Ankara İçin Yarı Açık Besi Ahırı Hakkında Düşünceleriniz ?

Merhaba arkadaşlar ben Ankara ' da yaşıyorum. Benim köyümde çiftlik için 40 dekar arazim var. Bu arazi üzerine yarı açık besi çiftliği kurmayı düşünüyorum. Bilgili ve tecrübeli kardeşlerimin ve büyüklerimin fikirlerini bekliyorum. Ankara kış aylarında oldukça soğuktur. Yarı açık besi sistemini araştırdığım kadarıyla kapalı sisteme göre hem daha ucuz hem de hayvan sağlığı açısından olumlu yönlerinin olduğunu gördüm.

- Ankara gibi karasal iklimin kış aylarının oldukça soğuk olduğu yer için yarı açık besi sistemi uygun mudur ?
- Süt değil de et alanında bir çiftlik olacak işimi severek ve güzel bir şekilde yapacağıma inanıyorum. Karlı bir iş mi ? Yoksa sadece karın tokluğuyla mı yürür gider bu iş ?
- Yarı açık besi sisteminin olumsuz yönleri nelerdir ?
- 50 hayvanla başlamayı hedefliyorum. Ankara için en uygun hayvan ırkı nedir ?

Sizin fikirleriniz benim için oldukça önemlidir. A ' dan Z ' ye herşeyi araştırıp bilgi edinip ondan sonra tam anlamıyla bu işe koyulmayı hedefliyorum.

Ynt: Ankara İçin Yarı Açık Besi Ahırı Hakkında Düşünceleriniz ?

dostum bnde acık besi yapıorum gecen seneki afet olmassa sorun olmaz acık beside , bnmkini 3 tarafı kapalı unutma guney tarafı acık olaacak, ustu yarıya kadar kapalı . Bizim bura için holstei alaca ii deil cunku nazık hayvnlar kısın sogukta cok dayanıklı deiller zaten Türkiyede ege marmara ve adana cevresinde yogun olarka yetişyriili iç anadoluda kapalı ahır için uygun olabilir bn genlde simental ve simental kırması alıyorum gayet memnunum soguga dayanıklı yada montofon, dogu malınıda dusnuebilrisn yarı acıkta ayrıca tabana beton atmassan cok cabuk camur oluyor kıs ayında cunku yagan yaagmur toprkala karısiyor. altına betonda sart deil fakat sende kısa girerken ve kıstan cıkarken kepce cagırıp temizletebilirsin. acık beside demilreri cok saglam yapmalısın cunku hayvanlar enerji ile beslenyir ve suurekli bgosuyorlar ve etraftaki boruları falan kırabiliyorlar ama genel olarak baktıgımzda acık besi kapallıya gore daha ii bnce
biraz karsık oldu k.bkma ::)

2000 ' lerin başında birkaç yıl Çubuk ' ta tam açık (duvarsız-çatısız) besicilik yaptık, hayvanların üstüne kar-yağmur yağdığı günlerin haddi-hesabı yoktur, açık sistemden dolayı hiç bir olumsuzluk-zarar yaşamadık...

Duruyorsa Çubuk-TKV Danabank işletmesi/Ömerli köyü gidip geziniz... bu işletme Ankara ' ya/Türkiye ' ye açık besiciliği, betona boşuna para gömmemeyi öğretti...

Şu an memlekette organik koyunculuk yapıyoruz, izolasyonlu çadır kullandık ve -30 ' larda bile kışın sorun yaşamadık, hayvana soğuktan değil; sıcaktan-havasızlıktan ve güneşsizlikten zarar gelir. İzolasyonu soğuktan korktuğumuzdan değil, çadırın tavanı terleme yapmasın, hayvanların sırtı, zemin yaş olmasın diye mecbur yaptık...

Açık besi için ırk olarak montofon ve melezi iyidir, Kars hayvanları iyidir... ama hepsi de olur.

Yatırım kararı vermeden muhakkak Ankara ' yı ve gezebildiğiniz heryeri gezin, işletmecilerle görüşün... Kendinizi geliştirin...

Özkan bey güzel anlatmış netten araştırabilirsiniz ABD de mega besi çiftliklerinde besi hayvanlarına tamamen açık alandaki bölmelerde bakılıyor.Hayvanlara soğuğun zararından çok sıcağın zararı var.

Bırak Ankara ' yı, Erzurum Ziraat Fakültesi belki 50 yıldır örnek çiftliğinde açık besi-hayvancılık yapıyor... Erzurum ' da oluyorsa Türkiye ' nin her yerinde olur...

Ayrıca Yörük hayvanları yaz-kış dışarda yatar kalkarlar...

Mesele çok açık 'betona boşuna para gömme', illa kapalı olsun diyorsan izolasyonlu çadır düşün, gene yanına gezinti alanı-padok yap...

UÖZKAN.77 link=topic=64663.msg731966#msg731966 date=1365962399' Alıntı:
Bırak Ankara ' yı, Erzurum Ziraat Fakültesi belki 50 yıldır örnek çiftliğinde açık besi-hayvancılık yapıyor... Erzurum ' da oluyorsa Türkiye ' nin her yerinde olur...

Ayrıca Yörük hayvanları yaz-kış dışarda yatar kalkarlar...

Mesele çok açık 'betona boşuna para gömme', illa kapalı olsun diyorsan izolasyonlu çadır düşün, gene yanına gezinti alanı-padok yap...

Evet bi amcamız Erzurum ' da askerliğini yapmış afedersiniz tükürük yere düşmeden donuyormuş. Erzurum Türkiye ' nin en soğuk bölgesinde bulunur ve rekor soğuklara ulaşmıştır kendisi. Ayrıca bildiğimiz bi tarım kanalında bir Türk çiftliğinde buzağının -7 derecede dünyaya geldiğini ve 1 haftalık olup yeme başlandığı zaman yani tam 7. günde açık alana (kulubeye) koymuşlar ve hiç sorun yaşamamışlar. Yani önemli olan hayvanın karnının tok olması. Bizim bölgede hayvan soğuktan değil açlıktan üşür derler. Özkan abinin dediği gibi betona para odemeye gerek yok. Bu yaz buzağılarımız ishal olmuştu 3 tane ve ayları kucuk diye dışarı cıkarmamıştık veteriner bize hayvanları dışarı cıkarmamızı hayvanın yaz-kış mutlaka güneş görmesi gerektiğini söyledi.

Kesinlikle açık besi tavsiyem .Üzeri ve üç tarafı kapalı . Benimde çok hayvanım doğurdu dışarıda - 7,8 lerde , bir keresinde yakalamak için baya koşturdum buzağıyı yabani gibi kaçıyor.Amma velakin bu sene çok yağış bıktırdı çamur. Yemliğin başı beton ve gübre sıyırıcılı olsa çok güzel olur. Yatakları ve gezinti yerleri toprak olmalı toprağada basmalı hayvan.

Hayvan toprağa basmalı,

Kesinlikle suya-çamura yatmamalı, yatmak zorunda kalmamalı,

Bunun için tesviye, suni tepeler ve eğim, geçirgenlik çok önemli...

İsterseniz inanmayın suya-çamura yatmamak için ayakta saatlerce bekleyen, belki geceyi ayakta geçiren hayvanlar var...

UÖZKAN.77 link=topic=64663.msg732015#msg732015 date=1365964337' Alıntı:
Hayvan toprağa basmalı,

Kesinlikle suya-çamura yatmamalı, yatmak zorunda kalmamalı,

Bunun için tesviye, suni tepeler ve eğim, geçirgenlik çok önemli...

İsterseniz inanmayın suya-çamura yatmamak için ayakta saatlerce bekleyen, belki geceyi ayakta geçiren hayvanlar var...

Peki abilerim hem arkadaşa yardımcı olur bu sorum hemde merak edenler açık besiden meradan nasıl yararlanıcağız ? İnek beslediğimiz takdirde meradan gelen inek nasıl sağılacak ? Hayvanın gubresınden nasıl yararlanılacak bunlar hakkında benı bır bılgılendırırmısın yalnız böyle bir sistem profesyonel değil 40-50 başlık küçük aile işletmeleri gibi yerler için bilgilendirirsiniz çok sevinirim. Özkan abi sana söylemiştim mera bol kaba yem karsılanıyor ve alet edevat hazır tek işim okulumun bitmesi beni biraz bilgilendirirsen cok sevınırım. Yıllarca benım ve ailemın koyculuk planları ahır masrafları yuzunden suya dusuyor.

Koyunculuk için geçen senen 2 adet 8x30 metre çadırı Bayburt teslimi, İzmir ' den 25 TL ' ye aldık... 200 koyun 200 kuzuya rahat yetiyor. İşletme 5 dekar arazinin içinde.

Yani 25 Tl masrafla ağıl sorunu çözülebilir...

Açık beside gübre günlük değil, 6-12 aylık temizlenir, kepçeyle kürenir...

Ayrıca açık besi süt sığırcılığından çok, erkek-besi hayvanına uygundur. Süt sığırcılığı yapılsa bile gezinti alanı-padok şarttır...

Aslında işin özü; temiz hava, sürekli-temiz su ve yaz-kış güneşlenmek ve rasyon... diğeri teferruat.

Meradan istediğin gibi yararlan, buna bir mani yok, mesele hayvanların barınağının havadar-açık olması...

Az parayla hem sağlıklı hem işimizi gören bir ahır-ağıl yapmak amaç...

Toprak zemin temizlemek zor oluyor bizim iklimde tepede yapsan çamur ediyor büyük baş bastığı yeri Toprak zemin traktörile sıyırsan toplasan gübreyi oyuluyor bu sefer .Benim açık besinin direkleri boşa çıktı yıkılacak oyuldu.
Yemliğin başı beton ve sıyırıcılı olursa iş kolaylaşıyor. Bende duydum komşu köyde çamurdan gece doğan buzağının ölüsünü nede dirisini bulamamışlar. Temizlik açısından yemliğin başı beton ve sıyırıcılı olmalı. Toprağada basmalı hayvan.Besidede kolaylık olur.

Herkese verdiği cevaptan dolayı teşekkür ediyorum. Bi kaç sorum daha olacak sizlere. Süt değil de et alanında bir çiftlik olacak işimi severek ve güzel bir şekilde yapacağıma inanıyorum. Karlı bir iş mi ? Yoksa sadece karın tokluğuyla mı yürür gider bu iş ? Ayrıca 1 hayvandan kaç TL kar edilir ortalama ?

Ayrıca severek ve isteyerek yapacağım bir iş olduğunu düşünüyorum. Fakat durumun böyle olması beni üzüyor diyebilirim. Site üyelerinden yorum yapan arkadaşlarım bu işe pek sıcak bakmıyor gibi .

Karı belirleyecek o kadar çok değişken var ki ezbere ne denilse boş...

Yalnız çok karamsar olmaya da gerek yok.

En iyisi Bismillah deyip bi ucundan başlamak...

Kar konusunun çok etkeni var,sizin bu işi ne kadar hakkıyla yapabileceğiniz,yem fiyatları et fiyatları vs.. ama ahır konusunda yorum yapabiliriz.Kesinlikle hiçbir sıkıntı çıkmaz rahat olun.En düşük maliyetle yapılabilir yarı açık bir ahır.Irk konusunda da şüpheniz olmasın hangisi olursa olsun Ankarada sorun çıkarmaz iklimi etkilemez.Kışıkn soğuktan çok yazın sıcağı kesmeyi hesap edin derim :)

UÖZKAN.77 link=topic=64663.msg732025#msg732025 date=1365965493' Alıntı:
Koyunculuk için geçen senen 2 adet 8x30 metre çadırı Bayburt teslimi, İzmir ' den 25 TL ' ye aldık... 200 koyun 200 kuzuya rahat yetiyor. İşletme 5 dekar arazinin içinde.

Yani 25 Tl masrafla ağıl sorunu çözülebilir...

Açık beside gübre günlük değil, 6-12 aylık temizlenir, kepçeyle kürenir...

Ayrıca açık besi süt sığırcılığından çok, erkek-besi hayvanına uygundur. Süt sığırcılığı yapılsa bile gezinti alanı-padok şarttır...

Aslında işin özü; temiz hava, sürekli-temiz su ve yaz-kış güneşlenmek ve rasyon... diğeri teferruat.

Meradan istediğin gibi yararlan, buna bir mani yok, mesele hayvanların barınağının havadar-açık olması...

Az parayla hem sağlıklı hem işimizi gören bir ahır-ağıl yapmak amaç...

Buradaki 25TL m2 fiyatı değil mi? 240m2 çadır 25TL değil herhal! Profil direkler iskelet fiyata dahil mi? Kaç girişli?

İzmirdeki firmanın iletişim bilgilerini de öğrenebilirsem sewinirim....Selamlar...