FASON ÜRETİM

Ynt: FASON ÜRETİM

bigtiger88 link=topic=65326.msg740251#msg740251 date=1367874260' Alıntı:
25000 ile başlamayı düşünüyorum
Araziniz varmı ? Yoksa kadastro yolu olan bir tarla almanız gerekli. Onun fiyatını az buçuk siz biilirsiniz. Onun dışında suyunuz var mı ? Elektriği var mı eğer hat uzak ise trafo da alacaksınız zaten oda ayrı bi maliyet. Öte yandan arazi özel idare yönetiminde ise farklı belediye bölgesinde ise farklı ücretlere ruhsatlandırma ve izin çıkaracaksınız. Danışman firmalar var bu işleri yapan.Minumum 8-10 lira işin başında ve proje onaylanırsa maliyetin % 3 ü civarı nı onlar alıyor.Sen koşmuyorsun onlar bütün proje izin ve destekleme işleri peşinde koşuyorlar. 10 lira civarı ruhsatlar falan kalan hisse ise destekler onaylanırsa alırlar. 25 binlik bir kümesi yapmak ise evi ile dahil ağzım yüzüm 350 yi bulur geçer. Bunun dışında dediğim gibi projeler ve arsa değeri su vs vs derken fiyatın nerelere gelebileceğini sen bilirsin.

geçer geçer 500 olur rahat yeriniz felanda yoksa işiniz zor allah sabır versin ben yapmayın diyorum ama herkesin kendi zevki. amann yap geç anasını satayım kaç kez gelicez dünyaya kümes kendi kendinin borcunu öder

rocky link=topic=65326.msg740256#msg740256 date=1367874945' Alıntı:
Araziniz varmı ? Yoksa kadastro yolu olan bir tarla almanız gerekli. Onun fiyatını az buçuk siz biilirsiniz. Onun dışında suyunuz var mı ? Elektriği var mı eğer hat uzak ise trafo da alacaksınız zaten oda ayrı bi maliyet. Öte yandan arazi özel idare yönetiminde ise farklı belediye bölgesinde ise farklı ücretlere ruhsatlandırma ve izin çıkaracaksınız. Danışman firmalar var bu işleri yapan.Minumum 8-10 lira işin başında ve proje onaylanırsa maliyetin % 3 ü civarı nı onlar alıyor.Sen koşmuyorsun onlar bütün proje izin ve destekleme işleri peşinde koşuyorlar. 10 lira civarı ruhsatlar falan kalan hisse ise destekler onaylanırsa alırlar. 25 binlik bir kümesi yapmak ise evi ile dahil ağzım yüzüm 350 yi bulur geçer. Bunun dışında dediğim gibi projeler ve arsa değeri su vs vs derken fiyatın nerelere gelebileceğini sen bilirsin.

10 dönüm kadar bi arazim var buraya yapsam izin alabilir miyim ne kadar arazi şartı var bu arazide su ve elektrik mevcut evi de var 350 bin destek dahil fiyat mı? benim destek alabilmem için kaç tl teminat göstermem gerekir ve alacağım desteğin ne kadarı hibe ve ne kadarı kredi olacak...
bu kadar yorum ve yardım bile bu konuda çok yardımcı oldu şimdiden hepinize çok teşekkür ederim...

bigtiger88 link=topic=65326.msg740262#msg740262 date=1367876115' Alıntı:
10 dönüm kadar bi arazim var buraya yapsam izin alabilir miyim ne kadar arazi şartı var bu arazide su ve elektrik mevcut evi de var 350 bin destek dahil fiyat mı? benim destek alabilmem için kaç tl teminat göstermem gerekir ve alacağım desteğin ne kadarı hibe ve ne kadarı kredi olacak...
bu kadar yorum ve yardım bile bu konuda çok yardımcı oldu şimdiden hepinize çok teşekkür ederim...
Öncelikle arazinizin kadastroda yolu gözükmesi lazım.Arazide kapama alanınız ilden ile değişmekte. Örneğin Balıkesirde arazinin %60 ına kadar kapayabiliyorsunuz. Bursa da ise bu oran % 40 yani onu en iyi kendi dairenizden öğrenebilirsiniz.

Suyunuz elektriğiniz olsa dahi. Onlar size yetmeyecektir. Ve ruhsatlandırılacakları için geçerli yeterlilikleri yok ise size bir faydası olmaz. Elektriğiniz sanayi elektriği olacak ona göre kendinize ait trafonuz olaacak.

Eviniz var ise projee onu gösterebilirsiniz.

350 bin ise sizin sadece kümes için yapacağınız masraf.En basidinden 10-15 bin tl arası sobası, doğalgaz imkanınız varsa onu bilemem maliyeti hakkında bilgim yok. İç ekipmanları 20 bini bulur geçer ( yemlik ve suluk sistemleri ) Bafıllar,fanlar petler derken ağzım yüzüm 20 - 25 binide onlar bulur. 19 tonluk yem silosunu 5-6 sene evel 7 bin civarı bi rakama almıştık kazan ve motorları dahil.Sadece inciği boncuğu 100 liranın kapısı. 150 Bin lira kabasını bitirir aşağı yukarı.Çatısıydı bilmem nesiydi derken o parayı gözden çıkarın. Sizin oralarda inşaat firmaları ya da şahıslar ne derece fiyat biçiyorlar bunu o belirler elbet.

Teminat meselesine gelince bunu bankalar ile görüşmeniz gerekmektedir. Önceden isteniyordu fakat şuan istenmiyor diye biliyorum.

Mimari, statik, mekanik,elektrik projeleri alında 4 farklı projelendirme olacak.

30binlik 1680m2 yer icin ic malzeme silo pano ışıklandırma vs icin tavsan 110-120 gibi bir fiyat çıkardı.
Insaat maliyeti olarak 200bin civari tutar bu sadece kumes maliyet i ruhsat izinler ev vs haric
Benim edindigim arastirmalarim sonucu bunlar yani kabaca arazin varsa 400bin tl gozden cikarcan.
Hangi ilde yapacaksın bilmiyorum ama TKDK nin sitesine girip yapmayı düşündüğün ilin teşvik kapsaminda olup olmadığını arastir devlet teşviği 40 yas altindaysan ve kirsal alanda yapmayi dusunuyosan 735bin tlye kadar cikiyor yani yüzde 65ini devlet karsiliyo bunun icin 1200 000tl yatırım yapman lzm.
Basvurmak icin arazi ile ilgili butun izinleri almis plan projeleri cizdirmis olmalisin.sadece tavukculuk degil küçük büyükbas hayvancilik icinde ayni sartlar gecerli.
Kazanc konusuna gelince 1680m2 kumesin sezonluk gideri 9-13bin arasinda degismekte bu tamamen mevsim sizin tecrubeniz isinize olan ilgi ile alakalı.
EN ONEMLISI bu isten bu yatirimdan sezonluk ne kazanirim. Kazanc çok goreceli bir kavram bu sektörde fatih beyinde dedigi gibi sadece sizin cabaniz yeterli degil civcivlerin ciktigi yumurtadan tutunda size gelen civcivlerin tavuk horoz oranina kadar hepsi etkili bu konuda.cok siddetle tavsiye edende var hic bulasma diyende.
Şimdi ben buradan fatih kardese ve bu isi yapan diger arkadaslara sunu soruyorum butun bu şartları goz onune alindiginda 30binlik kumesten net kalan ne olur olum orani % 5 sartlar ve bakimlar orta duzey
Bu isi yapipta cvp veren herkese teşekkürler.

kont1979 link=topic=65326.msg744876#msg744876 date=1368799733' Alıntı:
30binlik 1680m2 yer icin ic malzeme silo pano ışıklandırma vs icin tavsan 110-120 gibi bir fiyat çıkardı.
Insaat maliyeti olarak 200bin civari tutar bu sadece kumes maliyet i ruhsat izinler ev vs haric
Benim edindigim arastirmalarim sonucu bunlar yani kabaca arazin varsa 400bin tl gozden cikarcan.
Hangi ilde yapacaksın bilmiyorum ama TKDK nin sitesine girip yapmayı düşündüğün ilin teşvik kapsaminda olup olmadığını arastir devlet teşviği 40 yas altindaysan ve kirsal alanda yapmayi dusunuyosan 735bin tlye kadar cikiyor yani yüzde 65ini devlet karsiliyo bunun icin 1200 000tl yatırım yapman lzm.
Basvurmak icin arazi ile ilgili butun izinleri almis plan projeleri cizdirmis olmalisin.sadece tavukculuk degil küçük büyükbas hayvancilik icinde ayni sartlar gecerli.
Kazanc konusuna gelince 1680m2 kumesin sezonluk gideri 9-13bin arasinda degismekte bu tamamen mevsim sizin tecrubeniz isinize olan ilgi ile alakalı.
EN ONEMLISI bu isten bu yatirimdan sezonluk ne kazanirim. Kazanc çok goreceli bir kavram bu sektörde fatih beyinde dedigi gibi sadece sizin cabaniz yeterli degil civcivlerin ciktigi yumurtadan tutunda size gelen civcivlerin tavuk horoz oranina kadar hepsi etkili bu konuda.cok siddetle tavsiye edende var hic bulasma diyende.
Şimdi ben buradan fatih kardese ve bu isi yapan diger arkadaslara sunu soruyorum butun bu şartları goz onune alindiginda 30binlik kumesten net kalan ne olur olum orani % 5 sartlar ve bakimlar orta duzey
Bu isi yapipta cvp veren herkese teşekkürler.

Alıcıların fiyatları belirlediği bir pazarda asla net olarak kar hesaplanamaz ki....Bazen kar bazende bir sezon zarar edebilirsin....

Ben yaptigim is icin ort bir kazanc veririm kimseden de illaki bunu kazandirir anlaminda bir cvp beklentisi icinde degilim ama görüş almak bilgiyi paylasmak ve yol gösterici olmasi acisindan özellikle soruyorum

kont1979 link=topic=65326.msg745077#msg745077 date=1368820591' Alıntı:
Ben yaptigim is icin ort bir kazanc veririm kimseden de illaki bunu kazandirir anlaminda bir cvp beklentisi icinde degilim ama görüş almak bilgiyi paylasmak ve yol gösterici olmasi acisindan özellikle soruyorum

Etçi arkadaşlar yanıtlarlar birazdan, sitemizde 3 arkadaşımız war yanılmıyorsam, et tawukçuluğu yapan....

kont1979 link=topic=65326.msg745462#msg745462 date=1368906750' Alıntı:
Vaybe Devlet sirri gibiymis hickimse gorus dahi belirtemiyor. İyice merak uyandıran bir konu haline geldi enazindan bnm icin.
alk-*s alk-*s alk-*s :S :S alk-*s alk-*s alk-*s
abi hemşeri sayılırız bende boluluyum bizdede çift kümesten oluşan 30 binlik kümes var yılda 6-7 devre tavuk çıkarırsın eğer tavuk iyi gelirse iyi bakarsan devrede(40-45gün) 30 milyara kadar para kazanırsın yem,ilaç vs çıktıkdan sonra biz arada sırada kazanıyoruz ama bazı devreler tavuk kötü gelir baştan bi ölmeye başlarsa 30 milyar bile zarar edebilirsin hiç belli olmaz erpilici bilirsin biz ordan çalışıyoruz geçen devre 2 milyar zarar ettik çok öldü devre sonunda bi toplantı yaptık allaha şükür bu devre ölümler düştü uzun lafın kısası sen 30 binlik kümesden yıllık ortalama her devrede 10-15 milyar rahat kazanırsın şunuda unutma bana babam söylemişti ' ' kaç binlik kümes olursa olsun kümes kendi borcunu 7 yılda öder ' '

Cevabin icin saol kardes yani ort olarak dedigin rakamlar olmasi lzm eger gelen civcivler cok iyi ise isler degisebilir.civciv nekadar iyi gelirse yemden yararlanması o kadar iyi olur olum orani o kadar dusuk olur fstih beyinde dedigi gibi sadece ureticide bitmiyo yani.