Mısırlarda Son Durum...(Nisan 2013)

[size=18pt]Selamünaleyküm arkadaşlar.Mısırlardaki son durum bu.Güzel fakat çok fazla yağmur yağdı hala da devam ediyor ara ara.Daha hiç işlem yapamadık tarlalara ama hayırlısı...[/size]

20130420111041.jpg

20130420111053.jpg

20130420111056.jpg

20130420111103.jpg

20130420111107.jpg

20130420111112.jpg

20130420111114.jpg

Ynt: Mısırlarda Son Durum...(Nisan 2013)

Çağrı link=topic=64923.msg735186#msg735186 date=1366578889' Alıntı:
Bereketli olsun şu sıraya ekilen ürünlerin ilk çıkış görüntülerine hayranım çok güzel gözüküyorlar maşallah :)
aynen ben de çok severim her hafta fotoğraflıyorum ama bu son olur artık büyür haftaya :)
umutmalkoc link=topic=64923.msg735185#msg735185 date=1366578872' Alıntı:
maşallah çok güzel.mısır suyu sever ver gübreyi coşsun tarla
evet ama çapa,tava falan yapamadık.Kurusun hemen o işlemler yapabilirsek tabi, ardından gübre,ilaç

maşallah mısırlar güzel hemşo yalnız yagmur bira fazla yagıyor son zamanlarda ondan sanki biraz sararmış gibi olmuş
allahtan sırta ekmişsin düze eksen o tarlada mısır görmek zor olurdu :D

maşaallah bereketli hasatlarınız olsun inşaallah
ayçiçekleri ne durumda ya onları merak ettim bu sene ayçiçeği ektim de :)

rahimavci link=topic=64923.msg735265#msg735265 date=1366637605' Alıntı:

fotografları yayınlayan arkadaşın oldugu mevkide pek ayçiçegi yok yanlış degilsem onlar bugday bile ekmezler

biizm mevkilerde ise bugday ayçiçegi mısır ve diger ürünlerden var

ayçiçeginde durum biizm burda biraz dalgalı
yani ilk ekenlerinki nerdeyse yarım metre oldu(50cm)
son ekenlerinki ve yagmura takılanlar ise daha 10-15cm civarı
fakat sülükle başı belada milletin
2-3defa sülük ilacı attık ama yinede sülük 1 karışın altındaki boydaolan ayçiçegine zarar veriyor özellikle ilk çıkış sırasında mahvediyor

YAVUZ_13 link=topic=64923.msg735261#msg735261 date=1366636856' Alıntı:
maşallah mısırlar güzel hemşo yalnız yagmur bira fazla yagıyor son zamanlarda ondan sanki biraz sararmış gibi olmuş
allahtan sırta ekmişsin düze eksen o tarlada mısır görmek zor olurdu :D
sağolasın abi.Aynen sırt olmasa perişan olmuştu tarla :) Zaten ilk başta tarla komple kırmızı renge dönmüştü yağmur çok olunca.Şimdi düzeldi baya ama yine bugün yağmur yağdı.hayırlısı.sizin oralarda nasıl abi durumlar
rahimavci link=topic=64923.msg735265#msg735265 date=1366637605' Alıntı:
çok teşekkür ederim cümlemize bol bereketli hasatlar inşallah :) valla bizim köy bölgelerinde ayçiçeği yok ama adana yolu üzerinde var hep.bu resimdeki mısırlardan uzun boyu :) yavuz abi de açıklamış zaten :)
Emin Ünal link=topic=64923.msg735268#msg735268 date=1366638714' Alıntı:
Maşaallah hemşerim...Benimkilerde hemen hemen aynı, Yağmurlardan önce çapa çekemedim.Yağmurdan önce ve sonra bir çapa çekebilseydik harika olurdu...
eyvallah hemşerim sağolasın.Aynen önce bi çapa çekebilseydik harika olurdu.Emin sizin adana-osmaniye yolu üzerinde tarlanız var mı hiç ?
özcan80 link=topic=64923.msg735277#msg735277 date=1366640418' Alıntı:
yagmur çok yagdı arkası çok sıcak olur bence mısırlar ii olur inş. ne kadar gübre ve ne tür ilaçlar kullanacaksınız bilgilendirirmisiniz
bence de aynen öyle olacak abi.Biz tabanına 50 kg üstüne 50 kg toplam dönüme 100 kg gübre atıyoruz.İlaç olarak da sap kurdu ilacı atıyoruz.İlaç olayını tam bilmiyorum sap kurdu ile beraber bi kaç şey daha atıyor olabiliriz tam hatırlamıyorum :)
tavaslı_okan link=topic=64923.msg735318#msg735318 date=1366647644' Alıntı:
bereketli olsun... ip çekerek mi ekim yaptınız??? :D :D
eyvallah kardeş sağolasın :) Bizim ekimler böyle ip gibi olur hep :D babam çok dikkat eder ona :D
maygun10 link=topic=64923.msg735329#msg735329 date=1366648882' Alıntı:
Biz daha ekemedik toprak ağır hatta çamur.Ama birkaç gün sonra ekmeğe başlarız zaman bayağı ilerledi.
hayırlısı abi.Allahın takdiri tam ekim zamanında hiç yağmur yağmadı şükür ekimler güzel oldu.Sen de en kısa sürede ekersin inş abi

DONAT_01 link=topic=64923.msg735478#msg735478 date=1366660927' Alıntı:
sağolasın abi.Aynen sırt olmasa perişan olmuştu tarla :) Zaten ilk başta tarla komple kırmızı renge dönmüştü yağmur çok olunca.Şimdi düzeldi baya ama yine bugün yağmur yağdı.hayırlısı.sizin oralarda nasıl abi durumlar

mısırın kırmızı renge dönmesini kastettiysen benimde başıma geldi geçen yıl
ziraatçiye sordum yagış fazlalıgından kaynaklandıgını vede mısır köklerini özellikle yagışlı havadan isitifade edip yiyen bir kurttan bahsetti ilacını sordum ilacı var ama boşa masraf etme degmez dedi sadece çapasını 1defa fazla çek sorun kalamz dedi dediklerini uyguladım sorun kalmadı
busene ben hiç mısır ekmedim 2. ürün ekermiyim allah bilir ama maliyet olarak mısır çok masraflı olmaya başladı belki ikinci ürün yerfıstıgı ekebiliriim 50 dekar falan
mısırda sorun çok
verim olayı ayrı dert
tohum parası ayrı dert
50kg alt 50kg üst gübre parası ayrı dert
ot ilacı kurt ilacı vs ayrı dert
ama dertlerin en büyügü dekara 80lira olan su parası
sırf protesto etmek için biizim köyde onlarca çiftçi mısır ekimini bıraktı busene
buyüzden biizim çevrede mısır harbi harbi çokazaldı ekimalanı olarak
hatta suparası açıklanmadan önce mısır ekmeyi planlıyordum yaklaşık 200dekar yere sırt yapmıştım onları hiç bozmadım ayçiçegi ekecegim yerlere ekledim komple ayçiçegi ektim enazından ayçiçeginin masrafı az karı çok mısıra ve bugdaya göre

hersene biizim köyde ençok bugday ekilirdi ikinci sırada mısır üçüncü sırada ayçiçegi gelirdi
busene ise ençok ayçiçegi ikinci sırada bugday üçüncü sırada ise mısır geliyor
diger ürünlerde az da olsa var fakat bu 3 ürün önemli miktarda ekiliyor

yagış durumuda aynı sizin ora gibi daha birkaç saa öncesine kadar devam ediyordu yagmur
eger havalar açılırsa 1aya kalmaz bugdaylr hasat edilir epey oldu bugdaylar
ayçiçekleride 15cm ile 50cm arasında onlarında çapa işleri başlayacak havalar açılırsa
hayırlısı bakalım

YAVUZ_13 link=topic=64923.msg735546#msg735546 date=1366688422' Alıntı:
mısırın kırmızı renge dönmesini kastettiysen benimde başıma geldi geçen yıl
ziraatçiye sordum yagış fazlalıgından kaynaklandıgını vede mısır köklerini özellikle yagışlı havadan isitifade edip yiyen bir kurttan bahsetti ilacını sordum ilacı var ama boşa masraf etme degmez dedi sadece çapasını 1defa fazla çek sorun kalamz dedi dediklerini uyguladım sorun kalmadı
busene ben hiç mısır ekmedim 2. ürün ekermiyim allah bilir ama maliyet olarak mısır çok masraflı olmaya başladı belki ikinci ürün yerfıstıgı ekebiliriim 50 dekar falan
mısırda sorun çok
verim olayı ayrı dert
tohum parası ayrı dert
50kg alt 50kg üst gübre parası ayrı dert
ot ilacı kurt ilacı vs ayrı dert
ama dertlerin en büyügü dekara 80lira olan su parası
sırf protesto etmek için biizim köyde onlarca çiftçi mısır ekimini bıraktı busene
buyüzden biizim çevrede mısır harbi harbi çokazaldı ekimalanı olarak
hatta suparası açıklanmadan önce mısır ekmeyi planlıyordum yaklaşık 200dekar yere sırt yapmıştım onları hiç bozmadım ayçiçegi ekecegim yerlere ekledim komple ayçiçegi ektim enazından ayçiçeginin masrafı az karı çok mısıra ve bugdaya göre

hersene biizim köyde ençok bugday ekilirdi ikinci sırada mısır üçüncü sırada ayçiçegi gelirdi
busene ise ençok ayçiçegi ikinci sırada bugday üçüncü sırada ise mısır geliyor
diger ürünlerde az da olsa var fakat bu 3 ürün önemli miktarda ekiliyor

yagış durumuda aynı sizin ora gibi daha birkaç saa öncesine kadar devam ediyordu yagmur
eger havalar açılırsa 1aya kalmaz bugdaylr hasat edilir epey oldu bugdaylar
ayçiçekleride 15cm ile 50cm arasında onlarında çapa işleri başlayacak havalar açılırsa
hayırlısı bakalım
bilgilendirmen için teşekkürler abi.Evet kırmızı renge dönüşmesinden bahsediyorum şükür düzeldi.Valla haklısın abi herşey arttı.Gübre, tohum ,mazot, işçi, biçer parası, sucu parası ,su parası,ilacı en önemlisi de kira paraları...Dönüme 400 tl yi geçti bi ara kira parası.Alternatif bi ürün de yok ki abi şuan mısır ekmesek onu eksek..Fıstık ekecektik bi 100 dekar kadar vazgeçtik herkes fıstık ekince...Buna çok şükür abi hayırlısı napalım..

DONAT_01 link=topic=64923.msg735478#msg735478 date=1366660927' Alıntı:
sağolasın abi.Aynen sırt olmasa perişan olmuştu tarla :) Zaten ilk başta tarla komple kırmızı renge dönmüştü yağmur çok olunca.Şimdi düzeldi baya ama yine bugün yağmur yağdı.hayırlısı.sizin oralarda nasıl abi durumlarçok teşekkür ederim cümlemize bol bereketli hasatlar inşallah :) valla bizim köy bölgelerinde ayçiçeği yok ama adana yolu üzerinde var hep.bu resimdeki mısırlardan uzun boyu :) yavuz abi de açıklamış zaten :)eyvallah hemşerim sağolasın.Aynen önce bi çapa çekebilseydik harika olurdu.Emin sizin adana-osmaniye yolu üzerinde tarlanız var mı hiç ?bence de aynen öyle olacak abi.Biz tabanına 50 kg üstüne 50 kg toplam dönüme 100 kg gübre atıyoruz.İlaç olarak da sap kurdu ilacı atıyoruz.İlaç olayını tam bilmiyorum sap kurdu ile beraber bi kaç şey daha atıyor olabiliriz tam hatırlamıyorum :)eyvallah kardeş sağolasın :) Bizim ekimler böyle ip gibi olur hep :D babam çok dikkat eder ona :Dhayırlısı abi.Allahın takdiri tam ekim zamanında hiç yağmur yağmadı şükür ekimler güzel oldu.Sen de en kısa sürede ekersin inş abi
Var abi.Ceza evinin oralarda.Tam ceza evinin güneyinde tren yolu ile e5 ' in arasında.Hatta yanında Adil büfe var.

Emin Ünal link=topic=64923.msg735556#msg735556 date=1366696419' Alıntı:
Var abi.Ceza evinin oralarda.Tam ceza evinin güneyinde tren yolu ile e5 ' in arasında.Hatta yanında Adil büfe var.
adanaya giderken yol kenarda çok patates tarlası görüyorum.Acaba dedim eminlerin olabilir mi :) bi dahaki gittiğimde bakarım.Galiba tahmin ettiğim yer sizin tarlaymış :)