Gübreleme hakkında uzman görüşüne katılırmısınız ?

Merhaba Meslektaşlarım
Hububat ekiminde gübrenin tohumdan 5-10 cm daha derine ekilmesini öneren uzmanlar var. Bu konuda tecrübesi ve fikri olan arkadaşların iletilerini bekliyorum.

Ynt: Gübreleme hakkında uzman görüşüne katılırmısınız ?

gübrenin saçma atılmasını duymuştumda derine atılmasını duymamıştım. bence bitki gübreden faydalanabilmesi için belirli kök uzunluk yapısına ulaşması gerekiyor.buda bitki küçükken gübreden faydalanamaz. +yağış olduğunda çoğu gübre daha derine ineceğinden bitki ona ulaşmak için toprak üstü yerine toprak altına gelişmesi gerekir onunda fotosentezi azaltacağı için bitki geç büyür. iyi yanı kök yapısı kuvvetli olur diye düşünüyorum.

fosfor potasyum gibi gübreler hemen toprağın altına inemiyor bu yüzden tohum yatagından daha derine verilmeli ...çözülmeme sorunu...azot olsa devamlı hareket halindedir..

aynen dogru gubre tohumun altına atılmalı vede tohumla temas etmemelı. Tahıl lideri ülkelerde taban gübresini sıvı olarak toprağı yırtarak işleyen ekipmanlarla toprağın tabananına atıp daha sonra ekip yapılıyor.

erdal600 link=topic=64573.msg734850#msg734850 date=1366495767' Alıntı:
aynen dogru gubre tohumun altına atılmalı vede tohumla temas etmemelı. Tahıl lideri ülkelerde taban gübresini sıvı olarak toprağı yırtarak işleyen ekipmanlarla toprağın tabananına atıp daha sonra ekip yapılıyor.
tabanda katı gübre kullanmıyorlarmı? ben genelde serpme ile ekiyolar diye biliyorum

öyle bir mibzer var. link koyamıyorum (HORSCH MİBZER ANİMASYONLU TANITIM) diye aratırsan çıkıcaktır.

İlk çimlenme ve çıkış sırasında gübre bitkiye çok yarar getirmiyor , hatta gübrenin çimlenmeye olumsuz etkisi bile oluyor denilebilir.
Bitki belli bir miktar gelişim sağladıktan sonra ek besine ihtiyacı oluyor. Zaten ilk çıkış sırasındaki besini tohumun kendi bünyesinde var.
Gübresiz ekim yapan birinin tarlası , gübreli ekim yapan birinin tarlasına göre ilk çıkışta daha iyi bile olabilir. Bu sebeple bazı mühendisler gübrenin ekim makinasına konulmasını istemiyorlar , Horsch ' un sistemine sahip mibzerler ülkemizde pek bulunmuyor. Bu tarz bir makina olsa en güzeli bu tabi.
Buğday ekiminde gübreyi tarlaya kova ile serpip , üzerine diskaro vb bir alet çekip , gübrenin toprağa belli bir derinlikte karışmasını sağlayıp, sonra mibzer ile gübre koymadan , gübreden daha yukarıda bir derinliğe ekmek mevcut imkan ve aletler ile yapabileceğimiz bir uygulama gibi duruyor.
Bu sene ayçiçek ekimlerinde gübreyi serpme yerine makinaya koymayı , buğday ekimlerinde ise yukarıda yazdığım gibi bir uygulama yapmayı planlıyorum.

benim bulunduğum yerde 15 yıl öncesine kadar hububat ekim mibzerleri şimdiki gibi gelişmiş bile değildi.
tohumda ,gübrede aynı göze konulup ekim yapılırdı.bu uyğulamayı görüp yaşamış biri olarak ben şuan hiç bir fark göremiyorum.
şuan kullandığım mibzer ,sözde gübreyi ayrı tohumu ayrı atan cinsten .

toksikos link=topic=64573.msg735226#msg735226 date=1366616473' Alıntı:
benim bildiğim özdökenin mibzeri gübreyi gerine atıyor tohuma göre aynı yere atmıyor hatta mibzerde de yazıo 1.viteste giderseniz gübre ile tohumu ayrı yere atar diye :D
Aynı derinlikte farklı yerlere atıyor sanırım , buda güzel bir olay.

bizim fen öğretmenide aynı şeyi söylüyor hatta onunla ilgili öğrencilerle bir proje hazırladı.gübre ilk etapta çimlenmeye olumsuz etkisi oluyormuş.gübre altta buğday üstte kalacak sekilde ekim olursa daha randıman olacağını söylemisti ama hiç denemedik