Buğday ile karışık Yonca verim ??

S.a arkadaşlar ben agutos ayında yonca ekmiştim yoncam çok sık çıkmadı seyrek çıktı ama gelişiyor ve büyüyor bunun yanı sıra biçer çok aşırı buğday dökmüş hepsi çıktı şuan yoncayla karışık buğday var buğday oldukça fazla eksem o kadar çıkmaz her yerine karışmış nerdeyse hiç boşluk yok.. 1 ay sonra falan başaklarını doldurur yoncada büyür ikisini karışık sıkmalı yonca biçme makinesi ile biçtirip 2-3 gün bekleyip sonrada balya yaptıracağım.. Sizce kaç kilodan kaç balya çıkar yani dekara 1000m2 verim ne olur ?? Daha önceden bilenler varsa bir tahmin istiyorum :D Şimdiden çok tşk ler..
Resimler 30 Mart da çekilmişti..

Ynt: Buğday ile karışık Yonca verim ??

Sevgili kardeşim bizde geçen sene bir prof un tavsiyesi ile yoncayı yabancı ot çıkmasın diye hububatla (çavdar) karışık ektik.Yarısı seyrek çıkmasına rağmen dekardan 10-12 balya çıktı.Balya tahminen 20-25 kg civarı.Bu sene ilk suyunu verdik.Ama seyrek olan yerleri sıklaşmış iyi olan yerleride mukemmel olmuş durumda.İnşallah dekardan 18- 20 balya almayı tahmin ediyoruz.Senin yoncayın seyrek olan yerleride sulandıkça, biçildikçe sıklaşır ve gürleşir korkun olmasın.Birde biçimini geç yaparsan otun protein oranı düşer.Bereketli mahsüller dilerim.

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=64603.msg730398#msg730398 date=1365587544' Alıntı:
Sevgili kardeşim bizde geçen sene bir prof un tavsiyesi ile yoncayı yabancı ot çıkmasın diye hububatla (çavdar) karışık ektik.Yarısı seyrek çıkmasına rağmen dekardan 10-12 balya çıktı.Balya tahminen 20-25 kg civarı.Bu sene ilk suyunu verdik.Ama seyrek olan yerleri sıklaşmış iyi olan yerleride mukemmel olmuş durumda.İnşallah dekardan 18- 20 balya almayı tahmin ediyoruz.Senin yoncayın seyrek olan yerleride sulandıkça, biçildikçe sıklaşır ve gürleşir korkun olmasın.Birde biçimini geç yaparsan otun protein oranı düşer.Bereketli mahsüller dilerim.
Öncelikle yorum için çok tşk ederim..Yonca seyrek ama buğday çok güzel...Yeşil ot işini bilmediğim için fikir yürütemiyorum..Normal biçere bıraksam dekara 600 kg bugday çıkar..O tahmini yapabiliyorum.Ama ot işine bu yıl girdim ne çıkar bilmiyorum..

İşi maddiyata dökersek dekardan 15 balya alsan tanesini 15 tl ye satsan 15x15=225 tl; buğdaylar biçilene kadar üç biçim yapsan 225x3=675tl;eğer dekardan 600 kg buğday alırım dersen buğdayın kg mı 75 kr dan 600x75=450 tl yapar.Bu benim hesabım.Sonra Nevşehirli abimin hesabına güvendimde zarar ettim deme. zuha-*-s zuha-*-s .Yinede en iyisi çevrendeki tecrübeli insanlardan yararlanman. ok-*-s

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=64603.msg730414#msg730414 date=1365588862' Alıntı:
İşi maddiyata dökersek dekardan 15 balya alsan tanesini 15 tl ye satsan 15x15=225 tl; buğdaylar biçilene kadar üç biçim yapsan 225x3=675tl;eğer dekardan 600 kg buğday alırım dersen buğdayın kg mı 75 kr dan 600x75=450 tl yapar.Bu benim hesabım.Sonra Nevşehirli abimin hesabına güvendimde zarar ettim deme. zuha-*-s zuha-*-s .Yinede en iyisi çevrendeki tecrübeli insanlardan yararlanman. ok-*-s
:D yok zaten yeşilken biçeceğim..Sadece verim merak ediyorum..Zaten biçtikten sonra üzerinden mayıs ayı içinde mibzerle yonca tohumu ile hepsini bir kere daha ekeceğim.. Dekara 500 kg balya çıkabilir mi acaba ?

Resimleri yeni yükledim ama 30 Mart da çekmiştim...Ben ekmedim biçerin dökdüğünden kalanlar bunlar..Yonca ile karışık 1 ay sonra biçilecek..Hani yonca nerde demeyin içinde var biraz :D..

ErmanHoca link=topic=64603.msg730482#msg730482 date=1365606998' Alıntı:
Resimleri yeni yükledim ama 30 Mart da çekmiştim...Ben ekmedim biçerin dökdüğünden kalanlar bunlar..Yonca ile karışık 1 ay sonra biçilecek..Hani yonca nerde demeyin içinde var biraz :D..
Bence ne kadar erken biçersen o kadar karlı çıkarsın.Buğdayda başağı beklersen bunun içinde yonca boğulur.Maksadın orayı yonca tarlası yapmaksa eğer elini çabuk tutmalısın.Biçimden sonrada hemen su verme imkanın varsa sulaki yonca köklenip gürleşsin.

fetullah aksu link=topic=64603.msg730486#msg730486 date=1365608071' Alıntı:
Bence ne kadar erken biçersen o kadar karlı çıkarsın.Buğdayda başağı beklersen bunun içinde yonca boğulur.Maksadın orayı yonca tarlası yapmaksa eğer elini çabuk tutmalısın.Biçimden sonrada hemen su verme imkanın varsa sulaki yonca köklenip gürleşsin.
Aslında haklısın ama beklemek zorundayım.. Su verme imkanım var biçeceğim normalinden biraz az tohumla üzerinden mibzerle tekrar ekeceğim sulayacağım..

ErmanHoca link=topic=64603.msg730432#msg730432 date=1365592768' Alıntı:
Yorum için çok tşk ler Abi..Dekara 500 kg civarı yonca ile karışık bugday (başaktayken biçilecek) çıkar yani..
Rahat çıkar beyaw, maşallah bizim buğdaylardan iyi, sizin biçer anıza ekim yapmış sanki.:) Böyle biçercilik mi olur.

nailyetek link=topic=64603.msg730509#msg730509 date=1365611073' Alıntı:
Rahat çıkar beyaw, maşallah bizim buğdaylardan iyi, sizin biçer anıza ekim yapmış sanki.:) Böyle biçercilik mi olur.
Durum bu Abi...Halaoğlu biçti canı saolsun bilerek yapacak değil ya..İşimize yaradı işte..Yoncada var bazı yerler iyi buğdayda bu işte 10 gün önce çekmiştim fotoyu umarım dekara 500 kg balya çıkar...

:S benim eylül sonu gibi ektiğim yoncam da hem buğday hemde ot çok çıktı boğdu yoncayı ama artık yarın kısmetse otlu ilk biçimini yaptırıp kaldırtıcam öylesine tarladan sonrası kurt ilacı ve çıkmayan yerleri mivzerle tekrar ekim ıh-*-s umarım kısa zamanda toparlayıp tarla düzelir.

kesanlı22 link=topic=64603.msg730517#msg730517 date=1365612501' Alıntı:
:S benim eylül sonu gibi ektiğim yoncam da hem buğday hemde ot çok çıktı boğdu yoncayı ama artık yarın kısmetse otlu ilk biçimini yaptırıp kaldırtıcam öylesine tarladan sonrası kurt ilacı ve çıkmayan yerleri mivzerle tekrar ekim ıh-*-s umarım kısa zamanda toparlayıp tarla düzelir.
İnşAllah emeklerimize değer kolay gelsin..

Biçer resmen Direk ekim mibzeri gbi çalışmış yonca görünmüyor ilk biçimden sonra seyrek kalan yer çok olursa elle yonca tohumu saçarsın....Sırf fiğ ekeydin anızda çıkan buğday tahıl karışımını sağlarmıştı....tahminim 15-20 arası balya alınabilir ama ilk biçimde fazla yonca bekleme buğday fena bastırmış....

coyote26 link=topic=64603.msg730555#msg730555 date=1365615488' Alıntı:
Biçer resmen Direk ekim mibzeri gbi çalışmış yonca görünmüyor ilk biçimden sonra seyrek kalan yer çok olursa elle yonca tohumu saçarsın....Sırf fiğ ekeydin anızda çıkan buğday tahıl karışımını sağlarmıştı....tahminim 15-20 arası balya alınabilir ama ilk biçimde fazla yonca bekleme buğday fena bastırmış....
Yorum için tşk ler yonca var aslında %50 çıkmış..Biçimden sonra mibzer ile üzerinden ekeceğim..