Vatandaşla ‘toprak’ barışı
12 Mayıs 2013

Hükümet, 40 yıldan beri yılan hikayesine dönen bir soruna çözüm getiriyor.

1970’li yıllarda çıkarılan “Toprak Reformu Kanunu’ mağduru vatandaşlarla uzlaşmaya gidiliyor. Vatandaşların ya arazileri geri verilecek ya da emsal gösterilecek. Devlet bu yolla milyonlarca lirayı bulan tazminatlardan kurtulmaya çalışıyor.

ÇÖZÜM SÜRECİNE KATKI

Tamamı Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde olan davalık araziler, dolaylı olarak çözüm sürecine de katkı sağlayacak. Bu yasa kapsamında kamulaştırılan ancak köylüye bedeli ödenmeyen binlerce dönüm arazi bulunuyor. TBMM’ye sevkedilen torba yasa teklifinde yer alan maddeye göre, kamulaştırma nedeniyle açtıkları davalardan vazgeçmeleri halinde arazilerin sahiplerine bu yerler iade edilecek. İhtiyaç nedeniyle iade edilemeyecek durumdaki arazilerin yerine vatandaşa aynı bölgedeki eşdeğer başka bir Hazine arazisi verilecek.

BEDEL ALANLAR HARİÇ

Kamulaştırma bedeli ödenenler ise bu haktan yararlanamayacak. Bu düzenlemenin gerekçesinde, Devlet aleyhine açılabilecek davalar nedeniyle büyük miktarlarda tazminat ödenmesinin önüne geçileceği ve vatandaşın devlete olan güveninin sağlanacağı belirtildi.

Gerekçede, “Yıllardan beri ilgili yörelerin halkı arasında sosyal huzursuzluğa neden olan konu çözüme kavuşacak ve vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmiş olacaktır” denildi. Bu tür araziler büyük oranda Şanlıurfa’da bulunuyor. Vatandaş söz konusu arazileri kullansa bile tapu sahibi olamıyor. Arazileri kamulaştırılanlar emsal davalar üzerine ardarda dava açınca krize neden oldu.Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdülkerim Gök, “Bu düzenleme ile devlet büyük bir yükten kurtuluyor” dedi.