Çoban okulu açılıyor!

Çoban okulu açılıyor!

Çalıştıracak çoban bulamayınca...

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin ' in özel izni ile ' Romanov ' cinsi koyun ırkını Türkiye ' ye getiren ve üretimine başlayan İzmirli işadamı Cem Aykaplan, bölgede çoban bulamadığını ve çoban okulu açacağını söyledi.

Yurtdışında ve yurtiçinde, turizm ve hayvancılık konularında yatırım yapan Cesi Tarım Ürünleri, Hayvancılık, Tur. İnş. Ltd. Şti. ' nin sahibi Cem Aykaplan, 'Foça ' da 44 bin metrekare alana sahip çiftlik kurduklarını ve üç bin damızlık Romanov koyunu ile başlamak için yola çıktıklarını, ancak insan sıkıntısı yaşadıklarını' ifade etti.

Aykaplan, 'Rusya ' da en doğurgan ırk Romanov koyununu Putin ' in özel izni ile getirdik. 5-6 adet doğurabilir. Şu an safkan ırk üretiyor, melezleme yapmıyoruz. Satışlarımız başladı. Beş altı aylık kuzuları 2500 liradan satıyoruz. Yüzde 60 oranında tükettik. İlerleyen günlerde daha büyük hedeflerimiz var. Üç bin damızlık ile başlamayı düşündük ve ikiyüz elli adetlik iki parti sürü getirdik. Fakat en büyük sorunumuz insan sıkıntısı. Çobanlarla çalışmak çok zor. En fazla çalışan iki ay çalışıyor. Üç ay çalışanı görmedik. Bunun için özel bir düşüncemiz var. Çoban okulu açmak ve insanları meslek sahibi yapmak istiyoruz.

Ülkemizde hayvan sıkıntısını aşmak için çok doğurgan olan bu ırkın önünü açmak ve yaygınlaştırmak gerekiyor.

' ROMANOV ' KOYUNLARIN ÖZELLİĞİ

Romanov koyunu, Rusya ' da üretilen bir ırk. Sıcak ve soğuğa dayanaklı olup bir batında 5-6 yavru veriyor. Romanov, dünyanın en fazla döl verimine sahip koyunudur. Adaptasyonu en yüksek koyun cinslerinden biridir. Romanov koyunu, kısa kuyruklu, değişik tonda gri renkli yapıya sahiptir. Çift katlı yapağı örtüsüne sahip olan Romanov ırkında yapağı arasında yerleşik kılçık kıllar mevsime göre değişik özellikler göstererek, mükemmel bir ısı izolasyonu sağlamaktadır. Maviye çalan şık ve zarif postu ile tanınmakla kalmayıp deri kalitesi bakımından büyük bir üne sahiptir. Romanov koyunu, eşsiz deri ve yapağı özelliği ile Fransa ve İngiltere ' de düzenlenen dericilik fuarlarında ödüller almıştır.

Ynt: Çoban okulu açılıyor!

çoban okulu açılacak ilk mezununu 4 yıl sonra verecek kim okuyacak bilmem..
öyle yapacağına çoban tutan çiftçiye aylık desdek çobanında sigortasını yatırsa daha iyi olur bence yoksa Türkiyede yemeye et kalmayacak çiftci bir çoban için 1350 lira verebilirmi aylık

Ülkemizdeki son birkaç yıl içinde yaşanan ET KRİZİNİN temelinde KOYUNCULUĞUN bitmesi krizi vardır.

Koyunculuk krizinin temelinde de ÇOBANSIZLIK krizi vardır!

Çoban krizinin temelinde de kızların köylere gitmeme (köye gelin gitmeme) krizi vardır!

Çare: yaşanabilir-örnek köyler...
-----------------------------------

Bu arada Romanov bir seferde 15 civarında kuzuyla rekorlar kitabına girmiş olsa da 10 ölçüp 1 biçmek lazım.

Burada Erzurum ' da senelerdir çok ciddi paralar harcandı, reklam-tanıtım eğer başarı sağlansaydı bütün doğunun Romanov kaynaması lazımdı.

Şonuç: hüsran... yerliler kadar dirençli değiller, çok doğuruyor ama hayatta kalan az... Romanovu alanlar değil satanlar para kazandı. Koçun tanesini 5-7 milyardan satanlar...vs.

Bazen tarımsal balonlar uçuruluyor... biz düşünüp taşınıp saf Kangal koyunu tercih ettik, Allah ' a şükür ilk doğumda %20 ikizliği yakaladık, fire çok az, adaptasyon-iklime uyum, gelişim çok iyi...

Yenilik iyidir ama balonlara dikkat!

kangal koyunu hastalığa karşı dirençlidir aşılarını iğnelerini haplarını zamanında verirsen bütün 1 yılı sıfır fire ile çıkarırsın
koç koyrum zamanı koyunlar çok rahat ettirilir ürkütme dediğimiz korkutma olmazsa koyunlar ağıla giriş çıkışlarda kapıda sıkıştırılmazsa kışın girşiyle üşütülmezse direk besiye çekilipde soğukda korunurlarsa % 60 ikiz doğum yaparlar..baharın çıkışıyla merada güzel otlatılırsa ikiz kuzusunu doyuracak kadar süt ihtiyacınıda tek başına karşılar

şimdi romanov koyunu bir kere de 5-6 kuzu yapıyormuş bu 5-6 kuzu kimi emipde karnını doyuracak bunu merak eden oldumu acaba ben merak etmeye başladım
birde bunları kendi şüphem acaba domuzlamı aşıladılar çok benzerliği var hep kuzu sayısında hemde yapısı öyle gösteriyor....

Böyle bir okul açılması gayet güzel tabiki. Ama açmakla bitmiyor bilindiği gibi ülkemizde tarım meslek liseleri mevcut. Fakat şimdi ben desemki aileme tarım meslek okuyacağım göndereceklerını sanmıyorum. Diğer ailelerinde pek sıcak bakacağını sanmıyorum. Bunun sebebide ( amacım bılgısıyar meslegını kotulemek değil ) bu ülkede geleceğin mesleği bilgisayar değilde [size=12pt][size=10pt][glow=red,2,300]GELECEĞİN MESLEĞİ TARIM ve HAYVANCILIK[/glow][/size][/size] denmeli diye düşünüyorum. Böyle olursa talepte artar. İnşallah faydalı olur ama daha tarım meslek liseleri bile gereken ilgiyi görmüyor kaldıki bunun çobancılık gibi bi alt dalı ilgi görsün. İnşallah arkasında durulur ve işsize iş aşsıza aş sağlar.