Erkunt Turbo Çalışma Şekli?

24.11.2009
11,105
765
Ankara

Arkadaşlar bizim haşmetin turbonun üzerinde bulunan wastegate denilen kol hareket etmiyor,
Anladığım kadarıyla bu kol belli bi basınçtan sonra turboyu devreye sokmaya yarıyor
Ama ben son gazı veriyorum bu kol kımıldamıyor acaba şimdiye kadar motoru turbosuzmu kullandık :S
Diğer Erkunt 90 100 110 veya Mf 5400 kullanıcıları bu parçaya bakıp bilgi verebilirlermi.
Ona göre arızayı bildirelim :)

internalwg2.jpg

E340B2755B7E4908AEA3A6A01544F88C.jpg

Ynt: Erkunt Turbo Çalışma Şekli?

gokhanozkan link=topic=65409.msg741079#msg741079 date=1368080354' Alıntı:
wastegate turbonun basıncının fazla olduğu durumlarda hava tahliye etmeye yarar.erkuntun turbolu ve ancak bu kadaar çekiyor. :) başka kapıya volkan ;D
:) Songazı veriyom hiç kımıldamıyo izlediğin videolarda gaz kelebeği gibi gaz verdikçe hareket ediyo. :S Servis 100lük kadar çekmiyo diyo düz1le gidiyo 6lıyla 1tavşanı yemiyo.

Erkuntta bizim de turbo sıkıntılı çıktı. Çekmeiyo ve diğer alt modelleri bizi madara ederken biz sadece daha açılmadı diye kendimizi kandırıyormuşuz. Aynı problem şu anda bizdede var. turbo değişecek. traktör çalışırken sanki vuruntulu yada sert çalıştığını hissediyormusun.???

gokhanozkan link=topic=65409.msg741079#msg741079 date=1368080354' Alıntı:
wastegate turbonun basıncının fazla olduğu durumlarda hava tahliye etmeye yarar.erkuntun turbolu ve ancak bu kadaar çekiyor. :) başka kapıya volkan ;D
Çok şükür bizim kralda böyle bir sorun yok.:) Gaz verince; 1- gaz çubuğu hareket ediyor, 2-devir göstergesi hareket ediyor, 3-Çok gaz verirsek, mazot göstergesi kırmızıya doğru hareket ediyor.:D Onu hiç sevmiyorum işte.

Türkiyede monta edilen imal edilen motorlarin hepsinin turbosu zayif,eski newholland L95 ler turboya gecince fisek gibi ses cikarirlar,yerlilerde tis yok,L95 lerdeki turbo buyuklugu hemen dikkat cekiyor. duva*-*0

anayurtlu 3105d link=topic=65409.msg741106#msg741106 date=1368088002' Alıntı:
:) Songazı veriyom hiç kımıldamıyo izlediğin videolarda gaz kelebeği gibi gaz verdikçe hareket ediyo. :S Servis 100lük kadar çekmiyo diyo düz1le gidiyo 6lıyla 1tavşanı yemiyo.
Buna yolda deneyebilirsiniz, Vites 4 de hızlanırken atıyorum ibre en son 30 ' a geliyorsa hızlanırken 27-28 de gazı birden bırakın ' ' ' Çüffff ' ' ediyor ;)
Bizim TD-D ' de oluyor ;)

aga senn için gittim şimi bakdım bizim kudrete ama yok bizm kide öyle duruyor orda hiç kıpırdamıyor bizim servet te öyleydi kıprmadmıyordu. senn servete baktınmı o nasıl

anayurtlu 3105d link=topic=65409.msg741044#msg741044 date=1368048228' Alıntı:
Arkadaşlar bizim haşmetin turbonun üzerinde bulunan wastegate denilen kol hareket etmiyor,
Anladığım kadarıyla bu kol belli bi basınçtan sonra turboyu devreye sokmaya yarıyor
Ama ben son gazı veriyorum bu kol kımıldamıyor acaba şimdiye kadar motoru turbosuzmu kullandık :S
Diğer Erkunt 90 100 110 veya Mf 5400 kullanıcıları bu parçaya bakıp bilgi verebilirlermi.
Ona göre arızayı bildirelim :)

internalwg2.jpg

E340B2755B7E4908AEA3A6A01544F88C.jpg
Bilader, kitabı okuman lazım.:) Yoksa gımıldadaman. ;D
Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

waste gate ne demek boşaltım kapağı demek .... wastegate kolu turbo sistemlerde egsoz gazının miktarını ayarlayarak turbo basıncını belli bir değerin üstüne çıkmasına engel olan sistem ...Örnegin düsük devirlerde yüksek basinc,yüksek devirlerde düsük basinc.... traktör yüklüyken , devirli bir şekilde giderken test ederek bir sorun olup olmadığını test edebilirsin .... muhtemel bir wastegate ayar civatası vardır ... servisle görüşerek onu bir iki tur değiştirip te bir ayar yakalayabilirsin belki ....

yorumlar için Sağolun :)

bu bizim wastegate şuan motor çalışmıyo wastegate açık vaziyette görünüyo çünki körük ileri konumda
Wastegate açıksa manifolddan gelen basınçlı hava 2ye ayrılıyo turbo türbünü ve wastegate üzerinden geçip egzosta birleşiyolar dolayısıyla türbün üzerine gelen havanın bikısmı wastegate ten gittiği için türbünde devir düşümü oluyo, Anladığım kadarıyla Normalde wastegate kapalı olmalı aşırı basıncı gördüğü zaman körük şişerek gate kelebeğini açmalı ordan türbün üzerine giden hava akışını azaltmalı,

Bizim gate sanki açık gibi görünüyo sıkıntı orda artık 100 saat bakımı geldi servise götürüp bi elden geçirtecez :D

n0gdk.jpg

n0gf6.jpg

anayurtlu 3105d link=topic=65409.msg742773#msg742773 date=1368393354' Alıntı:
yorumlar için Sağolun :)

bu bizim wastegate şuan motor çalışmıyo wastegate açık vaziyette görünüyo çünki körük ileri konumda
Wastegate açıksa manifolddan gelen basınçlı hava 2ye ayrılıyo turbo türbünü ve wastegate üzerinden geçip egzosta birleşiyolar dolayısıyla türbün üzerine gelen havanın bikısmı wastegate ten gittiği için türbünde devir düşümü oluyo, Anladığım kadarıyla Normalde wastegate kapalı olmalı aşırı basıncı gördüğü zaman körük şişerek gate kelebeğini açmalı ordan türbün üzerine giden hava akışını azaltmalı,

Bizim gate sanki açık gibi görünüyo sıkıntı orda artık 100 saat bakımı geldi servise götürüp bi elden geçirtecez :D

n0gdk.jpg

n0gf6.jpg
Hacı, çubuğu çıkartta dene bakalım, belki o zaman eski yerine gelir.:)

Motorda turbonuz çalışıyorsa zaten belli eder kendini gaza yüklenmelerde ses yapar.Hızlanırken vites değişimlerinde daha rahat duyarsınız...motor boğuldugunda ise gaza yüklendiğinizde turbonun devri arttıkça motoru ileri atar...Bozuk turboda da sürekli ince bir ıslık duyarsınız.