güneş enerjisi hakkında yardım lütfen

2.ürün silajlık mısır sulama maliyetini düşürmek adına arıştırmalara başladım. Güneş enerjisi kafama takıldı bazı şeyler buldum sizlerle paylaşmak istedim. Sulamayı kuyudan yapmıcam tarlanın yanında dere var oradan yapıcam. Şu 2 ürünü buldum sadece bunlarla 20 dönümlük bir tarlayı sulamam mümkünmü tarlanın dereden yüksekliği 5 metre kadar.

http://www.cimo.com.tr/product.php?id_product=28
http://www.cimo.com.tr/product.php?id_product=217

Ynt: güneş enerjisi hakkında yardım lütfen

tablodan anlaşıldığına göre 250w lık güneş paneli 5metre derinliğinden günde 18 ton su çekebiliyor,tabi kapalı bir havada aynı performansı gösterebilir mi ? bence 20 dönüm yeri sularsınız ama aceleci olmamanız lazım birkaç gün sürer

nabolant link=topic=64560.msg729748#msg729748 date=1365442807' Alıntı:
tablodan anlaşıldığına göre 250w lık güneş paneli 5metre derinliğinden günde 18 ton su çekebiliyor,tabi kapalı bir havada aynı performansı gösterebilir mi ? bence 20 dönüm yeri sularsınız ama aceleci olmamanız lazım birkaç gün sürer
süre önemli değil 5günde sulasam yeterli 4 5 kere sulamayı düşünüyorum 2.ürün silajlık mısır ekiceğim için yaz olduğuna pek kapalı hava olmaz. Köyde yaşamıyorum gidiş geliş yapıyorum sulama düzenini kurduktan sonra uzaktan çalıştırma hizmetide yapmışlar sisteme eski bir telefon bağlıyorsunuz mesaj yoluyla istediğiniz yerden sulamayı çalıştırıp kapatabiliyormuşuz

Çanakkale de 2009 yılında Tarım il müdürlüğü seyyar paneller kullanarak 50-60 dölüm civarı mısır ekimi yapmışlar.Ayrıca dediğiniz gibi Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi de mesaj yoluyla açıp kapama işini halletmişler.
2012 yılında forumda bu konuyla ilgili bilgiler mevcut.

Deliorman
Ahmet ÜNEK
Aktif Üye
Üye Bilgileri

Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulama
« : 24 Haziran 2012, 19:50:52 »AlıntıTeşekkür Et

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü ' nce Güneydoğu Anadolu Bölgesi ' nin güneşini tarımsal sulama amaçlı kullanacak ' ' mobil pil ' ' üretildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, TÜBİTAK tarafından desteklenen, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü ' nce geliştirilen ' ' Mobil Güneş Pili Prototip Sulama Makinesi ' ' tüm gerekli enerjiyi kendisi üretiyor.

Saatte 70 ton su atma kapasitesine sahip makine, maksimum 170 metreden su çekebiliyor ve damlama sulama sistemiyle kullanıldığında ürünün cinsine ve mevsimine göre 400 dekar alanı sulayabiliyor.

Araştırmalara göre, elektrik şebekesi su kaynağına 1 kilometreden uzak mesafede bulunuyorsa sistem kendini ilk yıl amorti ediyor.

İmal edilen makineye ilişkin bilgiler şöyle:

' ' Makine, ulusal ve uluslararası literatürlerde mobil özelliği ve uygulamaya dönük olarak bir ilk. Bu prototip makinenin diğer güneş pillerinden ve panellerinden farkı, mobil özelliğiyle farklı su kaynaklarına taşınabiliyor ve kendi ürettiği elektrikle güneşi gün boyu otomatik takip edebiliyor olması. Sistem, ışınım şiddetinin yeterli olduğu bulutlu havalarda dahi çalışabiliyor.

GAP Bölgesi gibi Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesi ' nin güneşlenme süreleri de dikkate alındığında, küresel ısınmadan dolayı oluşacak su ve sulama sıkıntılarına da önlem olması açısından çevreye duyarlı ve maliyeti düşürecek bu sistemlerin yaygınlaştırılması planlanıyor. Sistemin yaygınlaştırılmasıyla mobil güneş pili destekli sistemlerin, kuru tarım yapılan ve elektrik şebekesinin olmadığı yerlerde özellikle gölet ve kanal kenarlarındaki arazilerde damlama sulama gibi kapalı sulama sistemlerine entegre edilerek, kırsal alanda enerji transferi ve sulama ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilecek. ' '

Sistemin, Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yarın enstitünün uygulama arazisinde, üreticilere ve basına tanıtılacağı bildirildi.

Haberde Dünyada ilk deniliyor fakat Almanların bu sistemi Arap yarımadasında kurduklarını görmüştüm ya bende hata var yada haber başlığında ama mazota bağımlılığın azaltılması adına önemli bir çalışma yaygınlaşır inşallah.

geçen yıl Çorlu Tarım Fuarında vardı. 180 walt lık panelin tanesi 1000 tl civarıydı ama diğer aparatları hariç . mesela sen mesajla çalışmasını istiyorsan jel akülerini ve aparatlarınıda almalısın buda maaliyet demek oda ortalama küçük ölçekli bir sistem için (damlama aparatları hariç)
20-30 bin tl civarı maaliyeti vardı. Uygununu bulursan banada haber verirsen sevinirim.
O sistem sana yetmeye bilir su kaynağının tarlaya uzaklığı ,sulanacak arazinin büyüklüğü vb etkenler.

FEHİM link=topic=64560.msg729774#msg729774 date=1365445536' Alıntı:
geçen yıl Çorlu Tarım Fuarında vardı. 180 walt lık panelin tanesi 1000 tl civarıydı ama diğer aparatları hariç . mesela sen mesajla çalışmasını istiyorsan jel akülerini ve aparatlarınıda almalısın buda maaliyet demek oda ortalama küçük ölçekli bir sistem için (damlama aparatları hariç)
20-30 bin tl civarı maaliyeti vardı. Uygununu bulursan banada haber verirsen sevinirim.
O sistem sana yetmeye bilir su kaynağının tarlaya uzaklığı ,sulanacak arazinin büyüklüğü vb etkenler.
su tarlamın hemen başında ama tarlanın sonundan suyu vermek zorundayım eğim öyle geliyor. Mesajla kapatma olayı sadece bir örnekti bilinçlendirmek için sistemi ben kendim kapatıp açıcam tarla yakın zaten. Bu sistemi en yakın zamanda satan kişilerle görüşüp bilgi almaya çalışıcam fazla maliyetli değilse tarlanın yanından su geçen ayçiçeği ekiceğim tarlalarada yaparım. Ayrıca sistem kışın boşta kalacağı için enerji panallerini eve götürüp ev elektiriğinden büyük tasarruf edebiliriz

bende Keşan dayım ilçe tarıma gidip Çanakkale deki yapılanlar için bilgi almak ve maaliyetini öğrenmek istedim kimsenin kimseden haberi yok yani .Ben geçen yıl konu ile biraz araştırma yapmaya çalıştım.şirktin biriyle bile görüşmüştüm. kulanılan pompanın dalgıç pompa olması gerekiyormuş normal kademeli pompa olmuyormuş oda yüzde 8 eğim yüksekliğinden yukarı su basamazmış.ama okulun birinin matematik öğretmeninin söylediğine görede kademeli pompa kullanmak matematiksel olarak mümkün olması gerekiyormuş. dalgıç pompada suyu tarlanın en yüksek yerine çıkarmak gerekir ama kademeli pompada buna gerek yok. çok matamatiksel hesaplamalar yapmak gerekiyor.oda şimdiki imkanlarla benim için biraz zor. senin imkanın varsa Trakya kalkınma ajansı ve AB hibe programlarınıda bir araştır derim.
birde sizden tapulaştırmanın geçip geçmiyeceğini araştır çünkü tapulaştırmadan sonra çook yere su gelecek yatırım elinde patlamasın.
konu çook uzun anlıyacağın benden bu kadar yazı yeter. bol şans......

FEHİM link=topic=64560.msg729798#msg729798 date=1365447813' Alıntı:
bende Keşan dayım ilçe tarıma gidip Çanakkale deki yapılanlar için bilgi almak ve maaliyetini öğrenmek istedim kimsenin kimseden haberi yok yani .Ben geçen yıl konu ile biraz araştırma yapmaya çalıştım.şirktin biriyle bile görüşmüştüm. kulanılan pompanın dalgıç pompa olması gerekiyormuş normal kademeli pompa olmuyormuş oda yüzde 8 eğim yüksekliğinden yukarı su basamazmış.ama okulun birinin matematik öğretmeninin söylediğine görede kademeli pompa kullanmak matematiksel olarak mümkün olması gerekiyormuş. dalgıç pompada suyu tarlanın en yüksek yerine çıkarmak gerekir ama kademeli pompada buna gerek yok. çok matamatiksel hesaplamalar yapmak gerekiyor.oda şimdiki imkanlarla benim için biraz zor. senin imkanın varsa Trakya kalkınma ajansı ve AB hibe programlarınıda bir araştır derim.
birde sizden tapulaştırmanın geçip geçmiyeceğini araştır çünkü tapulaştırmadan sonra çook yere su gelecek yatırım elinde patlamasın.
konu çook uzun anlıyacağın benden bu kadar yazı yeter. bol şans......
vallah araştıra araştıra bir sonuca gitmeyi düşünüyorum benim için en önemlisi kuyudan değilde dereden suyun çekilip çekilmeyeceği bu yıl 100 dönüme yakın parça parça 15 20 dönümlük dere kenarında ayçiçeği ekiceğim tarla var sistemi düşündüğüm gibi yapabilirsem ayçiçeklerinide sularım

muratcan link=topic=64560.msg735632#msg735632 date=1366722136' Alıntı:
benim kuyu 150 metre pompa 70 mt de 20 fiskiyelik suyum var buraya güneş enerjisi takdırsam ne kadar maliyeti olur

70 metre derinlikte pompa ve güneş enerjisi ilişkisi günümüzde imkansız değil ama hadi deyince 150 bin lira civarı para ister.

güneş enerşisiyle 100 DADAR CEVİS BAHCEMİN SULAMA İHTİYACINI KARSILAYABİLİRMİYİM AMA KUYU DERİNLİĞİ 100 METRE SU 70 METREDE SAAT TE 2 EN AZ 2 TON SU CEKECEK POMPA LAZIM BANA GÜNEŞ ENER JİSİNİ KULLANARAK KUYUDAN SU CEKEN BU TİP Bİ R PROJENİN MLİYETİ NEDİR BÖYLE BİR SİSTEM KURULABİLİRMİ TÜRKİYEDE YAPAN VARMI YAPAN VARSA İLETİŞİME GECERSENİZ SEVİNİRİM
YUNUS EMRE ÇEKİÇ TEL 05076587945
NEVŞEHİR

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM