2013 sezonda sap saman fiyatı tahminleriniz?

Ynt: 2013 sezonda sap saman fiyatı tahminleriniz?

Ertuğ Aslan link=topic=64704.msg732799#msg732799 date=1366121410' Alıntı:
burda belli bir piyasa vardır bazı kurumlar toplaşır fiyat verirler balyanın fiyatı bu biçim fiyat budur diye biz ona göre bağlıyoruz zaten bağlatan adamda o kadar salak değildir sen 1 liradan bağlarken gidip 1.75 ye bağlatacak bilip bilmeden millete fırsatçı damgası yapıştırmayın lütfen bende yukarıda yorumda konuşulcak çok şey vardı uğraşmadım benden yaşça büyük oldun için bildin bişey vardır dedim kapattım ama lütfen fırsatçı felan olmuyor yani bu devletin verdiği para sizde durum farklıdır belki ama burda durum böyle ve dünyanın balyasını bağlıyoruz
Ben sen üzerine alınasın diye yazmadım bunları.Sen yukarıda bana masraflarının ne olduğunu sordun bende yazdım.Sence eksik yazdığım bir nokta varmı Ertuğ.Kimseye hakaret etmek gibi bir derdim olmadı bu forumda ve etmedimde.Ama işi yaptıracak insanlarda düşünülmeli.Mesela herkes yem fiyatlarına karşı çıkıp pahalı diyor.Evet pahalı ama biz ham buğdayı 0,65 tl den satarken 'buğday ne kadar ucuz para etmedi yine'derken içine envayi çeşit malzeme girerek hazırlanıp elektirik,vergi,işçilik maliyetleri ve nakliye bedelleri üzerine binerek işletmemizde ayağımıza kadar getirilen yemin kilosunada 90 kr. pahalı diyoruz.Bu da bunun gibi birşey neticede...

Çağrı link=topic=64704.msg732805#msg732805 date=1366122269' Alıntı:
Söz meclisten dışarı ancak sap saman işlerinde fırsatçılık yok diyen heralde bu piyasada çiftçilik yapmıyor demektir.Geçen sene bizim burada fiğ balyasını 2 liradan bağlandı,tıkır tıkır balya atarken.Sap azdı 1,75 dediler eyvallah dedik sap az diye.Ben size işin fırsatçılık kısmını şöyle anlatayım.5-6 sene önce bizim buraya adanalılar gelmeye başladı.Tam olarak aklımda değil rakamlar ama,şu tarz bir durum vardı.Mesela yerli balyacılar 1,5 liradan yapıyosa,adanalılar 1 lira dediler.Onların balyası ufak dediler,tarttık aynı geldi :) Diyecek lafları da kalmadı,ne hikmetse sonraki sene herkes adanalıların yaptığı fiyattan yaptı.Başta da söyledim söz meclisten dışarı diye,ancak fırsatçılık çok var bu işte.Sap piyasasına bakın,geçen sene harmandan önce öldüm fiyatına sap aldı birçok kişi,sonradan biçer parası vermeden sap satanlar oldu :)

Ayrıca sap çok maliyet fazla dediğinize katılmıyorum.Sap çok maliyet fazlaysa,düşen balya da fazla.Ben belki balyacılık yapmadım hiç ama 10 senedir balya yaptırırız hayvancılıktan dolayı,hem de az miktarlarda değil.Onun için çok arkadaşımız oldu,kendileriyle de çok sohbet ettik.Benim düşüncem balyacı her halükarda para kazanır.Nasıl derseniz sap az olur balya pahalı olur,sap çok olur balya ucuz olur.Maliyeti de ona göre değişiyor.Birkez daha diyeyim de hemen tartışma çıkmasın,ben sadece kendi etrafımda tanıdığım insanlardan örnek veriyorum,kimseye pc başından fırsatçı falan demiyorum.
Bende bunu demeye çalıştım özetle ama bazı tabirlerim biraz sert oldu.Kırdığım insanlardan özür dilerim ama niyetim buradaki arkadaşlara yafta yapıştırmak değildi.

biz buradan bir samancıdan son 8500 tane balyası kalmış onun nakliye işini aldık izmir tire ' ye götürüyoruz sürekli aynı yer geçen gün sorduğumda son giden arabayı 18 liraya vermişler tanesini bir serviste 700 balya götürüyoruz sal dorse ile bunu toplu bir hesaba vurduğunda bu sene saman işi yapanlar güzel para kazandılar

izmir tire mi?? aman usta. felaket çakallar dolu. dikkat edin kendinize biz 2 tır dolusu malı katırdık. kaptırdığımızla kalmayıp zor kendimizi kurtardık. Benden tavsiye çok dikkat edin...

Arkadşlar başlık 2013 yılı sap saman fiyatları am konu balye yapım maliyetine gitmiş. Bence bu sene balye fiytaları 2,5 tl ile 5 tl arasında arasında olacak. İsteyen istediği kadar stoklasın piyasada sap bol olacak. Bazı tarlalarda saplar balye bile yapılmayacak. noo*-*-

ali_ilbey link=topic=64704.msg733192#msg733192 date=1366202749' Alıntı:
izmir tire mi?? aman usta. felaket çakallar dolu. dikkat edin kendinize biz 2 tır dolusu malı katırdık. kaptırdığımızla kalmayıp zor kendimizi kurtardık. Benden tavsiye çok dikkat edin...
aynen dediğin gibi bir kaç çakal var bizde sadece nakliyesi ile ilgileniyoruz samanlar bizim değil servis başı gidip gelip nakliye ücretini peşin alıyoruz

standart bir fiyatta gitmeli bu iş, buğday balyasının kilosuna 15 20 kuruş verirlerse de olmaz ne de 50 kuruş 1 lira arasında satılsa da.Alanda satanda memnun olmalı, geçen yıl uçuk piyasadan balya bizde sattık ama alan adamı da satan adamı da düşünmek lazım.

3 yıl önce 10 kuruştan buğday balyası yıktığımızı biliyorum, geçen yıl 50 kuruştan elimizi değmeden tarladan götürdüklerini de, dengeyi kurmak lazım üretici de tüketici de bu işten kar etmeli.

Bu yıl iyi geliyor gibi ama daha bilemeyiz Allah tarladan kaldırmayı nasip etsin ne kadar iyi olursa olsun tarlada kalırsa bir anlamı olmayacak.