Koyun Kuzu Alımı Hakkında Yardım

Özellikle koyun, kuzu işinden anlayan arkadaşlara bir sorum olacak.
11000 lira istediğim bir arabam var. Bunu koyun veya kuzuyla takasta kullanmayı düşünüyorum. Şu an pazarlık aşamasında olduğum birisi var. Bir de sadece teklif veren başka bir arkadaş var.
İlk konuştuğum kişinin teklifi; 21 adet kuzu. Bunların 15 tanesi erkek (10 tanesi 5-6 aylık, 5 tanesi 3-4 aylık), 6 tane de dişi kuzu. (bunlar da 3-5 aylık) 1 tane de koyun.
2. kişi ise 22 tane gebe koyun teklif etti. Bu arkadaşla daha konuşmadım. Tanesi 475 liradan. Koyunların resimlerini gördüm ama genç mi çıkma mı tam anlayamadım. Bu fiyat gebe koyun için nasıldır?
Bu ikisinden hangisi daha iyi olur? Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

Ynt: Koyun Kuzu Alımı Hakkında Yardım

İlhan arkadaşım nerede oturduğunu bilmiyorum ama sizin orada hangi cins hayvan bakılır bu konuda bir şey diyemem. sana şunu söyleyeyim, kuzular cazip değil. koyunlar cins, genç ve semiz ise gerçi bu aylarda koyunların gebe olma ihtimali çok düşük gebe olsalar dahi daha en fazla 15 günlüktür, onuda koyunları sana teklif eden kişinin bu işi çok iyi bilmesi gerekir ki koyunlar gebe diyebilsin. koyun gebelik süresi 5 ay 10 gündür, iyi bakarsan 14 ayda iki kez yavru alırsın, ama bunu koskoca marmara bölgesinde 14 ayda iki kez yavru alan kişi sayısı 10 u geçmez. ayrıca koyunların yaz aylarında doğurması sıcak havalarda doğurması çok sağlıklı değildir. koyuna iyi bak senede bir yavru al o da yeter. koyunlar ekim ayından mart ayına kadar doğurur, soğuk serin havalar hayvanlar için iyidir.
marmara bölgesinde oturuyorsan karacabey merinosundan şaşma.
herşeyden önce arpan, buğdayın, yemin, otun, yoncan var mı? koyun hayvanı mera hayvanıdır, mera var mı?
bu işi daha önce yaptın mı? dikkat et, kandırılma... hayırlı işler...

İSMAİLÇAVDAR link=topic=65604.msg751165#msg751165 date=1370677933' Alıntı:
İlhan arkadaşım nerede oturduğunu bilmiyorum ama sizin orada hangi cins hayvan bakılır bu konuda bir şey diyemem. sana şunu söyleyeyim, kuzular cazip değil. koyunlar cins, genç ve semiz ise gerçi bu aylarda koyunların gebe olma ihtimali çok düşük gebe olsalar dahi daha en fazla 15 günlüktür, onuda koyunları sana teklif eden kişinin bu işi çok iyi bilmesi gerekir ki koyunlar gebe diyebilsin. koyun gebelik süresi 5 ay 10 gündür, iyi bakarsan 14 ayda iki kez yavru alırsın, ama bunu koskoca marmara bölgesinde 14 ayda iki kez yavru alan kişi sayısı 10 u geçmez. ayrıca koyunların yaz aylarında doğurması sıcak havalarda doğurması çok sağlıklı değildir. koyuna iyi bak senede bir yavru al o da yeter. koyunlar ekim ayından mart ayına kadar doğurur, soğuk serin havalar hayvanlar için iyidir.
marmara bölgesinde oturuyorsan karacabey merinosundan şaşma.
herşeyden önce arpan, buğdayın, yemin, otun, yoncan var mı? koyun hayvanı mera hayvanıdır, mera var mı?
bu işi daha önce yaptın mı? dikkat et, kandırılma... hayırlı işler...
Öncelikle bilgilerin için sağol abi. Ben de Bursa ' da oturuyorum.
Koyunların sahibi cinslerinin 2-3 yaşlarında tahirova ve gebe olduklarını söyledi. Zaten almaya koyundan anlayan bir akraba var, onunla gideceğiz. Yaşlı-genç, gebe mi-değil mi ayırabilir diye tahmin ediyorum.
İyi kötü meramız var. Onda sıkıntı yok. Şu an biçebileceğim hazırda olan yonca, buğday yok. Ama 15 dönüm kadar bu iş için yerim var. Zamanı geldiğinde orayı ekmeyi düşünüyorum. Yani ilk etepta yem ve samanı dışardan karşılamak zorundayım.
Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar koyun-keçi bakıyorduk, yani babamlar işin yabancısı değil. O konuda da sıkıntı yok.
Sahibinin dediği gibi genç ve gebe ise bu koyunları almak mantıklı olur mu? Zarar etme gibi bir durum olur mu? Bir de koyunlar Aydın ' da. Ordan gelen koyun burda adaptasyon sorunu çeker mi?

Merhaba,
senin yerinde olsam şöyle yaparım.
arabamı peşin para satarım. o parayla gider erkek kuzu alırım. 10000 TL. olduğunu düşün, 2500 TL.sini yeme ayır, 7500/360=21 yapar, 1 tanesini kurbanda sen kesersin. 20 kuzu 750 ' den 15000 TL. yapar. Kurbandan 1,5-2 ay sonra koyunlar doğurmaya başlar, kuzulu koyun yıl başlarında en fazla 750 TL. olur. ikiz kuzulu alsan en fazla tanesi 850 TL. olur. 15000/850= 18 koyun+36 yavru yapar. 36 kuzunun yarısı erkek yarısı dişi olsa, 18 tane kurbanlığın hazır, 18 tanede koyunlara ilave edeceğin damızlığın hazır olmuş olur. 18 tane kurbanlık 18*750=13500 TL. olur. gerisi sana kar kalır. böyle yürür gidersin. yaşlı koyun varsa kestirirsin.
şunu unutma, herşeyden önce yerin ve yemin olması gerekir. yonca ilk biçim balya 10 TL. ot 6-8 TL. buğday arpa harmanı daha gelmedi, önce yem. hayvanı alırken iyi bak aceleye getirme, ayaklarına karnına cinsine iyi bak.
Allah (c.c.) gönlüne göre versin.

İlhan kardeşim,
ben sadece koyunculuk yapacağım diyorsan da, en önemli konu hayvanın cinsidir. bizim buralarda sakız olmuyor, sana önerebileceğim en iyi cins Karacabey merinosudur. döl tutma, ikizlik oranı ve ete çok iyidir.
hayırlı işler.

İyi dileklerin ve verdiğin bilgiler için teşekkürler abi.
Önerin mantıklı ama peşin para satma ihtimali düşük. Keşke satılsa da dediğini hemen yapsam. Ama genelde arabayla ve koyun-keçiyle takas teklifleri geliyor. Peşin olarak da fiyatı çok düşürüyorlar.
Benim ilk yazdığım 22 koyunla takas durumunu sen olsan nasıl yaparsın?
Geçenlerde İzmir ' den saanen cinsi 10 keçi, 1 teke ve 12-13 tane oğlak teklif etti.
Bugün de İstanbul ' dan 9 koyun, 9 tane de 6 aylık dişi veya erkek kuzu teklifi geldi. İsteğe göre tamamı erkek kuzuyla da takas imkanı var. Yanlız kuzular 650 liradan. Buna göre 17 tane kuzu yapıyor. Sence nasıl mantıklı mı, bu şekilde kuzuları alsam kurbanda kar yapabilir miyim?
Bu yazdıklarımın hepsini değerlendirip, sana göre en mantıklısının hangisinin olduğunu söyleyebilirsen çok makbule geçer. Şu an benim hiçbir fikrim yok. Kardeşim de arabayı başka araçlarla takasta kullanmayı düşünüyor. ben de bu yazdığım tekliflerin değerlendirmesini yapamadığım için birşey diyemiyorum. Senin ve diğer arkadaşların vereceği bilgiler karar almamızda benim için çok önemli. Tekrardan teşekkürler vereceğiniz bilgiler için.

İlhan bey, başka geliriniz var mı? Hayatınızı bu koyunlardan sağlayacağınız gelirle mi sürdüreceksiniz. Başka geliriniz yoksa bu işi, bu boyutta uzun süre sürdüremezsiniz

stulu link=topic=65604.msg751694#msg751694 date=1370881841' Alıntı:
İlhan bey, başka geliriniz var mı? Hayatınızı bu koyunlardan sağlayacağınız gelirle mi sürdüreceksiniz. Başka geliriniz yoksa bu işi, bu boyutta uzun süre sürdüremezsiniz
Köyde yaşıyoruz ve ağırlıklı olarak meyve tarımıyla ilgileniyoruz. Bu sadece ek gelir olacak. Ama işe girerken de yanlış bir adım atmak istemiyorum.

merhaba,
22 koyun, hayvanlar güzelse cinsi iyi genç sağlıklı ise bu takas güzel olur. hatta 22 koyun + 1 koç versin.
bence keçileri unut, hem zahmetli, hemde az kazançlı.
9 koyun 9 kuzu çok pahalı, 11000 TL. yapmaz.
17 kurbanlık tanesi 650 TL., kuzular bayağı büyük galiba yada sana fazla fiyat biçiyor, kurbana kadar her kuzu en az 125 TL. daha yese kuzular sana 775 TL. ye gelecek. en fazla satacağın rakam 850 TL. oda harbiden koca koç olurlarsa. 17*850=14450 TL. yapar.
sen bu kuzucuyla pazarlık yap sana 20 tane kurbanlık versin. bir yandan da 22 koyunu nasıl görürsün kime gösterirsin bunları hallet, koyunlar gerçekten güzelse iyi olur.
iki gün sonra sıkılıp olmuyor deyip hayvanları satarsan zarar edersin. fakat bu işi gönülden yapmak istiyorsan hayvan iyidir, bakarsan oda sana bakar. ne kadar çok hayvanın olursa derdi de kazancı da o kadar çok olur. yemini kendin üretmen lazım, buğday, arpa, yonca ot gibi, veya harman zamanı satın al ucuz oluyor. hayvanı alırken çok iyi muayene et, sağına soluna dişine ayağına gözüne heryerine bak. sağlıklı hayvan ilk bakışta kendini belli eder zaten. unutma hayvancılıkta en önemli şey hayvanı beslemektir. hayvan günde ağırlığının %3 ' ü kadar yem yer. bunun da %80 ' i kaba yani ot yonca, %20 ' side ince yem yani tahıl buğday arpa fenni yem gibi. bu orantıyı iyi yaparsan hayvana hiç bir şey olmaz.
Allah (c.c.) gönlüne göre versin.

Merhaba abi. Sana bir sorum daha olacak.
Ben bu koyunları satacak arkadaşın erkek kuzuları da olduğunu öğrendim. Aslında daha önceden ilanlarda görüyordum da araba takasına uygun olduğunu yeni belirtmiş. 70 tane kuzu, 410 tl den.
Senin de önceki yorumunda, kuzu alıp kurbanda satma fikrin aklıma geldi.
Acaba koyun adedini düşürüp, yarı yarıya koyun-kuzu mu alsam, yoksa sadece 22 koyun veya araba değeri kadar sadece kuzu mu alsam?
İnşallah sorduğum sorular gereksiz ve boş değildir. Buradan alacağım fikirler çok önemli. Yakın zamanda traktör değiştirdik ve model tercihinde %90 buradaki arkadaşların etkisi oldu. iyiki de olmuş hiç pişman değilim çok doğru karar vermişiz. İnşallah bunda da karar vermemizde en büyük etken burası olacak. Şimdiden teşekkürler.

ya arkadaslar dun mersın hayvan pazarına gıttım kessen 20 kg kemıklı etı cıkar erkek koyunlar var pazarlıksız 350 -400 tl arasında degısıyor eger cok alacaksan bunda tabıkı ındırım olur derım senın dedıgın fıyatlar cok yuksek senın dedıgın fıyata 30 yakın koyun alırsın

İlhan,
bence sen kuzu al, erkek kuzu olsun kurbanlık bak. bayrama tam 4 ay 2 gün var. 410 TL. istiyorsa kuzunun canlı ağırlığı 40-45 kg. gelmesi gerekir, buna dikkat et. iki ay otlat, kurbana iki ay kala dama çek besi yap, yemleme konusunda bilenden bilgi al, hemen olsun büyüsünler deyip önüne çok yem dökersen hayvanları yem çarpar. kurbanda sat, sonra koyun al, elinde peşin para görerek mecbur kalmadan iyi cins güzel hayvanları topla, hepsini aynı damdan alman senin menfaatine olur. bayramdan sonra koyunlar ağır gebe olur, koyunculuk yapacaksan güzel hayvan bakacaksın cins olacak. ben karacabey merinosuna hastayım, çok güzel hayvanlar. bu arada kışlık yeminide bir kenara atmayı unutma.

Dediğin mantıklı. Hepsiyle kuzu alsak yaklaşık 26-27 tane kuzu yapıyor. Bu da 4 ayda arabanın değerini baya geçecek bir rakama denk geliyor.
Ama birden 26 kuzuyla kurban işine girip altından kalkabilir miyiz acaba? Yani satmada sıkıntı olur mu? 10-15 tane satılır ama 26 tane satmak zor olabilir. 2-3 yıldır yapıyor olsak belirli bir müşteri potansiyeli de olmuş olurdu. Ama bu sene kısmet olursa ilk başlangıç olacak.
Ben 10 koyun 15 kadarda kuzu olarak düşünüyorum ama bilmiyorum nasıl olur. Yani hepsini kuzuya veya koyuna yatırmaktansa yarı yarıya yapmak gibi.