arkadaşlar bi sorum var yardımcı olurmusunuz ( hebun )

selamueleykım arkadaşlar bizim bi kac tarlamız var suyla ( dereyle ) bitişik sulamayı düşünüyoruz lakin sulama hakında hic tecrübemiz yok tarlalarımız hafif eğimli anca yağmurlamayla sulaya biliriz o tarlalarımıza elektirik gitmiyor kuyruk miline takılan pompalarla yada su motoruyla sulayabiliriz ancak ,,, mazot fiyatlarıda ortada haliyle kafamız karışıyo acaba sulasak kar mı yoksa zarar mı ederiz bilmiyoruz sulama yapan arkadaşlar bililrler şimdi sizce ne yapmalıyız :) bide biz hic sulama yapmadık sayılır bu sene bahar yağmurları cok az oluyo bizim bölgede havalarda cok sıcak mecburiyetten bu sulamaya yüneldik şimdiden tavsiyelerini esirgemeyen arkadaşlara teşekkürler :) iç-*-*

Ynt: arkadaşlar bi sorum var yardımcı olurmusunuz ( hebun )

Bizde elektrik yok herşeyi mazotla suluyoruz :) zarar etmeyeceğini söyleyebilirm ama nekadar kar edeceğini bilmiyorum,Mesela bizim burda sulama yapılınca verim yaklaşık 2 katına çıkıyo nedeni iklim toprak gübre hepsi yeterli kalitede fakat yağış eksik geliyo.

anayurtlu 3105d link=topic=64548.msg729398#msg729398 date=1365369100' Alıntı:
Bizde elektrik yok herşeyi mazotla suluyoruz :) zarar etmeyeceğini söyleyebilirm ama nekadar kar edeceğini bilmiyorum,Mesela bizim burda sulama yapılınca verim yaklaşık 2 katına çıkıyo nedeni iklim toprak gübre hepsi yeterli kalitede fakat yağış eksik geliyo.
teşekkürler kardeşim bakacaz bi kac günede yağmur yağmazsa mecbur başlicaz bunada şükür :)

Abi Biz Zarar Edecegimizi Bilsek Bile Sularız, Çünkü Sulu Tarıma Alışmışız + Bitkinin Susuzluktan Ölüp Gitmesine Dayanamıyor İnsan...

Sulayınca da Özellikle Bizim Buralar Gibi Yagısı Az Olan Bölgelerde Verim Baya Arttıgı İçin Kar Durumu da Haliyle Artıyor...

Sulamaya Harcanacak Toplam Miktarı Hesaplayıp Ona Göre Baslamak Gerekir, Eğer Tereddüt Ediliyorsa...

Şimdiden Kolay Gelsin :)

elektrik dediğimiz olay da çok ucuz bedava sayılmaz yüz elli dekar yer sular bizim elektrikli kuyu sezonda ayda, bir ayda geçen yıl 1500 ile 2500 arası fatura geliyordu. Siz mazotla kuyudan çekmeyeceğiniz için çok aşırı mazot yakacağını düşünmüyorum bir denemekten zarar gelmez en azından deneyin

santruja hakkı kadar fıskıye baglarsan yaktıgı mazotun hakkını verırı tabı suyun ne kadar onu bılmıyruz
senın sıkıntın ılk yatırım olacak boruydu fıskıyeydı bır sezonda özellıkle bugdayda cıkarmayı hayal edersen yanılırsın

omerfarukkoc link=topic=64548.msg729456#msg729456 date=1365378314' Alıntı:
Abi Biz Zarar Edecegimizi Bilsek Bile Sularız, Çünkü Sulu Tarıma Alışmışız + Bitkinin Susuzluktan Ölüp Gitmesine Dayanamıyor İnsan...

Sulayınca da Özellikle Bizim Buralar Gibi Yagısı Az Olan Bölgelerde Verim Baya Arttıgı İçin Kar Durumu da Haliyle Artıyor...

Sulamaya Harcanacak Toplam Miktarı Hesaplayıp Ona Göre Baslamak Gerekir, Eğer Tereddüt Ediliyorsa...

Şimdiden Kolay Gelsin :)
saol kardeşim bi sorum daha olucak 100 lük mü ne 4 su motoru yani kac fiskiye basar fiskiyeler 12 metrelik ana hat hic yok motordan cıktı mı fiskiyelere basılıyo su kac fiskiye bağlasak verimli olur sence teşekkürler :)
TnisayG link=topic=64548.msg729457#msg729457 date=1365392175' Alıntı:
elektrik dediğimiz olay da çok ucuz bedava sayılmaz yüz elli dekar yer sular bizim elektrikli kuyu sezonda ayda, bir ayda geçen yıl 1500 ile 2500 arası fatura geliyordu. Siz mazotla kuyudan çekmeyeceğiniz için çok aşırı mazot yakacağını düşünmüyorum bir denemekten zarar gelmez en azından deneyin
haklısınız elektirikte bedava diyilde en azından mazota nazaran daha bi ekonimik oluyodur herhalde teşekkürler :)
manas link=topic=64548.msg729464#msg729464 date=1365398384' Alıntı:
santruja hakkı kadar fıskıye baglarsan yaktıgı mazotun hakkını verırı tabı suyun ne kadar onu bılmıyruz
senın sıkıntın ılk yatırım olacak boruydu fıskıyeydı bır sezonda özellıkle bugdayda cıkarmayı hayal edersen yanılırsın
suyun tam olarak ne kadar bilmiyorum abi ama tahminen 150 170 lik boru kadar vardır kesintisiz şimdi sadece 4 lük su motoruyla başlicaz elimizde o var cünkü bakacaz becerebilirsek kuyruk miline takılan pompalardanda alıcaz teşekkürler abi :)

santrafuj su pompasından daha ekonomiktir, tarlam eğimli diyorsun ben 3 silindir same ye İzmir Kocamaz yapımı çift kademe santrafuj
kullanıyorum saatte 3.5 lt mazot yakıyor büyük tabancalar ile mısır sularken. birde sen hangi ürünü sulayacaksın.

Eğer Ben senin yerinde olsam Şimdiden sulamaya başlarim biz 20 martan beri sulamaya başlamişiz ani sicaklik geldimi derhal ekinler bozulur şubatin sonundan ta şimdiye kadar doğru dürüst yağmur yağmadi diyarbakir bölgesinde onun için kimin ne firsati varsa değerlendirsin

Hazır Suda Traktör Çok Yakmaz, Sadece Fıskiyelere Bastıgı İçin... Bu Yüzden Santrifüj İle Sulamanızı Öneririm, Daha Tazyikli Sulayacagı İçin Daha Sağlıklı Olur...

Bu Arada 100 ' lük Su Motorundan Kastınız Nedir, Lombardin Filan mı ? Bi Foto Filan Koyabilirmisiniz ? Tam Çıkaramadım :)

senol_84 link=topic=64548.msg729509#msg729509 date=1365410476' Alıntı:
ekonomik kuyruk mili devrini kullansan nasıl olur bizim başakta 540/1000 devir seçeneği var mesela. kullanan arkadaşlar varsa yardımcı olurlar
bizdede steyr varda hic su pompasında kulanmadık bilmiyoruz :)
bartu link=topic=64548.msg729526#msg729526 date=1365412251' Alıntı:
santrafuj su pompasından daha ekonomiktir, tarlam eğimli diyorsun ben 3 silindir same ye İzmir Kocamaz yapımı çift kademe santrafuj
kullanıyorum saatte 3.5 lt mazot yakıyor büyük tabancalar ile mısır sularken. birde sen hangi ürünü sulayacaksın.
abi tarla eğimli ama fazlada eğim yok , sulayacağım ürün buğday abi başka bişey ekmiyoruz ki hic :S :)

kobra47 link=topic=64548.msg729573#msg729573 date=1365418696' Alıntı:
Eğer Ben senin yerinde olsam Şimdiden sulamaya başlarim biz 20 martan beri sulamaya başlamişiz ani sicaklik geldimi derhal ekinler bozulur şubatin sonundan ta şimdiye kadar doğru dürüst yağmur yağmadi diyarbakir bölgesinde onun için kimin ne firsati varsa değerlendirsin
doğrudur abi haklısın bizde yarın Allah ( cc ) izniyle başl
omerfarukkoc link=topic=64548.msg729578#msg729578 date=1365419888' Alıntı:
Hazır Suda Traktör Çok Yakmaz, Sadece Fıskiyelere Bastıgı İçin... Bu Yüzden Santrifüj İle Sulamanızı Öneririm, Daha Tazyikli Sulayacagı İçin Daha Sağlıklı Olur...

Bu Arada 100 ' lük Su Motorundan Kastınız Nedir, Lombardin Filan mı ? Bi Foto Filan Koyabilirmisiniz ? Tam Çıkaramadım :)
icaz sulamaya traktör kuyruk miline takılan pompa yok becerebilirsek onuda alırız inşAllah , su pompasının fotosu şimdi yok yarin cekirim :) lamborcini diyil normal su popması 10 hp 30 metre dik yukarı atıyor dk dada iki ton dolduruyor bunu ben denemiştim tankerle su cekmiştim ağaclara haketende 1 dkda 2 ton bastı ama diyer özeliklrini bilemem satanın yalancısıyım hic kulanmadığımız icin ne deseler he diyoruz mecbur :)

imkanınız varsa pancar motorun 15 liklerinden edinin derim traktörü bağlamak başka bir iş yapamamak derim , işin varsa pancarı bırakır gidersin; evden unuttuğun malzemeyi almaya gidememek demektir. 15 lik pancar motoru fiskiyelere, mesafeye bağlı olarak günde ortalama 20-30lt mazot tüketiyor ve deviride 3000 devirdir. sulama ürünü arttıracağına bende inananlardanım.

FEHİM link=topic=64548.msg729806#msg729806 date=1365448905' Alıntı:
imkanınız varsa pancar motorun 15 liklerinden edinin derim traktörü bağlamak başka bir iş yapamamak derim , işin varsa pancarı bırakır gidersin; evden unuttuğun malzemeyi almaya gidememek demektir. 15 lik pancar motoru fiskiyelere, mesafeye bağlı olarak günde ortalama 20-30lt mazot tüketiyor ve deviride 3000 devirdir. sulama ürünü arttıracağına bende inananlardanım.
kardeşim biz hic sulama yapmadık pancar mısır pamuk gibi şeyleride hic ekmedik bu sene yağmur olmadığı icin bi kac suya yetişen buğday tarlalarımızı sulamaya karar verdik , kuyruk miline takılan pompa veya su motoru fark etmez bizim icin sadece bu işi yapmadığımız icin hangisi daha ekonomik olur onu bilmek istiyoruz hangi makinaya kac fiskiye bağlamalıyız kac saate bir fiskiyeler değiştirmemiz lazım onu öğrenmek istoyoruz :) teşekkürler :)

omerfarukkoc link=topic=64548.msg729840#msg729840 date=1365452821' Alıntı:
11.5 ' luk Pancar Motor da İşinizi Görür, Hemde Az Yakar :)
30-40 Fıskiyeye Basar, 4 LÜ ana Borudan 2.5 ' Lu Dal Boruya...
Hele Hazır Suda Daha Sağlıklı Çalışacaktır...

http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-is-makinesi-satilik-pancar-motor-11-5-hp-91811763/detay/

Veya 15 ' lik Daha Büyük O Da Olabilir, Arkadaşların Dediği...
saol kardeşim ikinci elden uzak duruyoruz biz :) kısmet olursa yarına inşAllah başlıyoruz su moturuyla tarla sulamaya bakacaz hele elimize yüzümüze bulaştırmayız inşAllah :D

omerfarukkoc link=topic=64548.msg729840#msg729840 date=1365452821' Alıntı:
11.5 ' luk Pancar Motor da İşinizi Görür, Hemde Az Yakar :)
30-40 Fıskiyeye Basar, 4 LÜ ana Borudan 2.5 ' Lu Dal Boruya...
Hele Hazır Suda Daha Sağlıklı Çalışacaktır...

http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-is-makinesi-satilik-pancar-motor-11-5-hp-91811763/detay/

Veya 15 ' lik Daha Büyük O Da Olabilir, Arkadaşların Dediği...
Ömer 11,5luk 20 fiskiyeyi geçmez :D biz 125lik boruyla kullanıyoruz max 17 filan basıyo

hebunn link=topic=64548.msg729868#msg729868 date=1365455730' Alıntı:
saol kardeşim ikinci elden uzak duruyoruz biz :) kısmet olursa yarına inşAllah başlıyoruz su moturuyla tarla sulamaya bakacaz hele elimize yüzümüze bulaştırmayız inşAllah :D
sıfr su motoruna vereceğin paraya kurulu düzen akuple alınır 60-70 fıskıye arası basar saatte 7-8 litre yakar

anayurtlu 3105d link=topic=64548.msg729897#msg729897 date=1365460021' Alıntı:
Ömer 11,5luk 20 fiskiyeyi geçmez :D biz 125lik boruyla kullanıyoruz max 17 filan basıyo
Gecen Sene 37 ' ye Kadar Bastırdık Volkan ;)
4 ' lü Ana Borudan 100 Metre İleriye Gidip 2.5 ' luyla Dağııyordu, Kanaldan Bastırmıştık...

omerfarukkoc link=topic=64548.msg729899#msg729899 date=1365461011' Alıntı:
Gecen Sene 37 ' ye Kadar Bastırdık Volkan ;)
4 ' lü Ana Borudan 100 Metre İleriye Gidip 2.5 ' luyla Dağııyordu, Kanaldan Bastırmıştık...
Doğrudur belkide fiskıyeler farklıdır çünki bizde 3 tane 11,5luk Erbakan var hepside son gazda çalışıyo