Kuzey Amerika'lı çiftçiler Afimilk sistemini anlatıyor (Türkçe Altyazılı)

Ynt: Kuzey Amerika'lı çiftçiler Afimilk sistemini anlatıyor (Türkçe Altyazılı)

Reklam amacıyla çekilmiş bir film ancak güzel bir program gibi duruyor. Peki bu program aynı zamanda besi yönetiminde de kullanılabiliyor mu?

DeHLiZ link=topic=64516.msg729150#msg729150 date=1365335363' Alıntı:
Reklam amacıyla çekilmiş bir film ancak güzel bir program gibi duruyor. Peki bu program aynı zamanda besi yönetiminde de kullanılabiliyor mu?
Besi yönetiminde neyi kontrol edeceksin bu sistemle ?

HassaN20 link=topic=64516.msg729151#msg729151 date=1365335757' Alıntı:
Besi yönetiminde neyi kontrol edeceksin bu sistemle ?

Günlük ağırlık artışları, sağlık durumları, besiye alma zamanı, kilo alma hızını arttırma için rasyon hazırlığı vs. gibi . Aynı işe yarıyor mu bu program?

Ayrıca benim yapmayı düşündüğüm kombine ırk, simental. Bu durumda tek bir tarafa yönelmem uygun olmayacaktır ;)

DeHLiZ link=topic=64516.msg729156#msg729156 date=1365338738' Alıntı:
Günlük ağırlık artışları, sağlık durumları, besiye alma zamanı, kilo alma hızını arttırma için rasyon hazırlığı vs. gibi . Aynı işe yarıyor mu bu program?

Ayrıca benim yapmayı düşündüğüm kombine ırk, simental. Bu durumda tek bir tarafa yönelmem uygun olmayacaktır ;)
süt sığırcılığında hayvan sürekli kontrol altındadır günde en az 2 defa temas kurulur besi için böyle bir şeyi nasıl yapacaksınız danaları bi taraftan bir diğer tarafa sürekli aktarmamı yapacaksınız.Besiye alma zamanı ? hayvan tesise geldiğinde besiye girer zaten ilk belli süre ayrı tutarsınız sonra diğer hayvanlarla buluşur.Kilolarınıda hergün tartmanıza gerek yok günlük kilo artışı ilk girdiği günle çıktığı gün arasından hesaplanır..

HassaN20 link=topic=64516.msg729161#msg729161 date=1365341112' Alıntı:
süt sığırcılığında hayvan sürekli kontrol altındadır günde en az 2 defa temas kurulur besi için böyle bir şeyi nasıl yapacaksınız danaları bi taraftan bir diğer tarafa sürekli aktarmamı yapacaksınız.Besiye alma zamanı ? hayvan tesise geldiğinde besiye girer zaten ilk belli süre ayrı tutarsınız sonra diğer hayvanlarla buluşur.Kilolarınıda hergün tartmanıza gerek yok günlük kilo artışı ilk girdiği günle çıktığı gün arasından hesaplanır..

Hocam benim dediğim tam olarak o değil, çiftliğe dışarıdan hayvan alınmadan yapılacak besi, erkekler besiye alınacak. Günlük kilo artışı nedeni de şu, besinin ara dönemlerinde hayvan bir nedenden dolayı kilo alamıyor olabilir, eksik bir vitamin, protein ya da yağ oranı dolayısı ile. Hoş böyle bir durumda besi yerine en iyisi mera besisi ama yine de durum belli olmaz diye düşündüm.