakam ise 30 bin lira. Oysa bankaların bir emlakçı gibi davranmaması icap ediyor. Çünkü merî kurallara göre banka hacizettiği gayrimenkulü 3 seneden fazla elinde tutamıyor.

  KREDİYİ ONAYLAYAN PERSONELE RÜŞVET 2. #2

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  devamı var bu yaının sayfa açılmıyor..
  batan bataan ama neden gavukcular hala kar yapıyor...

 3. #3
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,795
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  çok haklısın abicim..köylüyü köşeye sıkıştırıp kredi çekmeye zorluyolar sonrası malum ALLAH yardımcımız olsun cümlemizin..

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  19 Eylül 2010
  Mesajlar
  225
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  bence amaç küçük çiftçiyi bitirmek ve çiftçiliği de şirketleştirip büyük sermaye sahiplerine ihale etmek
  arazisi kalmayan çiftçi de artık kendi arazisinde işçi olarak çalışacak. tabi çalışabilirse...

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  aslında trakkulup iki ayrı kola ayrılmalı bir traktör ve çekişmeleri diger bölümleri çiftçilik diye...

  neyde arkadaşlaar buyıl çok kötü olcak iki borç ve taksit birdene ödenecek ALLAH MAHSÜLDEN YÜZÜMÜZE BAKSIN..
  bu politikalr iflaas etti ve köylü milletini bitirdi...

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  ozaman uyanın..

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  02 Ocak 2013
  Yaş
  46
  Mesajlar
  390
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  uyuyanmı var her koyun kendi bacağından asılır bu doğanın kanunudur

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  20 Şubat 2013
  Şehir
  ------
  Mesajlar
  606
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  Kredi borcu olmayan yoktur...Tamam bu çağda zaten kredisiz büyümek neredeyse imkansız ama mahsülün bir garantisi yok ki..Bu sene çok kazandıran ertesi yıl ağlatabiliyor...Devlet bu duruma bir müdahale yolu bulabilir mesela özel bankada olsa önce devlet kontrolüyle kredi verilmeli çiftçi mahsülden zarar ettiğinde bankayla arasında bir regulatör rolü oynamalıdır.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  [QUOTE=hacımemiş link=topic=64403.msg727606#msg727606 date=1364924918]
  uyuyanmı var her koyun kendi bacağından asılır bu doğanın kanunudur
  [/quot seninki ahirette geçerli burada ipe dizip asıyorlar..

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  12 Eylül 2012
  Şehir
  ANKARA
  Yaş
  50
  Mesajlar
  527
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  Her köşe başı,
  Falanca ...... Banka Şubesi, Filanca ......... Banka Şubesi.
  Cep telefonuma akşama kadar gelen kredi mesajlarından gına geldi.
  Ne oldu da,
  Banka Şubeleri mantar gibi çoğaldılar,
  Mantar gibi çoğalmalarının sebebi nedir?

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  eskiden %50 60 lı fazli krediler çatır çatır ödenirdi...şimdi faizsiz verilen krediler ödenemiyor buradaki çeliş ki ne...
  eskiden ekonominin iyi ve kötü oldugu dönede çiftçi ile çok iyi ekonominin çiftçisi arasındaki fark ne..
  eskiden her kapıda inek koyun olurdu şimdi nerdeler...
  eskiden sap saman bol du şimdi ithal...
  herkes hakkıyla tarlasına işçilik eder gübresini bol bol atardı...
  şimdi ne degişti...
  eskiden bugday hibe edrdik türki cumhuriyetlere ve ermenistana ..
  şimdi ithal ediyoruz kazanç nerde bunu...
  eskiden araba traktör deger eder kazanırdı..şimdi altına giidyor zarar ediyor..velhasıl ben eskiyi özledim...
  sizleri bilmiyorum...

 12. #12
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,392
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  Alıntı köylü link=topic=64403.msg727596#msg727596 date=1364924496 Nickli Üyeden Alıntı
  ozaman uyanın..
  Eskilerin hatasını ödüyoruz şimdi biz .Avrupayıda görüyoruz bu günlerde , rum bankaları para ödemiyor,Doğu komşularımız zaten malum.Bir de yıl bozuk iki yıldır verim yok,herşeye rağmen çevremde düzgün çalışanların işleri iyi ,benimde borcum var ama benim suçum ben kendimi ateşe atacaksam bana hükümet neyapsın muhalefet ne yapsın

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  02 Ocak 2013
  Yaş
  46
  Mesajlar
  390
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  Alıntı köylü link=topic=64403.msg727623#msg727623 date=1364925453 Nickli Üyeden Alıntı
  eskiden %50 60 lı fazli krediler çatır çatır ödenirdi...şimdi faizsiz verilen krediler ödenemiyor buradaki çeliş ki ne...
  eskiden ekonominin iyi ve kötü oldugu dönede çiftçi ile çok iyi ekonominin çiftçisi arasındaki fark ne..
  eskiden her kapıda inek koyun olurdu şimdi nerdeler...
  eskiden sap saman bol du şimdi ithal...
  herkes hakkıyla tarlasına işçilik eder gübresini bol bol atardı...
  şimdi ne degişti...
  eskiden bugday hibe edrdik türki cumhuriyetlere ve ermenistana ..
  şimdi ithal ediyoruz kazanç nerde bunu...
  eskiden araba traktör deger eder kazanırdı..şimdi altına giidyor zarar ediyor..velhasıl ben eskiyi özledim...
  sizleri bilmiyorum...
  ee sonucu söylede öyle yapalım

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  20 Şubat 2013
  Şehir
  ------
  Mesajlar
  606
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  Alıntı ismail_17 link=topic=64403.msg727640#msg727640 date=1364926392 Nickli Üyeden Alıntı
  Eskilerin hatasını ödüyoruz şimdi biz .Avrupayıda görüyoruz bu günlerde , rum bankaları para ödemiyor,Doğu komşularımız zaten malum.Bir de yıl bozuk iki yıldır verim yok,herşeye rağmen çevremde düzgün çalışanların işleri iyi ,benimde borcum var ama benim suçum ben kendimi ateşe atacaksam bana hükümet neyapsın muhalefet ne yapsın
  Siz bizi ülkemizi hiçbir geliri olmayan rum kesimiyle yada yıllarca petrolü zenginlerce sömürülmüş toprakları fakir olan ırakla suriyeylemi karşılaştırıyorsunuz..Kredi çekmek kendini ateşe atmak değildir tefeciden para almıyoruz...O yüzden hükümet muhalefet size değilde bankaları denetlemekle geleceği güvence altına alabilir...

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  02 Ocak 2013
  Yaş
  46
  Mesajlar
  390
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere
  kırediler silah zoruyla dağıtılıyor ya ,önce 1000 kişide 1 kişi kıredi alabiliyordu şimdi hiç birşeyi olmayan çocuk dahi kıredi alabiliyor sen yeterki yerinde kullan hava civayla yaşam sürersen intiharda olur her şeyde olur,allah kuraklık vermiş ekin sap olamış oda hükümete yorumlanıyor saten konularına gözattım hepsi kışkırtıcı ortam gerici konular

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  12 Eylül 2012
  Şehir
  ANKARA
  Yaş
  50
  Mesajlar
  527
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  Alıntı Hakan TOKSOY link=topic=61790.msg691432#msg691432 date=1359105094 Nickli Üyeden Alıntı
  2001 yılında ortalama;
  4 kg. buğday ile - 1 Lt. Mazot alınabilirken,

  2012 yılında ortalama;
  7 kg. buğday ile - 1 Lt. Mazot alınabiliyor.

  ----------------------------------------------

  2001 yılında ortalama;
  1 kg. buğday ile - 1 Kg. DAP Gübresi alınabilirken,

  2012 yılında ortalama;
  2,5 kg. buğday ile - 1 Kg. DAP Gübresi alınabiliyor.
  http://www.trakkulup.net/ciftci-muha...432/#msg691432

  Hesabı ortada,

  Denize düşen yılana sarılırmış.

 17. #17
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,392
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  Alıntı HassaN20 link=topic=64403.msg727654#msg727654 date=1364927319 Nickli Üyeden Alıntı
  Siz bizi ülkemizi hiçbir geliri olmayan rum kesimiyle yada yıllarca petrolü zenginlerce sömürülmüş toprakları fakir olan ırakla suriyeylemi karşılaştırıyorsunuz..Kredi çekmek kendini ateşe atmak değildir tefeciden para almıyoruz...O yüzden hükümet muhalefet size değilde bankaları denetlemekle geleceği güvence altına alabilir...

  Bak ana sayfanın altında nh nin üzerinde ne yazıyor. Yeterki kendine güven düzgün çalış.

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  02 Ocak 2013
  Yaş
  46
  Mesajlar
  390
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  Alıntı Hakan TOKSOY link=topic=64403.msg727662#msg727662 date=1364928077 Nickli Üyeden Alıntı
  http://www.trakkulup.net/ciftci-muha...432/#msg691432

  Hesabı ortada,

  Denize düşen yılana sarılırmış.
  eskiyi sevenleri tutan yok her an dönebilirsiniz

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  12 Eylül 2012
  Şehir
  ANKARA
  Yaş
  50
  Mesajlar
  527
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  Alıntı hacımemiş link=topic=64403.msg727668#msg727668 date=1364928418 Nickli Üyeden Alıntı
  eskiyi sevenleri tutan yok her an dönebilirsiniz
  Sayın arkadaşım.
  Eskiyi seven, yeniyi seven gibi bir ayrım düşüncesinde değilim.
  Olaya gerçekci boyuttan bakıyorum.
  Rakamsal değerlendirmelerimde bir hatam varsa,
  Lütfen uyarınız ve düzeltiniz.

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  20 Şubat 2013
  Şehir
  ------
  Mesajlar
  606
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: işte hayatın gerçegi bu ahkam kesenlere  Alıntı ismail_17 link=topic=64403.msg727666#msg727666 date=1364928281 Nickli Üyeden Alıntı
  Bak ana sayfanın altında nh nin üzerinde ne yazıyor. Yeterki kendine güven düzgün çalış.
  tamamen alakasız bir şekilde konuyu başka biryere bağlamaya çalışıyorsunuz...Ne alakası var şimdi biz düzgün çalışmayın filan mı dedik.Eğer siz şuan tarımla uğraşıyorsanız kendine güvenle hiçbir yere varılmayacağını çok iyi biliyor olmalısınız...

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. işte zetor işte modifiyeee...
  Konu Sahibi aksazli Forum Fotoğraflar (Alıntılar)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 18.Ocak.2012, 23:22
 2. işte erkunt 80 servet işte yakıt testi !!!!
  Konu Sahibi cazgin0020 Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 18.Mart.2011, 09:27
 3. işte sadakat işte sadıklık insanlara örnek olacak ibret
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 24.Ocak.2011, 13:27
 4. tarım gerçegi
  Konu Sahibi mustafa68 Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 18.Ocak.2011, 21:09
 5. işte jd işte fendt
  Konu Sahibi nhmf Forum Fotoğraflar (Alıntılar)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 07.Aralık.2008, 18:48

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status