Şanzıman teknolojisinde bir adım ileri

Şanzıman teknolojisinde bir adım ileri

24.04.2013

John Deere firmasının gerçekleştirdiği 24 ileri-24 geri ve çift kavramalı DirectDrive şanzımanı, sahip olduğu üç vites aralığı ve sekiz powershift adımı ile, gerek arazide, gerekse karayolunda CVT teknolojisinin tüm avantajlarını kullanıcılarla buluşturma iddiasında. Peki,bu yeni şanzıman nasıl bir sürüş deneyimi sunuyor? Deere’nin Almanya’daki test tesisinde, bir 6210R traktöründe bu teknolojinin ilk versiyonlarından birini deneme şansını elde ettik

“Çift kavrama” terimini duyduğunuzda, tekerleklere ve kuyruk miline ayrı ayrı tahrik gönderen iki aşamalı eski ayak pedalları aklınıza geliyorsa, bir daha düşünmelisiniz. Kademesiz vites geçişlerinin konforunu, mekanik dişli kutularının yüksek verimliliği ile birleştirmek isteyen John Deere firması, DirectDrive teknolojisini geliştirdi.

Tarım makineleri alanında henüz yeni olsa da, çift kavramalı şanzımanlar otomobil sektöründe daha şimdiden yerleşmiş durumda. Sistemin teknik bakımdan işleyiş ilkelerini, sonraki sayfada “Çift Kavramayla Gelen Başarı” başlıklı kısımda bulabilirsiniz. DirectDrive teknolojisinin gerçek hayatta ne kadar verimli olabileceğini görmek için, sistemi saha testlerine tabi tutmamız gerekiyordu ve testler sonucunda bu şanzımanın davranış şekli hakkında bir izlenim edinmiş olduk.

Elimizde ne var? A, B ve C şeklinde sıralanmış, uç noktalarında birbiriyle üst üste binen üç şanzıman aralığı. Toprak işleme uygulamalarına yönelik A aralığında 2,7 ile 10,8 km/saat arasında olan hız değeri, kuyruk mili çalışmalarına yönelik B aralığında 5,4 ila 21,5 km/saat’e yükseliyor. Yolda sürüşe yönelik C aralığında ise hız değeri 13,8 km/saat’ten başlamakta. Her bir aralıkta sekiz adet powershift vites adımı bulunuyor. Selenoidler aracılığıyla, daha vites değişimi gerçekleşmeden seçilen adımlar arasında, manuel veya otomatik olarak kavramaların açılması yoluyla geçiş yapılmakta. Kol dayamaya yerleştirilmiş üç düğme ile, A ve B aralıkları, ya da 5,4 ile 50 km/saat arasında sürüş hızı temin eden, 16 vites adımının birleştirildiği B ve C aralığı seçilebiliyor. Bu üçüncü seçenekte, B ve C aralıkları arasındaki geçişler otomatik olarak gerçekleşiyor.

Tasarıma eklenmiş Eco modu, 1.538 d/dak’da 40 km/saat, 1.608 devirde ise 50 km/saat hıza (sadece Avrupa ' da) ulaşma olanağı tanıyor. Bunun yanında, motor/şanzıman tercihlerini tamamen elektronik sisteme bırakan bir Auto seçeneği de mevcut.

Auto seçeneğinde, şanzıman aralıkları arasındaki geçiş de sistem tarafından yönetilmekte. John Deere’nin geliştirdiği Verimlilik Yöneticisi, CVT şanzımanlardaki benzer biçimde, traktörün maruz kaldığı yük miktarına göre şanzıman oranı ile motor devri arasındaki en uygun ilişkiyi bularak yakıt tüketimini aşağı çekmeyi vaat ediyor. Hidrostatik tahrik yerine salt mekanik tahrikin kullanılması sayesinde, hidro-mekanik CVT teknolojisine kıyasla yaklaşık %4 verimlilik artışı sağlandığı iddia edilmekte.

Ynt: Şanzıman teknolojisinde bir adım ileri

Bu sistemin ulkemize gelmesi on yil alir. Ulkemize gelen traktorlerle hindistana giden traktorler bile fakli. Hindistandaki traktorlerdeki ozellikler bizdeki traktorlerde yok. Gosterge paneli, hidrolik, kuyruk mili vb hepside fakli

arkadas bızde power shıft mi eco shift mi ne şanzıman var 6170r de bu dedıklerın aynısı bendede var yenılık ne anlayamadım gereklı guce gore motordan guc alma 3 kademeli sınırsız şansıman ama suan cok memnunum yakıt olsun konfor cekıs olsun 200 hp traktorde ustune tanımam

boş muhabbet garajında 480 fıat traktörü var çoğunun.sala salla dur.köy kahvelerine gidip babalarını bulsan ceplerinde 50 tl den başka parası olmayan kardeşlerimiz burada sallayıp duruyorlar.

sen boşver traktörün güzelliğini !!! derslerine çalış oku büyük adam ol.en azından ben 35 yaşındayım ve oresimdeki traktörü kendim aldım.canlarım benim:)))))))))))))

iskender link=topic=65232.msg741588#msg741588 date=1368189187' Alıntı:
boş muhabbet garajında 480 fıat traktörü var çoğunun.sala salla dur.köy kahvelerine gidip babalarını bulsan ceplerinde 50 tl den başka parası olmayan kardeşlerimiz burada sallayıp duruyorlar.

Abi kusura bakmada 480 fiat çokmu kötükide çoğunda 480 fiat var gerisini sallıyorlar diyorsun ? Ayıca kimsenın cebındekı para kımseyı ılgılendırmez ıster 50 tl olsun iste 50 bin. Parası yok diye bu laf hıc yakısmıyor hemde bu forumda bızım gıbı genclere sız buyuklerımız yol gostereceksınız tecrubelerızı paylaşacaksınız. Büyüğüm olarak yorumlarınızda biraz daha sakin olmanızı rıca edıyorum aksı sekılde kalp kırmak da güzel birşey değildir.

Konu cok guzel aslında bizim için hız çok onemli ama fren olayı çok gelişmediği yada gelişen teknolojilerin ülkemize gelmediği için şuan hız olarak yoksunuz. En azından 16-17 devirde 35 km civarı yapsa yakıttan baya bir tasarruf etmış oluruz.