+ Konuya Cevap Yaz
5 sonuçtan 1 ile 5 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  10 Nisan 2013
  Şehir
  izmir
  Yaş
  22
  Mesajlar
  3
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  merhaba ben bahar traktörlerinize chip tuning yapıp yakıtta tasarruf yapılabilir  [size=36pt]araçta hem yakıt tasarrufu hemde performansınada katkı sağlayabiliriz [/size]

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: merhaba ben bahar traktörlerinize chip tuning yapıp yakıtta tasarruf yapılabilir  konuyu tam açın bilen bilmeyen ögrensin..

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  20 Mart 2011
  Şehir
  göynük kas. avanos nevşehir
  Yaş
  39
  Mesajlar
  1,223
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: merhaba ben bahar traktörlerinize chip tuning yapıp yakıtta tasarruf yapılabilir  chip tuning nedir :S nasıl yapılır :S kaça mal olur :S aydınlatırsanız alk-*s alk-*s seviniriz. ok-*-s

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: merhaba ben bahar traktörlerinize chip tuning yapıp yakıtta tasarruf yapılabilir  CHİP TUNİNG HAKKINDA HERŞEY


  Öncelikle sık sorulan sorulara istinaden ;


  Yapmış olduğumuz uygulama kesinlikle ve kesinlikle aracınıza


  ZARAR VERMEZ aksine MOTORUN ÖMRÜNÜ UZATIR.FAYDALIDIR.
  YAKITI ARTIRMAZ aksine AZALTIR.
  BU UYGULAMA SONRASI .ARACINIZ GARANTİ KAPSAMINDAN ÇIKMAZ.(ÜLKEMİZDE SATIŞA SUNULAN ARAÇLARIN %90 I )


  *---------------*-------------*
  CHİP TUNİNG NEDİR ?


  Motor modifikasyonunun en önemli ve etkili halkası Chip Tuning ' tir. Bu modifiye yönteminde motorun beyni olan ve motorun çalışma sistemini yöneten ECU yani Electronic Control Unit ' in (diğer bir tabirle araç BEYNİ nin) çalışma zamanlarına müdahale edilir. Bu müdahale ile silindire giden benzin/hava oranından çevrilecek devir sayısına kadar her özellik değiştirilebilir.
  Chip tuning enjeksiyon sistemine sahip benzinli araçlar ile elektronik sistemli turbo dizel motorlara uygulanan ateşleme sistemiyle ilgili bir düzenlemedir. ECU (Elektronik Kontrol) ünitesindeki chip üzerinde yapılan değişiklik ile tork artışı sağlayarak daha fazla güç ve performans üretilmesi işlemine chip tuning denmektedir.


  Chip tuning uygulaması ile yakıt tasarrufundan, motor gücü artışına kadar bir çok avantaj sağlamaktadır.
  Tüm etapları kısa bir sürede tamamlanabilen chip tuning uygulamasının aracın motoruna zarar verdiği yönündeki fikirler tamamiyle yersizdir, asılolan uygulamanın yetkili ve usta kişiler tarafından yapılmış olmasıdır, hatta bazı otomobil firmaları yetkili servislerinde müşterilerine chip tuning hizmeti vermektedirler.Özellikle avrupada çok yaygıdır.
  Chip tuning dışarıdan bakıldığında araç üzerinde hiçbir farklı görünüm oluşturmayan, sadece aracın performasını artırmaya yönelik bir uygulama olduğundan araç sürücüsü dışında kimsenin farkedemeyeceği bir sistemdir, tabii şimdi modifiye denince insanın aklına parlak jantlar, rüzgarlıklar, xenon farlar vb. görsel uygulamalar geliyor ama aslında gerçek modifiye her zaman için aracın gücüne ve hızına olumlu etki eden uygulamalardır, bu nedenle chip tuning temel modifiye uygulamaları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.


  CHİP TUNİNG NEDEN YAPILIR ?


  Önceleri bu işlemdeki ilk amaç elbette motoru güçlendirmek,yüksek hız elde etmekti.Ancak artan yakıt fiyatları ile beraber ilk amaç yerini ikinci amaca yani yakıt tüketimini düşürmeye bırakmıştır.ARACINIZA ÖZEL OLARAK yapılan Yazılım ile hem aracın performansı artırılmakla hemde yakıt tüketiminde alınan güce göre %10 ile %30 a varan azalma sağlanmaktadır.Günümüzde özellikle ticari araçlarda(van,panelvan,city van,doblo,kangoo,partner, minibüs vs tarzı) Chip Tuning uygulamalarında ilk neden araç yüklü iken güç ve ekonomik nedenlerdir.


  ZARARI VARMIDIR ? MOTOR ÖMRÜ KISALIRMI ?


  UYGULAMA uzman kişiler tarafından,orijinal bağlantı cihazları ile ve aracınıza özel olarak YAPILMAZ İSE bu sistem hem aracın motoruna zarar verebilir hem de güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Çünkü yeni nesil araçlarda ABS, hız sabitleyici, ESP gibi önemli donanımlar aracın mevcut ECU ' sundan kontrol edilmektedir.Unutmamak gerekir ki Chip Tuning hiçbir zaman motorun üretebileceği güçten fazlasını veremez. Chip tuning de yaptıgımız işlem yüksek devirlerde elde edilen mevcut gücü alt devirlere taşımak olduğu icin aksine özellikle aracınız yüklü halde iken motoru yormadan daha rahat devirlenmesinden dolayı zarar değil, hem motor hem kullanan icin faydalı dır.
  Ecu de motor calışmasını takip eden sensörler herhangi anormal bir durumda motoru durdurur korumaya alır motorun zarar görmesini önler yada sizi daha önceden uyarır . Unutulmamalıdır ki bu işlem icin yatırım yapmış firmalar dışında 150 tl ye clon (kopya) cihaz alıp nereden edinildiği belli olmayan yazılımlarla calışan firmalarda mevcuttur.Bu konuya yatırım yapmış,yazılımlarını kendi mühendisleri hazırlayan, kullandıgı orijinal cihazların recover yani yükleme esnasında cıkabilecek sorunlara karşı kurtarma gibi özellikleri olan,yani orjinal cihaz kullanan ve kendi bünyesinde harita hazırlayan profesyonel firmalar tercih edilmelidir.


  YAKIT TÜKETİMİ ARTAR MI?


  Genelde performansı bizi tatmin etmeyen araclarda istedigimiz performansı elde etmek icin sürekli gaza basarız yüksek devirlerde kullanırız buda yakıtımızın artmasına neden olur.
  Chiptuning işleminde özellikle alt devirlerde ki performansı arttırdıgımızdan bu bize hızlanma ve vites degiştirme sürelerini kısalttıgı icin aracımızı kısa sürede yüksek viteste ve istedigimiz performansı yakalamış olarak kullanırız ki bu yüzden yakıtınız da %10-30 arası düşer.
  Aynı zamanda sizlerin istedigi şekilde program düzenlerken bazı müşterilerimiz cok uc noktalarda performans isterler bu tür durumlarda yakıtınız kullanma tarzınıza göre artabilir bu sadece aşırı güc isteyen müşterilerimizi ilgilendiren bir durumdur. NORMAL ARTIRIMDA yakıtınız düşer.


  BU İŞLEMİ OTOMOBİL ÜRETEN FABRİKALAR NEDEN YAPMIYOR ?


  Bir araç üretilirken,aracın hangi ülkede,ne tür hava veya yol şartlarında kullanılacağı elbette bilinemez.Motora tam performansın verilmemesinin nedenlerinden biri budur.
  Aynı zamanda üreticiler aracın bakımlarının zamanında yapılıp yapılmayacağı elbette bilmezler,bunun içinde araç tamamen bakımsız kaldığında,eksik bakım yapıldığında veya araca kalitesiz yakıt alındığında dahi güvenliği tehlikeye sokmamak için motorun tam gücü kullanıcıya yansıtılmaz.
  Bunun yanı sıra bazı üreticiler yetkili servislerindede Chip Tuning hizmeti vermektedir.Bu durum otomotiv firması tarafından Extra bir kazanç haline getirilmiştir.
  Yine bilindiği gibi piyasada satışa sunulan araçlar vardır ki,tüm aksamı,motoru hatta vidasına kadar aynıdır ama 65 hp-75 hp-90 hp vs.gibi güç farklılıkları nedeniyle farklı fiyatlara satılmaktadır.Ve araçların özellikleri incelendiğinde yüksek hp gücüne sahip araç verilerinde yakıt sarfiyatının daha az olduğunu göreceksiniz.
  İşte bu gibi nedenlerle mühendisler hem güvenliği had safhada tutmak,hem satış politikaları gereği ,hem daha az CO2 salınımı gibi sebepler için aracı maksimum güç üretecek seviyede satışa çıkartmıyorlar.


  HANGİ TİP MOTORLARA CHİP TUNİNG UYGULAMASI YAPILABİLİR ?


  ECU ile yönetilen neredeyse her türlü araca chip tuning yapılabilir. Ama tatmin edici sonuç alınıp alınamayacağı konusunda bizimle irtibata geçinizi lütfen.
  Buna otomobil , tır , kamyon , kamyonet , minibüs ,otobüs, deniz araçları tarım makineleri ve ticari araçlarda dahildir.
  Ancak turbo beslemeli araçlarda çok daha fazla memnun edici sonuç alınmaktadır.


  ARACIMIN GÜCÜ NE KADAR ARTAR ?


  Net bir oran vermek doğru olmasa da genellikle %10 ile %35 arasında beygir gücü artışı ve %20 ile %40 arasında tork artışı sağlanmaktadır.
  Alınan performans,motor ömrünün uzaması ve elde edilen yakıt tasarrufu özellikle çok km yapan,yüksek hacimli motor sahibi veya yük altında olan araçlar başta olmak üzere göz önünde bulundurulduğunda bu işe ayırdığınız bütçenin küçüklüğünü tespit edeceksiniz.


  İŞLEM NASIL YAPILMAKTADIR VE NE KADAR ZAMAN ALIR ?


  İlk etapta aracınız geldiğinde ne kadar güç artabileceği ve/veya yakıt tüketimini ne kadar düşeceği tespit edilir.
  Onayınız sonrası ilk olarak araca abs , airbag sistemleri başta olmak üzere genel bir arıza tespiti yapılır.Araçta herhangi bir sorun var ise ve bu sorun güç artırımı yapıldığında sakınca doğurabilme ihtimaline sahipse size rapor olarak verilir. sorunu giderilmelidir.
  2 nci etapta Tüm sistemin normal olması durumunda, aracınızın ECU su (üzerinde bulunan orijinal yazılım) okunur ve kopyalanır.
  3 ncü etapta Yazılım mühendisi,aracınıza ait yazılıma yeni programlamalar yapar ve gerekli değerleri aracınızın sınırlarını zorlamayacak şekilde değiştirir.Yeni yazılım aracınıza yüklenir.
  İşlem süresi araca göre değişkenlik gösterir min 1,5 saat max 4 saat zaman alabilir.


  GERİ DÖNÜŞÜMÜ DAKİKALAR İÇERİSİNDE MÜMKÜNDÜR.
  ARACINIZA ÖZEL HAZIRLADIĞIMIZ YAZILIMI HANGİ NEDENLE OLURSA OLSUN İPTAL ETMEMİZİ VE ANA YAZILIMI YÜKLEMEMİZİ İSTERSENİZ BİRKAÇ DAKİKA İÇERİSİNDE ARAÇ BİZE İLK GELDİĞİ ANA DÖNDÜRÜLÜR.


  Chip tuning yaptırmak için modifiye tutkunu yada yarış sever olmanıza gerek yok, eğer ki aracımı seviyorum ama yakıt tüketimi artmadan performansı artsa ne güzel olurdu diyenlerdenseniz,gücünüz olduğunu siz bilip gerektiğinde veya ihtiyaç halinde kullanmak isteyip başkalarının bunu farketmesini bile istemeyenlerdenseniz,veya aynı araca sahip olanlara farkınızı göstermek istiyorsanız,veya normal şartlarda sizin aracınızdan güçlü araç sahiplerinin ağzını açık bırakmak istiyorsanız sizi görüşmeye davet ediyoruz.
  Yaptığımız uygulamada Araca hiçbir ek parça ,hiçbir kablo,kutu vs takılmaz,aracın orijinal hiçbir aksamı ile uğraşılmaz,hiçbir şey sökülüp takılmaz.Hatta aracın kaputu dahi açılmaz.


  ASLA ARACINIZ GARANTİ KAPSAMI DIŞINDA KALMAZ.YAPMIŞ OLDUĞUMUZ UYGULAMA GARANTİ ŞARTLARINI İHLAL EDECEK BİR DURUM DEĞİLDİR.KALDI Kİ BU İŞLEMİ YAPAN YETKİLİ SERVİSLERDE MEVCUTTUR.
  ARAÇ ECU`NUZUN CHİP TUNİNG İŞLEMİ İÇİN UYGUN OLUP OLMADIĞINI LÜTFEN SORUNUZ.
  AYRICA HEMEN HEMEN HER ARAÇ İÇİN REFERANSIMIZ MEVCUTTUR.
  TEŞEKKÜRLER.


  DETAYLI BİLGİ İÇİN :
  0 532 2326122 Mustafa
  AR-SON
  AR-SON
  BAYİLİK TALEPLERİ ÜZERİNE NOT :
  MARMARA,TRAKYA VE EGE BÖLGESİ HARİCİNE BÖLGE BAZINDA BAYİLİK VERİLECEKTİR.BAYİLİK ŞARTLARI İÇİN TELEFON NUMARANIZI MAİL VEYA MESAJ ATINIZ.SAAT 21.00 DAN SONRA İLGİLİ KİŞİ SİZE DÖNÜŞ YAPACAKTIR.
  SAYGILARIMIZLA

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  01 Ocak 2010
  Şehir
  Fildişi Sahilleri
  Yaş
  36
  Mesajlar
  544
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: merhaba ben bahar traktörlerinize chip tuning yapıp yakıtta tasarruf yapılabilir  sonuç ne arkadaşlar peki yeni ithal traktörler de ecu (beyin) var yaNİ uygulayan varmı bunu kendi traktöründe

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Traktörlerde Chip Tuning Uygulaması
  Konu Sahibi b.ozyurt Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 92
  Son Mesaj : 22.Şubat.2016, 13:24
 2. Traktörlerinize hava kompresörü takılır.
  Konu Sahibi Bulutpasa Forum Diğer Tarım Ekipmanları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 30.Kasım.2013, 19:28
 3. Traktörlere Chip Tuning
  Konu Sahibi kemalgulden Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 19.Haziran.2013, 21:35
 4. traktör chip tuning hakkında yardım
  Konu Sahibi doktorsihirbaz Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 14.Mayıs.2013, 09:57
 5. Yakıtta % 40 tasarruf sağlayan icat!
  Konu Sahibi mocıtu Forum İlginç
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 13.Ekim.2010, 12:20

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status