1 besi hayvanından senelik min ve max kaç TL kar edilir ?

Ynt: 1 besi hayvanından senelik min ve max kaç TL kar edilir ?

Topraktan geldik toprağa döneceğiz. :) Hayvancılık ta toprakta başlar toprakta biter hububat taşıma romorku ve sılaj vede balya romorkun dan gelir yem karma romorkuna oradan gübre romorkuna tekrar toprağa çember döner . :) Bu fenni modern taşımalı sistem :) Bu arada sen imkan ve tecrübelerinle bir şeyler yapabilirsen çok şey fark eder maliyet açısından . Birde meracılık var daha ekonomik oda imkan meselesi . :) Yada ikisini beraber yapabilirsin .Bence maliyet işi çok değişken bir kelime.

yarı açık besi sistemi düşünüyorum. Işleri ilerlettikten sonra badem yetiştiriciliği de eklemek istiyorum çiftliğime . Ama bakalım çiftliği olan arkadaşlardan cevap bekliyorum :) bi hayvandan kaç tl kar ediliyor

Biz senelik 100 ad besi hayvani yetistiriyoruz 200 dekar yer ekiyoruz senelik kar edemiyoruz tarlamizdan yetistirdigmiz mahsulde bosa gidiyor yani diyecegim şuki minimum 300 maksimum 1000 tl zarar edersin uzak dur derim

çiftçi kar yada zarar ettiğini geç fark eder :) kar ediyosa çok büyük kar eder zarar ediyosa da büyük zarar eder. kar etse bile ettiği karı toprağa demire vb şeylere aktardıgı için kazandıgıda buralara gider. genelde kendi tarlamızdan yetiştiği için maliyet hesabı değişkendir işimize nasıl geliyosa öyle hesaplarız :) hiç memnun olmayız. hiç girme bu işe.

turgutguclu link=topic=64665.msg731456#msg731456 date=1365861890' Alıntı:
Biz senelik 100 ad besi hayvani yetistiriyoruz 200 dekar yer ekiyoruz senelik kar edemiyoruz tarlamizdan yetistirdigmiz mahsulde bosa gidiyor yani diyecegim şuki minimum 300 maksimum 1000 tl zarar edersin uzak dur derim

hiç kar etmese b.oku kalır :) oda organik gübre.

cosanbahri link=topic=64665.msg731463#msg731463 date=1365863133' Alıntı:
hiç mi umut yok arkadaşlar bu sektörde

türkiyenin durumu suan bu. umut yok derken bu işi büyük yapıcaksan var küçük yapıcaksan zaten orta gelir kademesini bitirmeye ugrasıyolar. babadan kalma yöntemlerle hayvancılık yapılmaz diyo tarım mbakanımız. 1 mayıstan itibaren buralarda sabah saat 8 den sonra süt alımı yasaklanıyo yavas yavas büyük çiftliklere ve pazara yakın olan yerlere kaydırıyolar. köylerde zten genç nesil yok denicek kadar az kaldı.

ben hevesliyim bu ise daha 20 yaşındayım araştırarak bilgiler ediniyorum filan açık besi sağlıklı ve maliyetli filan Severek de yapacağımi biliyorum hayvanları filan çok severim ama şikayetler korkutuyor beni

cosanbahri link=topic=64665.msg731468#msg731468 date=1365864399' Alıntı:
ben hevesliyim bu ise daha 20 yaşındayım araştırarak bilgiler ediniyorum filan açık besi sağlıklı ve maliyetli filan Severek de yapacağımi biliyorum hayvanları filan çok severim ama şikayetler korkutuyor beni

hevesle girilen işler genelde en çok zarar edilen işler oluyo. 23 yaşındayım bende hayvancılıkla ugrasıyoruz ufaklıgımdan beri bazen ara verdik ama köyde hayvan olmadan olmuyo. inek vardı sattık koyun aldık sonra koyunu sattık inek aldık :) bizim ülkemizde besicilik yapıcaklar açısından en zor durum besilik hayvan temini. sen arayınca sütteki buzagılara 1000-1500 lira fiyat çekerler gidip cambaza 500 e verirler :) yurtdışında erkek buzagıları ya kesip atıyolar yada 100-200 euro gbi fiyatlara satıyolar böyle olunca besi kolaylaşıyo.

bizim buralarda merkeze uzak olmamızdan dolayı ve meradan faydalandıgımız için süt 2. planda. en güzel parayı besi kazanıyo. hayvanın fışkısıda en güzel gübre. hiç karı olmasa boku kalır diye yapıyoruz :) suanda 10 tane erkek danamız var yanına 5 tane daha arıyorum ama uygun fiyata dana yok 1500 lira civarında 6-7 aylık danalar bi hesap yapınca 500 ila 1000 lira arası karı oluyo bide riski var. can taşıyan mal. yem sıkıntımız yok bu sene 100 dekar fig ektim 180 dekar yoncamız var. sap bedava zaten. arpa yine kendimizden. slaj da fazlasıyla koyuyoruz. tek satın aldıgım yem kepek ve pamuk küspesi çok azda buzagı yemi. yinede sıkıntılı iş sürekli içinde olursan kazanırsın. birde yeni başlayanlar 3 yıl kar etmeyi hesaplamasın ona göre girsin bu işe. uzun vadeli bi iş. bizim ülkemizde hayvan 3-4 senede bir para eder :)

hiç inek düşünmüyorum et üzerine düşüncelerim var kardeşim :) o kadar vahim mi durum :) anlaşmalı alan yerler filan yok mu bu hayvanları .50 hayvan ile başlamayı düşünüyorum.

arkadasım sana sunu soyiim bu sene cok para bırakmadı her sey pahalıydı gene ii besi yapanlar 500 tl 750 tl arası kazanmıstır bakma sen kazanmıyoruz dieyenlere eski kazanclar yok artık sadece bu sektrode deil ticaretle ugrasan herkes bunu soyler sana önemli olan mal almak deil önemli olan kznadıracak mal almak unutma ticarette alırken kazanırsın bu iş busene boyle oldu ama seneye ne olur ondan sonraki sene ne olur hiç bilemeyiz ticaret bu riski var hem olumlu hem olmsz yonde ama hiç bilmiyorsan girme gorundgu gibi deil ortalama bir hayvan sana 10 ayda 1.5 milyar masraf yaptırır harcayaagin parayı dusun geri donusu olmayabilir. Demek istedigim sudur ki iyi dusn tasın hop die girme bu sene maliyet fazla oldgundan millet baakamdı herkse kesime mal gonderdi fiyatlar hala 14 14.5 seviyesinde.

bu işle uğraşıp güzel bi hayat kurmayı hedefliyordum olmaz diyorsunuz yani organik tarım filan okumayı düşünüyorum hayvanların yemi için derslerinde besicilikte var. Bilinçsiz girmeyecegim yani. Peki bu işin geleceği var mi ' s

dostum olmaz girme demiyorum bn sana acık acık anlatıım cok karlı deil cok yaprasan kazanrsın 10 20 hayvan yanında ek işin yoksa kazanıdrmz demek istedgim o ama ileride ne olur bilemeyiz sen nasıl yarın ne olacagini bilemyiorsan:) ortalama bir hayvana 1.5 miyar harcayacaksin otla cople buymuz et yapmaz hayvan arpa vereceksin yonca verecekisn kısın melas vereceksin kuspe vereceksin saman vereceksin fenni yem vereceksin yani gireyim olur yolundan gider deme paranı bitirsin bilen biriyle otur konus guzelce yada git 1 hafta gozlemle ciftiliği artısını eksisinii gör . 1 hayvan oldumu Allah korusun 3-4 milyar gider herseyi dusn tasın cok para donuyor bu işte tek atımlık kursunun varsa iyi dusn bnce

daha önce yapmadıysan açık besi daha iyi. hastalık flan daha az gelir. kapalı sistem de sürekli ilaç vs kullanman gerekiyo. iç anadolu iklimi sert oldugu için biz kar yere düşünce kapatıyoruz. geçen sene eskişehirde kesim yaptırdım yerler buzdu. adamın kendi hayvanları dışarda açık besiydi. soguk pek sorun değil hayvanlarda sıcak daha tehlikeli. kapalı sistemde havalar ısınsın ahır sıcak olsun hemen uyuz vb dış parazit hastalıkları görülüyo. temizliği desen bu işin en zor kısmı. açık sistemede de yemi biraz fazla vermen gerekiyo hava soguk oldugundan vücut sıcaklıgını koruması lazım. daha önce söylediğim gbi bu işte en zoru besilik hayvan temini. bi arkadasımızın dediği gbi hayvan alırken kazanılır. buzagı herzaman riskli en güzeli 12 aylık dana alıp besleyip kestirmek bunun içinde pazarlarda dolaşıcak bi aracın olması gerekiyo. kestiricek yer sıkıntısı çekiceğini sanmıyorum. en iyisi simental mandofondur. holstayn ı pek kesmek istemezler ucuz fiyat verirler randımanı düşük oldugundan.