740 milyon lira prim desteği

2006 yılında uygulamaya giren tarım sigortası ile bugüne kadar devlet, üretici için 740 milyon lira prim desteği ödedi. 6 yılda ekili alanların yüzde 8’i sigortalandı ve 2.5 milyon poliçeye ulaşıldı. Tarım Sigortaları Havuzu, çiftçiye 863 milyon lira hasar ödemesi yaptı.

DEVLET, tarım sigortası ile üreticiye 740 milyon lira prim desteği sağladı. 2006 yılında başlayan devlet destekli tarım sigortası uygulaması ile 6 yılda ekili alanların yüzde 8’i sigortalandı. Sigortalanan hayvan sayısı ise 1,2 milyonu geçti. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından 10-11-12 Nisan tarihlerinde Ankara’da düzenlenen, Tarım Sigortaları Çalıştayı’nda, devlet destekli tarım sigortasının 6 yılı değerlendirildi. Çalıştaya, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Tarım Bakanı Mehdi Eker katıldı. Uygulamanın başladığı 2006 yılından, 2012 sonuna kadar 2,5 milyon poliçe sayısına ulaşıldı ve sigorta yaptıran üretici 673 milyon TL prim öderken, devlet de 740 milyon TL prime katkı sağladı. 6 yılda sigorta yaptırıp da ürünü zarar gören üreticiye TARSİM, 863 milyon TL hasar ödedi. 2006 yılından bu yana devlet destekli tarım sigortası sayesinde de 27 milyar TL’lik tarımsal varlık sigortalandı. Tarım sigortalarının 2012 yılına ait verileri de yayınlandı. Buna göre, poliçe sayısı 744 bin adedi geçerken, verilen sigorta teminatı 9,5 milyar TL oldu ve 12 milyon dekar alan da sigortalandı. Sigortalanan sera sayısı ise 14 bin adedi geçti. Geçen yıl toplanan 500 milyon liraya yakın primin yarısını devlet karşıladı.

KURAKLIK TEMİNATI İSTENİYOR

TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kadak, tarım sigortası kanununun tarımda sürdürülebilirliği sağlamak, tarım sigortalarını yaygınlaştırmak amacıyla yürürlüğe girdiğini belirterek, “Havuz modeliyle kanun kapsamındaki riskler, teminat altına alındı ve tazminat ödemeleri için de TARSİM kuruldu” dedi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da “Kuraklık sigorta kapsamında değil. Kuraklığın önümüzdeki yıllarda kapsama girmesini istiyoruz. Tarla ürünlerinde don da kapsamda değil. Don riskinin de kapsama alınmasını istiyoruz. Bunun için de TARSİM para bekliyor. Hazine’den, bu paranın da aktarılmasını bekliyoruz” dedi.

Asıl sorun, arazilerin bölünmesi

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ekili alanların yüzde 8’inin, toplam hayvan varlığının da yüzde 3’nün sigortalı olduğunu söyledi. Mehdi Eker, “Tarım hasılamızın tutarı 62.5 milyar dolar. Türkiye, tarımda dünyada 7. sırada, Avrupa’nın da en büyük tarım ekonomisine sahip. 24 milyon hektar tarım arazisinde üretim yapılıyor. 6 yılda, 740 milyon lira prim desteği ödemesi yapıldı ve üretici de 673 milyon lira prim ödedi. 863 milyon lira hasar ödendi. Sigortalanan tarımsal varlık ise, 27 milyar liranın üzerinde. Tarım sigortasında gelinen nokta, arzu ettiğimiz seviyelerde değil. En önemli sorun, tarım arazilerinin miras yoluyla sürekli bölünmesi. Türkiye’de 24 milyon hektar tarım arazisi, 30 milyon parsele bölünmüş durumda. Önümüzdeki dönemde arazinin mülkiyeti ile sigorta arasındaki bağı kopartabiliriz. Örneğin, destekleme ödemeleri ile sigorta arasında bir bağ kurulabilir mi, bakmak gerekir. Bugün çiftçi sigorta için, dekar başına 1,9 lira prim ödüyor, karşılığında afet olduğunda zararını alıyor.”

50 dekar için ödenecek prim 95 lira

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin tarım sigortasında dünyanın üçüncü ülkesi olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Ürününü sigortalatanın, priminin yarısını devlet ödüyor. Tarım sigortasının primi de çok cazip. Örneğin, 50 dekarlık buğday ekili arazinin, bir yıl boyunca tüm risklere karşı sigortalanmasının maliyeti 95 lira. Yani, 10 paket sigara parasına arazi, her türlü riske karşı sigortalanabiliyor. Elde ettiğiniz güvence karşısında ödediğiniz bedel, son derece düşük rakamlar. O nedenle çiftçilerimize çağrımız, sigortayı ihmal etmesinler. Uzun vadede mutlaka bu işten karlı çıkarlar. Bu bir anlayış ve kültür meselesi. TARSİM, bizim değerlerimize uygun bir sistem. Kuraklık riskinin de tarım sigortasının içine girebilmesi için çalışıyoruz. Bu konuda pilot çalışma var. Ancak kuraklığı sigortanın içine katmak çok kolay değil.”