Traktör pazarı iştah kabartıyor

Traktör pazarı iştah kabartıyor

Nisan / 2013

Son olarak Hintli Solis ve İtalyan Landini markalarının Türkiye distribütörlüğünü alan Anadolu Motor, tarım sektörüne yönelik yatırımlarını yoğunlaştırdı. 1972 yılından beri tarım sektörüne yönelik çalışmalar yapan firma son 5 yıldan beri özellikle traktör sektörüne yönelik çalışmalarla dikkat çekiyor.

1972 yılından beri tarım sektörüne yönelik motor ve ekipman üretimi yapan Anadolu Grubu şirketlerinden Anadolu Motor, özellikle son 5 yılda traktör pazarına yönelik çalışmalarıyla dikkat çekiyor. 2008 yılında LS Traktör ' ün distribütörlüğünü alarak traktör pazarına dahil olan ve 2010 yılında Gallignani balya makinesi distribütörlüğünü de alarak tarım sektöründe büyümesini sürdüren Anadolu Motor, LS ' nin pazarda elde ettiği başarının ardından Solis ve Landini markalarının da Türkiye distribütörlüklerini aldı.

Anadolu Motor Genel Müdürü Erdoğan Özoğul, 'LS Traktör ' ü ithal traktör piyasasında en çok satan 3. marka haline getirmemizin ardından, alt ve üst segmentlere yönelik yeni markalarla yeni anlaşmalar yapma hedefimiz doğrultusunda, traktör sektöründe yenilik ve gelişimin gereği olarak 2013 yılının başından itibaren ürün gamımıza 2 yeni traktör markası kattık' şeklinde konuştu.

Anadolu Motor olarak LS traktörlerin yanına, eksikliğini yaşadığımız ürün gamlarına sahip Landini ve Solis markalarını dahil ederek eksiksiz bir ürün gamı oluşturduklarını ifade eden Özoğul, bu sayede traktör pazarında daha etkili olmayı amaçladıklarını söyledi. Landini ' nin daha çok üst sınıf yüksek beygir gücüne sahip traktörler ürettiğini, Solis ' in ise tek çeker ağırlıklı olarak üretim yaptığını dile getiren Özoğul, LS Traktör ' ün eksik kaldığı noktaları bu iki markayla doldurmayı amaçladıklarını belirtti.

Amaç, tek çatı altında toplamak
Bundan sonraki döneme dair 3 farklı markayı pazara doğru şekilde sunmanın çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Özoğul, ' Bugün itibariyle LS ve Solis’in yan yana satılabileceğini ön görüyoruz. Ancak Landini için farklı bir bayi yapılanma çalışması yapıyoruz. Bundan sonraki süreçte nihai hedefimiz, distribütörü olduğumuz üç markanın bir bayi ile bir arada satışını yapacağımız Anadolu Motor Traktör/Tarım Makineleri Showroomları oluşturmaktır.' dedi.

Distribütörü oldukları markalara yönelik Türkiye ' de üretim yapma gibi bir çalışmanın bu yıl itibariyle gündemlerinde olmadığını belirten Özoğul, ancak 40 yıllık dizel motor ve tarım makinesi üreticisi olduklarını da hatırlatarak üretim konusunun devreye alınabilecek bir düşünce olarak her zaman yakın dönem planları içerisinde yer aldığını kaydetti.

Tarım ekonomi için önemli
Tarım Bakanlığı tarafından açıklanan tarımda 2023 hedeflerinde; tarımsal milli gelirin 150 milyar dolara, ihracatın 40 milyar dolara çıkarılması gibi hedeflerin olduğunu belirten Özoğul, bunun önemli bir hedef olduğunu ve hükümetin planlarında tarıma önem vermesinin üreticileri de umutlandırdığını ifade etti. Tüm bunlar doğrultusunda Türkiye ' de tarım sektörünün ciddi değişiklik ve gelişim içerisinde olduğunu kaydeden Özoğul, 'Bu değişiklikte en önemli nokta tarımsal mekanizasyonun öneminin anlaşılması oldu.

Hangi mekanizasyonla verim ne kadar artırılabilir hesapları yapılıyor artık köylerimizde' diye konuştu. Türkiye ' de traktör sektöründe gelişmenin 2009 yılından sonra hızlı bir şekilde yaşandığını, o döneme kadar 35 bin adetlerde seyreden ortalama yıllık traktör satışının 2009 yılından sonra ortalamanın 50 bin adet seviyelerine çıktığını sözlerine ekleyen Özoğul, 'Yaklaşık yüzde 30 civarında bir talep artışı yaşandığını söyleyebilirim. Burada önemli noktalardan biri de Türkiye ' de yaklaşık 1,5 milyon civarında bir traktör parkının olduğu ve bu parkın büyük bir bölümünün 25 yaş üzeri traktörlerden oluştuğu düşünülürse pazarın geleceğinin de açık olduğunu söylemek mümkün. Bu da traktör sektöründe yer alan tüm markaların ülkemizde ciddi yatırımlar yapmasına neden oluyor' diye konuştu.

Doğru kullanım öğretilmeli
Traktör ve ekipman seçiminde ve doğru şekilde kullanımında henüz tam anlamıyla yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmadığımızı ifade eden Özoğul, 'Az olsa da, traktörle ilgili gelen şikayetlerin hemen hemen tamamının yanlış ekipman seçiminden ve kullanımından kaynaklandığını görüyoruz.' dedi. Özoğul sözlerine şöyle devam etti: 'Bu eksikliği gidermek adına Tarım Bakanlığı ' nın eğitim çalışmalarını destekliyoruz. Aynı zamanda biz de ziraat mühendislerimiz kanalıyla gerçekleştirdiğimiz eğitim çalışmaları yapıyoruz. Eğitimin, gerek traktör markaları, gerekse ekipman üreticileri tarafından yaygınlaştırılmasıyla çiftçilerimizin adım adım doğru ekipman kullanımından da ayrıca verim sağlayacakları aşamaya kısa zamanda gelineceğini söyleyebilirim.'

Etiyopya ' ya 5 bin adet dizel motopomp
Yaklaşık 40 yıldan beri dizel motor ürettiklerini ve Lombardini ile başladıkları bu sürece kendi markaları Antor ile devam ettiklerini ifade eden Özoğul, yıllık 19 bin adet üretim kapasitelerinin olduğunu, üretimlerinin yarısına yakınını ihraç ettiklerini söyledi. 2012 yılında sadece Etiyopya ' ya 5 bin adet dizel motopomp ihraç ettiklerini belirten Özoğul, 40 ' a yakın ülkeye ihracat yaptıklarını ve Türkiye ' de tek silindirli dizel motor üretimi yapan Pancar Motor ve Motosan’ın Uzakdoğu’dan gelen ithal ürünlerle rekabet edemedikleri için kapandıklarını ve Anadolu Motor’un tek firma olarak yoluna devam ettiğini belirtti. Honda Güç Ürünleri’nin de Türkiye temsilciliğini sürdüren Anadolu Motor, 2013 Ocak ayında Hitachi marka motorlu ağaç testerelerinin distribütörlüğünü de aldı.

Ynt: Traktör pazarı iştah kabartıyor

ewt ls kullanıcısı olduğum için söylemiyorum Anadolu Motor müşteri menuniyeti konusunda çok iyi burda tekara teşkkür ediyorum. plus 70 yanında uzun zamandır çırak arıyorum dün r50 var aradım galerici hiç pazarlık yapmıyo toplam 6-7 çeşit marka var dükkanın önunde en çok bunu arıyorlar TÜrkiye genelinde dedi nasipse alacaz