2013 sezonda sap saman fiyatı tahminleriniz?

Bu yıl her yerde ekinler süper. 2012 de kilosu 1 tl olan balyenin 2013 te tanesi 1 tl olma ihtimali var.yani toplam 2,5-3 tl.Tabi bu benim öngörüm.umarım alanı da satanı da üzmeyecek bir piyasa oluşur.

Ynt: 2013 sezonda sap saman fiyatı tahminleriniz?

Ben de bu sene yine tarlalarda sapların kalacağını tahmin ediyorum.Şu gidişata göre sap sıkıntısı yaşanmayacak gibi inşallah bol bereketli bir yıl olur

Geçen sene balya pahalı olduğu için samanlıkta balyası olan çok az. Bunun için biçildiği gibi hemen balya almaya yönelenler olacak. 2 seçenek var ya talep çok fiyatlar normal olacak yada talep çok fiyatlar yüksek olacak. Bana göre talep çok olacağı için fiyatlar yükselebilir. Çevre ilçeden biçerdöverci geldi. 3 tane biçerdöveri varmış 2sini bizim köye yollıcakmış. Biçme parası almıcak saman onların olacakmış. Samanlarıda top saman balyası yapıp hemen kaldırıp yanlış hatırlamıyorsam izmire tırlarla yollıcakmış

Balıkesir gönenliyim . bizim buralarda yağışlar biraz fazla olduğu için ekinler yaşlıktan kardeş yapamadı.
ben bu yaz sezonunda samanın balyanın 10-12 lira gibi tarladan satılabileceğini düşünüyorum. bütün samanlıklar boşaldı. kendi tarlası olanların da ihtiyacından fazla stok yapmasını beklemekteyim.
büyük işletmelerde gereğinden fazla taleple piyasaya çıkarsa kg fiyatın hızlı yükselerek tekrar 1 tl olur...

TT 55 link=topic=64704.msg732235#msg732235 date=1365976498' Alıntı:
Bu yıl her yerde ekinler süper. 2012 de kilosu 1 tl olan balyenin 2013 te tanesi 1 tl olma ihtimali var.yani toplam 2,5-3 tl.Tabi bu benim öngörüm.umarım alanı da satanı da üzmeyecek bir piyasa oluşur.
tanesinin 2-3 lira olması gibi bir durumun mümkün olmıyacağı görüşündeyim sezon başladığında minimum tanesi 5-6 TL olur ve gün geçtikçe arz talebe göre yükselir ama 5-6 liranın altına düşmez...Kimse 2-3liraya balya beklemesin 2-3 liraya verecek olan olursa yollasın bana peşin para alırım sınırsız...

bağlaması 1,5 olsa kendiside 1,5 toplam 1 balya bu sene 3 lira olurbence.12-13 olur diyenler.1 balya 12-13 lira diyelim dönümden yaklasık 10 balya cıkar.mesela bende 350dönüm buğday var 3500tane yapar toplamda.10lira olsa 35milyar yapar buda bana bu sene için hic gercekci gelmiyor.o fiyat gecen seneydi.bu sene cevrmde bircok hayvan bakan kişi buğdaylara zehir atmadı ota biçecekler saman aranacak diye onun için kim toplarsa elinde patlar saman bu sene

saman işiini kendimiz yaptığımız halde bir ay önceden bitti sıkıntı yaşadık bu yıl olan samanı depolayacağım böyle benim gibi herkes düşünüyordur o yüzden yine samana talep çok olacaktır...saman yapmakta balye yapmakda kolay işi olmadığından mazot ve makina masrafları olduğundan herkes yağamıyor o yüzeden saplar tarlada kalıyor buda samana ihtiyacı max. seviyede tutuyor ..

iş yinr biçerdövercilere kaldı :D :D

umutmalkoc link=topic=64704.msg732389#msg732389 date=1366040502' Alıntı:
bağlaması 1,5 olsa kendiside 1,5 toplam 1 balya bu sene 3 lira olurbence.12-13 olur diyenler.1 balya 12-13 lira diyelim dönümden yaklasık 10 balya cıkar.mesela bende 350dönüm buğday var 3500tane yapar toplamda.10lira olsa 35milyar yapar buda bana bu sene için hic gercekci gelmiyor.o fiyat gecen seneydi.bu sene cevrmde bircok hayvan bakan kişi buğdaylara zehir atmadı ota biçecekler saman aranacak diye onun için kim toplarsa elinde patlar saman bu sene
sizin orada makina işleri aşırı derecede pahalı anlaşılan.Burda 80 kr balyanın bağlaması.Kendisine gelince 7-8 liradan aşağı düşmez kanatindeyim.Anız ne kadar çok olursa olsun ihtiyaçda o derecede yüksek.Malum sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş.

fetullah aksu link=topic=64704.msg732395#msg732395 date=1366041342' Alıntı:
sizin orada makina işleri aşırı derecede pahalı anlaşılan.Burda 80 kr balyanın bağlaması.Kendisine gelince 7-8 liradan aşağı düşmez kanatindeyim.Anız ne kadar çok olursa olsun ihtiyaçda o derecede yüksek.Malum sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş.
gecen sene 1,25ten bagladılar bizim burada bu sene 1,5 kesin olur ama allah var yukarıda balyalar buyuk bizim burada 25kg geliyor

her bölgede ayrı tabii ama bizim trakya bölgesi için sap işi çok hararetli bence makineciler alarak sapına biçmeyi düşünüyorum belkide fazlası 3 liraya balya hiç olmaz hele ki şu anda çogu hayvancının samanı bitmişken ilk agızdan gelen talebi düşünemiyorum bile o yüzden makineciler kendini kasar ve 8 10 lira civarı olabilir diye düşünüyorum

umutmalkoc link=topic=64704.msg732397#msg732397 date=1366041590' Alıntı:
gecen sene 1,25ten bagladılar bizim burada bu sene 1,5 kesin olur ama allah var yukarıda balyalar buyuk bizim burada 25kg geliyor
Burada da 25 kg gelmeyen balyadan sayılmaz.Ben balya işi yapıyorum yılsa 60 binden fazla saman balyalarım burada ve masraflarınında ne olduğunun farkındayım.Balya başı masraf ortalamada 45 kr dir.1,25 yüksek bir rakam.Gerçekten orasının balyacıları biraz insaf sınırlarının ötesine geçmiş. :)

bizim burda gecen yıl biçer arkası balya yapıldığı gibi,sonrasında 2 kez de tırmıkla toplayıp balya yapıldı.ve kış boyu saman ve balye almak için gelenin haddi hesabı olmadı.
bence bu yıl sap bol olsada talep gecen yıla yakının olur kanatindeyim.ama fiyat ne olur bilemem.
danede verim güzel olsunda benim sapta gözüm yok.

fetullah aksu link=topic=64704.msg732406#msg732406 date=1366041990' Alıntı:
Burada da 25 kg gelmeyen balyadan sayılmaz.Ben balya işi yapıyorum yılsa 60 binden fazla saman balyalarım burada ve masraflarınında ne olduğunun farkındayım.Balya başı masraf ortalamada 45 kr dir.1,25 yüksek bir rakam.Gerçekten orasının balyacıları biraz insaf sınırlarının ötesine geçmiş. :)
1,25 pahalı olabilir ama bence 45kr de cok dusuk.bende pres yok o halde biçerin arkasına en kısa sürede alayım 1 tane.yani bin balya 450lira 60bin balya 27 milyar yapar.peki bu 60 bin balyanın ip veya tel vede mazotu ne kadar masrafı oluyor