Tarım zirvesi İzmir ' de toplanacak

06.05.2013

14 Haziran ' da İzmir ' de Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ' in başkanlığında, 'İzmir Tarım Zirvesi' gerçekleştirilecek.

AKP İzmir Milletvekili İlknur Denizli’nin öncülüğünde İzmir tarımının talep ve sorunlarını aktarmak için Ankara’ya giden sektör temsilcileriyle yapılan toplantıda İzmir Tarımı’nın geleceğinin planlanacağı, yeni bakış açılarının, tarım ve gıdada inovasyonun, katma değeri yüksek üretim yöntemlerinin ortaya konulacağı bir zirve yapılması konusunda ortaya çıkan mutabakat sonucunu verdi.

Bakan Mehdi Eker, Türk ve İzmir Tarımı açısından son derece önemli olan zirvenin tarihini 14 Haziran olarak belirledi. Zirvenin yapılması için İzmir’in tarım dünyasıyla birlikte çok çaba harcayan Denizli, Tarım Zirvesi’nin tarihinin belli olmasının son derece önemli olduğunu belirtti.

Zirvede 4 ana başlık olacak
Denizli, Zirve’nin detaylı programını önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacağını belirttikten sonra, Zirve’nin çerçevesiyle ilgili bilgiler verdi. “Zirve tarihinin belirlenmesinin ardından özel sektör ve kamu temsilcileri ile üniversite temsilcilerinden çalışma grupları oluşturulacak.

Bitkisel ürünler, hayvansal ürünler, su ürünleri ve gıda olmak üzere 4 ana başlıkta toplanacak çalışma gruplarında İzmir’deki oda ve borsa temsilcileri, üretici birlikleri olacak. Zirvenin yapılacağı tarih olan 14 Haziran’dan yaklaşık 2 hafta önce çalışma grupları ön toplantılar yapacak. Temsilciler kendi alanları ile ilgili görüşleri yazılı ve sözlü olarak dile getirecek. Öne çıkan öneri ve görüşler not edilecek. Beyin fırtınası şeklinde geçmesi düşünülen çalışma gruplarında İzmir’in tarımdaki öncelikleri, beklentileri ve çözüm odaklı projeleri ile birlikte İzmir’in 5 yıl içindeki hedefleri belirlenecek. İzmir Tarım Zirvesi’nde Bakan Mehdi Eker, İzmir tarımının önceliklerinin ön planda olduğu çalışma gruplarını teker teker ziyaret edecek.