Damlama Sistemi Sulama Şekli İçin Yardımlarınızı Bekliyorum (hacimmet)

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

S.a arkadaşlarım abilerim bu yıl damlama sistemi aldık normal arılı 22 lik çok yıllık borular kullanacağımız tarlaların ikiside meyilli tarlanın biri 50 dekar 170 m eni 300 mt uzunu uzunluğun 50 mt si eğimli ,diğer tarlada 23 dekar 70 mt eni 270 mt uzunu bu tarladan 240 mt sonra diğer tarla 21,5 dekar 60 mt eni 370 m uzunu,şimdi biz damlamayı nasıl döşememiz lazım bu günlerde ayçiçeği ve mısırı ekmeyi düşünüyoruz sulama şekline göre ekeceğimiz için önce ona karar vermemiz lazım çevremizde damlama sistemi kullanan pek yok bu işten anlayanda yok,ben aşağıda tarlaların eğim şekillerini normal şekillerini paintten çizdim aynı zamanda nasıl sermeyi düşündüğümüzüde resim olarak ekledim acaba nasıl semeliyiz damlama hatlarını yardımlarınızı bekliyorum

1.TARLA 23 dekar olan
lsk3c.png

yakardaki tarladan bir tarla sonra diğer 21,5 dekar olan tarla var o tarla düz 365 mt uzunu 60 mt eni ana boru 21,5 dekar olantarlanın uzununun 160 mt ortasından geçecek 200 mt birtarafa 165 mt diğer tarafa aynı hat borusundan iki taraflı delip basılacak
lsknl.png

2.Tarla 50 dekar olan
lsk2w.png

lsk21.png

Ynt: Damlama Sistemi Sulama Şekli İçin Yardımlarınızı Bekliyorum (hacimmet)

buradan bildiğim kadarıyla kılcal boruların özellikleri önemli düz kısımda uygun olabilir ama meyilli kısımda her sıraya döşenirse sorun az olur gibi ama 2 sırada bir kılcal döşenirse çok birsorun olur kılcalın üstündeki sıradaki ürün randımanlı suyu alamayabilir. Arkadaşın dediği gibi bir bilenden yardım alman en güzeli.

Yorumlarınız için sağolun bitkiyi 70 cm ekeceğiz kılcal damlama borularınıda birer atlamalı döşeyeceğiz şuan damlamayı aldığımız firmanın mühendisi yokmuş acaba 50 dekar olan tarlada enine döşesem hatları yinede problem olurmu,ilk tarla içinde yeni resim attım oda 2. tarla ile birlikte basacak.İki sistemdede tarlaya birseferde komple basacak.

sorun baş göstermiş bence tarlayı ortadan bölüp yarısını yukarı diğer yarısını aşağı döşemen bitkilerin dengeli su alması için.

Markasını hatırlamıyorum ama İsrail malı bir damlama sistemi var.Meyil pek sorun olmuyor belli bir basınca ulaşınca bütün damlatıcılardan aynı anda aynı miktarda damla düşüyor.Yanlış hatırlamıyorsam aynı teknoloji Göktepe sistemlerde olması gerek.Bir bak derim.

Tabi ikiye bölmek en mantıklısı olur.Çünki yağmurlamada mesela 2,5 lik boru ile en fazla 220 metre su taşınabiliyor.Damlama içinde bir sınır var ama nedir bilmiyorum.Yanlış bilgi vermemekte fayda var.

FEHİM link=topic=64475.msg728496#msg728496 date=1365102815' Alıntı:
damlatıcilar aynı damlatıyorsa o zaman dediğim gibi bence tarlayı enine ikiye bölmek.
netafim dedegin boru bim araziye damlama dösendi netafimin temsilcileri geldi test yaptılar aşırı bir egimde bile aynı damlatıyo

Senin borularin basinclimi değilmi eğer basincli olsa farketmez eğer basincsiz olsa o zamam aşaği taraflar fazla su alir bu konuda ben kendim 340 Dönüme netafim damlama sistemi kurmuşum bide iki tarafa su vermek için sakin borulari delme bunda karşilikli çoklu çikiş kulan

Ortadan biz böldük memnun kalmadık ama bir sistem daha yapıyorlar da kendimiz denemiş değiliz, tarlanın alt üst kısımlarına ana boruyu döşeyip bağırsak boruları karşılıklı takıyorlar eşit basıyormuş 18lik boruda 320 metrede gözümle görmüş test etmiş değilim. Şayet malı almamışsanız tavsiyem 22lik basınçlı boru almanızdan yana olacaktır çünkü her şekilde de eşit damlatır ki bu ürünün suyunu iyi alması böylece verimli olması demektir.

320m sabit kare tarlaya 18lik damlama borusunu ortadan bölme şeklinde serdik kuyunun çok fazla kum sökmesi dolayısı ile damlamadan çok aşırı verim alamadık sonra damlama yapmayı bıraktık ki hiç istemezdim bırakmayı..

Ortadan bölmenin bana göre dezavantajları; birincisi mısırda damlamayı toplayacağımız zaman içinden boru çıkarması zor oluyor, sıcak soğuk değişiminde bağırsak borular kırılıyor su geçmiyor kırık yerden, boruları sararken çok fazla ek kullanmak zorunda kalıyoruz buda bir kaç yıl sonra borunun parça parça olmasına sebebiyet veriyor ve üçüncü yıllarda sererken problem oluyor basınçtan ötürü ek çıkıyor atıyor vs problemleri oluyor.

Şahsi fikrim maddi durumunuz el veriyorsa otomatik temizlemeli bir filtre ile basınçlı 22lik boruyu alıp işinize bakmanız, sanıyorum netafim marka boru 300metre gibi bi mesafede çok eşit damlatma sağlıyor.

Bizim aldığımız sistem basınçlı değil basınçlı olsa sorun yok zaten basınçlı sistemin fiyatı çok yüksek,50 dekar olan tarlada 50 mt de bir 90 çıkışlarla tek yönlü tarlanın enine 170 mt döşesem yinede o meyilin zararı olurmu acaba.Kuyularımızdan kum vs çıkmaz sularımız kireç haricinde çok temiz filitreyi yarı otamatik aldık,sistem bu gün yarın gelecek bu yıl ilk defa bu tarlalarda deneyeceğiz tam randıman alamassak boruları başka tarlaya kaydıra biliriz sonrasında basınçlı sisteme dönebiliriz ama biz basınçlıyı unutalım elimşzdeki sistem normal çok yıllık 22 lik borular tarlalar bu şekilde döşemeyi resimdekiler gibi düşünüyoruz elimizdeki sistemle bu tarlalarda en randımanlı sulama için en mantıklı nasıl döşeriz.

ben olsam bu şekilde bir tarlaya zahmet veya masrafından kaçmamak koşulu ile

bu tip bir sistem kurardım ortadaki boru tek parça olup 135m 135m eşit bölünebilir de.
Ayrıca kuyudan çıkan su kaçlık ? buda çok önemli bi faktör kaç bar basıncınız var?
Böyle şeyleri yerinde görüp inceleyip bir fikir yürütmek daha akıllıca ama imkanımız olmadığı için kendi tecrübeme dayanarak bu şekilde sulanabileceğini düşünüyorum, senede üç gün sulama için yorulursunuz sadece.
Ama satan yer neye göre verdi ki boruyu size, proje olmadan kaç metre ana boru gidecek bilemezler ki, kaç tane boru delinecek kaç tane çıkış takılacak nasıl verdiler adet olarak?
Bu işten çok anladığımdan veya üstün tecrübem olduğundan konuşmuyorum bildiklerime dayanarak aklıma bu şekil geldi.

Teşekkürler yorumlarınız için iki parça olan tarlaya amcam damlama döşeyecekti vazgeçti 50 dekar tek parça olan tarlaya mısırı enine ektim resimdeki gibi komple enine dmlama döşeyeceğim bakalım nasıl olacak.