Üç aydır rekor kırıyor

Üç aydır rekor kırıyor
06 Mayıs 2013 Pazartesi 12:06

Son yıllarda 100 bin tondan 10 bin tona gerileyen zeytinyağının ihracatı, son 3 aydır rekor kırıyor.

İZMİR - Zeytinyağı ' nın son dönemde 100 bin tondan 10 bin tona kadar gerileyen ihracatı, ocak-nisan döneminde bir önceki yıla oranla yüzde 202,9 ' luk artış sağlayarak, son 3 aydır rekor kırıyor.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Nedim Güreli, zeytinyağı ihracatında yaşanan artışı AA muhabirine değerlendirdi.

Güreli, son 4 sezondur sürekli gerileyen zeytinyağı ihracatının yeni sezonun başladığı Kasım 2012 ' den bu artış yönünde bir ivme kazandığını, bunu İspanya ' daki rekoltede yaşanan düşüşünün tetiklediğini söyledi. İspanya ' nın yıllık 1 milyon 400 bin ton olan rekoltesinin, kuraklık sebebiyle 600 bin tona gerilediğine dikkati çeken Güreli, 'İspanya ' da rekolte düşünce Avrupa ' da fiyatlar yükseldi. Bu da bizim ihracatımıza olumlu etki sağladı. Kasım ayından bu yana süren ihracat artışı devam edecek gibi görünüyor' dedi.

İhracatın kasım ayından bu yana yüzde 469 oranında arttığını belirten Güreli, geçmiş 4 sezonda ihracatın 100 bin tondan 10 bin tona gerilediğini hatırlatarak 'Zeytinyağı ihracatı 4 yıldır gerilediği için, yeni sezona adeta sıfırdan başladık. Kasım ayından bu yana 55-60 bin ton ihracat yapıldı. Geçtiğimiz 4 yıldaki kayıplar yaşanmasaydı artış daha fazla olurdu. Kaybedilen pazarları geri kazanmak kolay değil. Özellikle kutulu ihracatta çıktığınız raflara yeniden dönmek uzun süreli uğraşlar gerektiriyor' diye konuştu.

Güreli, zeytinyağı ihracatında nisan ayında Türkiye genelinde yaşanan yüzde 141,9 ' luk artışının Ege Bölgesi ' nde yüzde 151 olduğunu kaydetti.

Üretim artacak

Türkiye ' de zeytinyağı üretimindeki artışın sonraki yıllarda süreklilik kazanacağını bildiren Ali Nedim Güreli, bunun ihracatı da olumlu etkileyeceğini vurgulayarak şunları söyledi:

'Son 10 yılda dikilen 90 milyona yakın zeytin ağacı var. Bu ağaçların ürün vermesiyle birlikte 600 bin tonun üzerinde bir rekolte bekleniyor. Rekoltenin yüksek olması ihracatı da olumlu etkiler. Bu miktarda bir üretimle Türkiye, İspanya ' dan sonra ikinci sıraya yerleşecek.'