Yeni Başladık Tavsiyeleriniz Nelerdir?

Arkadaşlar esselam aleyküm..

Besicilik işine yeni başladık. Ahırı dolduracak kadar hayvan aldık. Irk olarak Simeltal M. aldık. Tosunlar 1 yaş üzeri ve 3 aydır beside. bizim sıkıntımız öncelikle boy. boy uzatmak için ne yapabiliriz?

Birde kesim düşünüyoruz. kesim için ebk mı yoksa tüccarlar mı?

Ynt: Yeni Başladık Tavsiyeleriniz Nelerdir?

Hayırlı olsun hayvanları fiziksel olarak geliştirmek için besi başlangıcında protein ve kalsyum-fosforca zengin besinlerle beslemek lazım ve besi sürecinde protein enerji dengesini ayarlamak lazım erken dönemde yüksek enerji hayvanları yağlandırır ve boy yaptırmaz.

Üstadım iilk üç ay şekerpancarı posası, kepek, besi yemi ve küspe verdik.

Şuan ise pancar posasını kestik. kepek, pancar küspesi, pamuk küspesi ve düve yemi (proteini fazla) veriryoruz.

doğru mu yapmışız?

ve bundan sonra ne yapmalıyız?

Aslinda hayvancilik basligi adi altinda cok guzel bir rasyon programi var asagi yukari bilgileri girebilirseniz ortalama bir yem karmasi hazirlayabilirsiniz aciklamalari da cok guzel internette hic bir yerde boylesine ozenle aciklama yapilmis bir calisma yok degerlendirmenizi oneririm...

Arkadaşımızın dedği gibi Hayvancılık altbaşlıkları arasında sabitlenmiş yem rasyon programları var oradaki besi rasyon programını deneyin gerçektende profesyonel bir program çevre şartlarıı bile ayrıntılı girebiliyorsunuz gerekirse kendi verdiğiniz kaba ve kesif yemleri ayrıntılı analiz yaptırıp tam net bir rasyon hesabı çıkarabilirsiniz.

Ben baktım ama benim sorumun net cevabı orada yok. Ben özellikle boy atması ile alakalı ne yapabiliriz onun derdindeyim. bir de ebk ya mı kestirelim tüccara?

memur201 link=topic=65458.msg742485#msg742485 date=1368366654' Alıntı:
Ben baktım ama benim sorumun net cevabı orada yok. Ben özellikle boy atması ile alakalı ne yapabiliriz onun derdindeyim. bir de ebk ya mı kestirelim tüccara?

O zaman bilgim dahilinde yardimci olmaya calisayim sigirlar genellikle 6 aya kadar vucut yapilarinin %60 ini kazanirlar genelliklede 1 yasina kadar vucut yapilarini tamamlarlar bundan sonraki gelisim buyuk oranda kilo alma yonunde olacaktir...yani Sn. memur benim gorusum bundan sonra kemik gelisimi ile ilgili sigirlariniza yapabileceginiz buyuk oranda degisim yok...benim size tavsiyem uygun bir rasyon la kilo aldirin...

Boy yapması diye bişey yok hocam programda canlı ağırlık artışını düşük öngöreceksiniz ozaman ve programın belirlediği kuru madde oranını geçmeyeceksiniz,programın belirlediği enerjiyi geçmeyeceksiniz ve programın belirlediği protein değerleri tam olacak ozaman hayvanlarınız fiziksel olarak gelişir,ama işe girerken nasıl bir besi şekli düşündünüz onuda göz önünde bulundurun kısa dönem besisi düşünüyorsanız 15 aylık yaşta 300-330 kgr karkası yakalamak iyi başarı olur ve kar ettirir 18-19 aylık yaşta 380-400 kgr yakalanmalı 24 aylık yaşta 480-500 kgr lar yakalanmalı bence ona göre hesabını yapın.
Kesimi %100 sağlam tüccar tanıdığınız varsa ona yaptırın bence ama risk taşıyorsa EBK daha mantıklı olur.

hacimmet link=topic=65458.msg742634#msg742634 date=1368384352' Alıntı:
Boy yapması diye bişey yok hocam programda canlı ağırlık artışını düşük öngöreceksiniz ozaman ve programın belirlediği kuru madde oranını geçmeyeceksiniz,programın belirlediği enerjiyi geçmeyeceksiniz ve programın belirlediği protein değerleri tam olacak ozaman hayvanlarınız fiziksel olarak gelişir,ama işe girerken nasıl bir besi şekli düşündünüz onuda göz önünde bulundurun kısa dönem besisi düşünüyorsanız 15 aylık yaşta 300-330 kgr karkası yakalamak iyi başarı olur ve kar ettirir 18-19 aylık yaşta 380-400 kgr yakalanmalı 24 aylık yaşta 480-500 kgr lar yakalanmalı bence ona göre hesabını yapın.
Kesimi %100 sağlam tüccar tanıdığınız varsa ona yaptırın bence ama risk taşıyorsa EBK daha mantıklı olur.

Sonuna kadar katiliyorum Haci arkadasima...

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Arkadaşlar ben size bir tosunun ölçülerini söyleyim ne kadar gelir ve bundan sonra ne yapmalıyız daha iyi öneride bulunursunuz?

Tosun a: Boy 127
Kafadan kuyruğa 2 metre
göğüs ölçüsü 194
Diğer tosunlarda bu ayarda
bu tosun 1.5 yaş civarı yaklaşık 3-4 ay gibi bir süre beside. ne kadar karkas et-kemik vardır. yani kaç kilo gelir. ve bu arkadaşa nasıl bir rasyon yapalım.

memur201 link=topic=65458.msg742032#msg742032 date=1368273544' Alıntı:
Üstadım iilk üç ay şekerpancarı posası, kepek, besi yemi ve küspe verdik.

Şuan ise pancar posasını kestik. kepek, pancar küspesi, pamuk küspesi ve düve yemi (proteini fazla) veriryoruz.

doğru mu yapmışız?

ve bundan sonra ne yapmalıyız?

öncelikle hayırlı olsun, Allah emekleriniz karşılığını fazlası ile verir inaşallah. bu piyasa şartlarında kaliteli bakım sonunda en kazanclı yatırım besi işi( bakımı da kolay1 kişi 50danaya bakar ). besi de kepek önermem eğer verileceksede rasyonda %6-7 yi geçmemeli..7-8 aylık danalar 12-14 ayakadar normal bir besi programı uygulanmalı eger süper besi yaparsanız küçük yaşta ete oturur yağlanır ve istediğiniz boylanma olmazetli olur ama göde kalır ve yağlanma çok olduğu için küçük yaşta doyuma ulaşır istenilen verim alınmaz. biz rasyon olara arpa ezmesi %40, besi yemi(cp veya abalıoğlu)%30 pamuk küspesi %15 pancar küspesi + keçi boynuzu %15 samanı mısır slajı ile harmanlayıp veriyoruz samanı slajın nemi yumsatığı için hayvan cok iştahlı yiyor. öğlen yonca balyası şart. 7-14 ay normal 14-20 ay arası artıtıncaya kadar verirseniz o hayvan yediğini inkar etmecek ve 18-22 ay lık hayvanda çok rahat 400 kg ortalamayı yakalarsınız. bunda sbrasına bakamanızada gerek yok kg artışı az olacağı için kesip yerine yeni dana takmanız yaraınıza olacaktır. Allah yardımcınız olsun.

Yeni başlık açıp forumda kirlilik yaratmak istemiyorum. Geçen gün de alakalı bir konunun içine iletimi yazmıştım ama arada kaynadı gitti galiba ve cevap alamadım.

Teorik olarak öğrendiğim bilgilerin pratikte ne kadar gerçek olduğunu öğrenmek için soruyorum;

Bu işin çok net bir matematiğinin olduğunu düşünmüyorum. Net rakamlar üzerinden hesaplama yapılamaz gibi geliyor bana. Ama yine de kabaca bir hesap yapacak olursak;

12 aylık dana 180 günlük besiye sokulursa;

Danaya günlük verilecek yem 100 kg c.a için 2-2,5 kg kaba+kesif yem (Yem miktarı sizce yeterli mi?)

Besi başlangıcı c.a ; 250 kg (1 yaşlı dana ortalama kaç kg gelir?)

Günlük c.a. artışı ; 1.2 (G.c.a.a 1.2 kg için ne dersiniz? Olabilir mi? Çok mu düşük? Ortalama kaç olur ya da en fazla kaç olabilir? vs..)

Besi sonu c.a. ; 180 gün X 1.2 kg = 216 216+250= 466 kg.

Karkas ağırlığı ; % 55 randıman ile = 256 kg. (%55 randıman için ne dersiniz? %60 ı görmek çok mu istisna olur?)

Bu şekildeki bir hesap için yorumlarınızı merak ediyorum.

memur201 link=topic=65458.msg742941#msg742941 date=1368442124' Alıntı:
teşekkür ederim hocam. yukarda bir tosunun ölçüsünü verdim. siz bilirsiniz kaç kilo gelir?

görmeden ölçülere göre kg tahmini yapamam ve ölçüden de anlamam adam kepek verir aynı ölçülerdeki benim arpa ezmesi ile beslediğim danandan 50 kg az gelir.

Öncelikle işini seveceksin, sabah uyandığında oflayara ahıra gideceksen o işi bıracakacaksın, araştırıcı, grişimci ve en önemlisi hayvanları ekonomisi için önemsemeyeceksin. Hayırlı kazançlar kardeşim bereketli olsun

Küspe veriyosan sen senin malını 1 kez alan bır daha almaz bunu sana acık ve net bir şekilde söyliyeyim.

Öle preteinmiş kalsiyum ' muş bunlar hikaye . Malını geç vakitlere kadar sıkı bir şekilde güdeceksin. ılk zamanlar az olcak şartıyla yalını vereceksin (ince veya kalın saman üstüne yalı dökceksin öle verceksin ) .

kurbana veya kesım tarıhıne(burası sana bağlı) 3 ay kala hem otlatıp hemde besi yemi yedırceksın . o zaman 200 250 kilo ' yu cok rahat görursunde 300 zorlarmı bılmem . ancak koyunculuk yap din kardeşım . büyükbaş 5 getirirse 2.5 3 yer :)