Biçim öncesi Bugdayla karışık Yoncadan son görüntüler...

S.a Arkadaşlar daha öncede belirtmiştim yonca ektik ondan çok buğday çıktı bu gördüğünüz buğday biçerin döktüğü yağışlar geçsin 1 hafta 10 güne kadar sıkmalı yonca biçme makinası ile biçip 2-3 gün falan bekleyip balya yaptıracağım.
Daha önce böyle biçim yapan Ali SARAÇ ve tecrübesi olan diğer arkadaşlarımızdan verim tahmini dekar/ton bekliyorum hepinize şimdiden tşk ler..
Satışı yapıldı alıcısı var verim merak konusu :)

Ynt: Biçim öncesi Bugdayla karışık Yoncadan son görüntüler...

Bereketli olsun hocam yonca bazı yerlerde iyi görünüyor ama genel olarak seyrek buğdaylarda başak açınca seyrelmişler sanki beklentilerini yüksek tutma bence 600 ile 700 kgr arasında verim alırsın benim tahminimce,biçme konusuna gelince 3 günde sıkmalıylada biçtirsen balyeleyemessin özellikle buğdaylar olduğu için geç kuruyacaktır hasatı yaprken biçin zamanını yağışı göz önünde bulundurarak biçmelisin en aza 1 hafta yağış riski olmamalı.

cebrail68 link=topic=65522.msg742633#msg742633 date=1368384208' Alıntı:
maaşallah kolay gelsin
Allah razı olsun tşkler..
hacimmet link=topic=65522.msg742629#msg742629 date=1368383920' Alıntı:
Bereketli olsun hocam yonca bazı yerlerde iyi görünüyor ama genel olarak seyrek buğdaylarda başak açınca seyrelmişler sanki beklentilerini yüksek tutma bence 600 ile 700 kgr arasında verim alırsın benim tahminimce,biçme konusuna gelince 3 günde sıkmalıylada biçtirsen balyeleyemessin özellikle buğdaylar olduğu için geç kuruyacaktır hasatı yaprken biçin zamanını yağışı göz önünde bulundurarak biçmelisin en aza 1 hafta yağış riski olmamalı.
Valla 600-700 de iyi rakam bana..
Biçim ayarlanacak tabi Hacım tavsiye ve yorum için tşkler..

Ali SARAÇ link=topic=65522.msg742888#msg742888 date=1368435427' Alıntı:
hacıya katılıyorum bende .. ama 600 700 kg geçer .. 800 bulur .. buğday kilo basıyor .. fazlada bekleme artık hemen biç ..
Yağışlı hava geçsin önümüzdeki hafta sonu biçerim yorum için tşk ler...

o değilde bazı yerlerde yonca hiç gözükmüyor .. oraların yonca durumu nasıl .. asıl sormak istediğim buranın akibeti ne olacak .. yonca olarak devam edecek şekilde yonca var mı içinde ?

Ali SARAÇ link=topic=65522.msg742922#msg742922 date=1368438332' Alıntı:
o değilde bazı yerlerde yonca hiç gözükmüyor .. oraların yonca durumu nasıl .. asıl sormak istediğim buranın akibeti ne olacak .. yonca olarak devam edecek şekilde yonca var mı içinde ?
Buğdayın içindede yonca var ama bugday basmış dallanma yapmamış iplik gibi olmuş buğdayın olmadığı yerde hemen dallanmış saçaklanmış..Ben burayı biçer biçmez dekara 3 kg ile üzerinden mibzerle yeniden ekeceğim.. Az da şimdi var az da ektiğimle az da kardeşleme falan derken biraz yoncaya benzer belki :)

S.a arkadaşlar 26/05/2013 itibari ile buğdayla karışık yoncamızı biçtik 42 dekardan ortalama 22 kg den 1292 balya çıktı toplamda 28,5 ton...Dekara 685 kg...
Aslında daha fazla tonaj gelebilirdi satışı biraz gecikince fire verdi ortalama 25 kg gelen balyalar 22 kg ye düştü hayırlısı olsun..Foto çekemedim üzgünüm.. :(
Satışı ise tonunu 365 TL den verdim biçip balyalama bana ait yükleme nakliye karşıya ait..Hepinize kolay gelsin...

ErmanHoca link=topic=65522.msg747915#msg747915 date=1369633495' Alıntı:
S.a arkadaşlar 26/05/2013 itibari ile buğdayla karışık yoncamızı biçtik 42 dekardan ortalama 22 kg den 1292 balya çıktı toplamda 28,5 ton...Dekara 685 kg...
Aslında daha fazla tonaj gelebilirdi satışı biraz gecikince fire verdi ortalama 25 kg gelen balyalar 22 kg ye düştü hayırlısı olsun..Foto çekemedim üzgünüm.. :(
Satışı ise tonunu 365 TL den verdim biçip balyalama bana ait yükleme nakliye karşıya ait..Hepinize kolay gelsin...

sanki ucuz gbi geldi bana bugdaylı oldugu için mi bu fiyata verdiniz.bizim buralarda ilk biçim biraz otluydu 7 liradan gitti şimdi 8 lira soran çok. yoncalar kilo hesabı satılmaz bizim burda tane hesabı satılıyo. oda standart 1 m uzunluk 17-18 kg agırlık

ShyraXx link=topic=65522.msg747926#msg747926 date=1369637560' Alıntı:
sanki ucuz gbi geldi bana bugdaylı oldugu için mi bu fiyata verdiniz.bizim buralarda ilk biçim biraz otluydu 7 liradan gitti şimdi 8 lira soran çok. yoncalar kilo hesabı satılmaz bizim burda tane hesabı satılıyo. oda standart 1 m uzunluk 17-18 kg agırlık
Çok buğdaylı olunca almadılar...
Ton hesabı satılır yüklemesini bile ton hesabı yapıyoruz o daha adil oluyor...

ShyraXx link=topic=65522.msg747926#msg747926 date=1369637560' Alıntı:
Mükemmel sonuç.Elinize sağlık. Bende 23 dönümlük bi tarlamda sonbaharda bu işe başlamayı düşünüyorum.Hesap kitap-hesap kitap bazen yılıp vazgeçiyorum bazen sizin gibi başarılı sonuçları okuyunca tekrar hevesleniyorum.En büyük avantajım istediğim kadar suyun istediğim zaman elimde olması ve ceryan maliyetimin olmaması,biçme makinamın olması.Herhalde işe başlayınca abinize yardım edersiniz.
Tekrar bereketli olsun.

Göktürk- link=topic=65522.msg747950#msg747950 date=1369645048' Alıntı:
Mükemmel sonuç.Elinize sağlık. Bende 23 dönümlük bi tarlamda sonbaharda bu işe başlamayı düşünüyorum.Hesap kitap-hesap kitap bazen yılıp vazgeçiyorum bazen sizin gibi başarılı sonuçları okuyunca tekrar hevesleniyorum.En büyük avantajım istediğim kadar suyun istediğim zaman elimde olması ve ceryan maliyetimin olmaması,biçme makinamın olması.Herhalde işe başlayınca abinize yardım edersiniz.
Tekrar bereketli olsun.
Neden olmasın Abi ama ben yonca ektim bugday atmadım tarlaya biçerin döktüğüyle buğdaylı yonca oldu...
Ama direk buğday ekip iyi bakım sonucunda başaktayken biçilip balya yapılırsa dekara 1 ton verebilir 40 krş civarlarında da satılabilir...

Bende zaten buğdaylı yoncayı kastetmedim.Şimdi tarlada buğday var. Dolayısıyla seneye ilk biçim zaten buğdaylı olur.Ama benim derdim yoncayla.Cevap için tşk.

hacimmet link=topic=65522.msg748349#msg748349 date=1369760543' Alıntı:
Bereketli olsun hocam güzel çıkmış benim tahminim aşağı yukarı tutmuş.
Evet Hacım ama buğday çok olunca çok çabuk fire verdi ilk gün 31-32 ton hesaplıyordum her balya 3 kg fire vermiş 1300 balya vardı 28,5 çıktı nasip böyleymiş..Şimdi yoncayı adam etmeye çalışacagız... :)