Tarımın finansmanı...

14 Mayıs 2013 Salı 06:00

Bankalar tarım sektörüne yönelik kredilerini artırıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ' nun (BDDK) ilk 3 aylık verilerine göre tarım ve balıkçılığa verilen kredi 32 milyar 619 milyon liraya ulaştı. Ziraat Bankası bu kredinin yaklaşık yüzde 70 ' ini tek başına karşılıyor. Diğer kamu bankaları, özel bankalar ve yabancı sermayeli bankaların payı her geçen yıl artıyor.

Tarıma verilen 32.6 milyar liralık kredinin 1.1 milyar lirası sorunlu. Bankacılara göre bu oran normal. Çiftçi genel olarak borcuna sadık.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ' ın, Ziraat Bankası ' nın tarım kredilerinde uyguladığı faizi 1 puan düşürdüğünü açıklamasından iki gün sonra İstanbul ' da tarımın finansmanı konusunda önemli bir toplantı vardı. O toplantının ayrıntıları şöyle:

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ' nın (EBRD) düzenlediği ve Türkiye İş Bankası ' nın ev sahipliğinde yapılan 'Tarımın Finansmanı Gelişiyor Çalıştayı'nda ağırlıklı olarak bankacılar yer alsa da kamu kesiminden 3 bakanlığın temsilcileri de katılarak çalışmalarını anlattı.
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Finansal Kurumlar Direktörü Nick Tesseyman Türkiye ' deki toplam yatırımlarının 2.7 milyar euro olduğunu ve bunun 1 milyar eurosunun 2012 ' de gerçekleştiğini vurguladı. Bu yatırımda tarımın payının henüz küçük olsa da bu payı artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Dr. Gürsel Küsek yaptığı açılış konuşmasında parsel veri sistemi hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Bu bilgileri herkesle paylaşacaklarını vurguladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Dursun Coşkunçelebi Hal Yasası ile sağlanmaya çalışılan hal kayıt sistemini ve 'Ürün Senedi Karşılığı Finansman Programı' hakkında bilgi verdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Uzmanı Esra Çadır ise 'Tarımda Kadın Finansmanı' konusunda katılımcılara bilgi sundu.

Moderatörlüğünü yaptığımız ilk panelde İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce 'Değer Zinciri Finansmanı ve Sözleşmeli Üretim', Türk Ekonomi Bankası (TEB) KOBİ Bankacılığı Segment Yönetimi ve İş Geliştirme Direktörü Devrim Ziya Tavil 'Tarımda Danışman Bankacılık Yaklaşımı ve Yenilikçi Uygulamalar', Yapı Kredi Bankası Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar 'Tarım Kredi Değerlendirme Sistemi', Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Yüksel Cesur 'Tarım Finansmanında Sürdürülebilirlik' ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Genel Müdür Yardımcısı Koray Kaya 'Tarımsal Kredilerin Gelişimine Kredi Kayıt Bürosu Nasıl Katkı Sağlayabilir?' konusunda görüşlerini açıkladı.

İkinci panelde ise tarımın finansmanı konusunda Rusya, Gürcistan, Tacikistan deneyimleri anlatıldı.

Yaklaşık 5 saat süren çalıştayda öne çıkan konular ve geleceğe ilişkin öngörüleri ise şöyle sıralayabiliriz.

1- Bankalar önümüzdeki dönemde tarıma yönelik kredilerini artırarak sürdürecek.

2- Tarımsal krediler konusunda bankalar arasında yaşanan rekabet artacak. Bankalar bu alana daha çok yatırım yapacak.

3- Sözleşmeli üretimin artacağı ve yaygınlaşacağını bekleyen bankalar bu alanda yapılacak hukuki altyapı çalışmaları tamamlandığında kredilerini artıracak.

4- Bankaların beklentisi tarımda küçük çiftçiliğin yerini şirketlere bırakacağı ve finansman ihtiyacının artacağı yönünde.

5- Yerli ve yabancı sermayenin tarıma olan ilgisi tarımsal finansman ihtiyacını artıracak.

6- Organik tarım, iyi tarım, sözleşmeli tarım ve tarladan sofraya gıda güvenliği her geçen gün önemini artıracak ve bu faaliyetlere yönelik finansman ihtiyacı artacak.

7-Tarımda verilerin toplanması, değerlendirilmesi ve paylaşılması tarımın finansmanında büyük önem kazanacak.

8- Tarımsal kredilerde Ziraat Bankası ' na sağlanan Hazine desteğinin haksız rekabete neden olduğu bu avantajın diğer bankalarla paylaşılması gerektiği ifade edildi.

Özetle, bankalar tarıma daha çok kredi verecek bir yapılanma sürecindeler. Birçok banka tarımsal kredilere özel birimler oluşturdu. Elemanlarını buna göre eğitiyor. Bu çalışmaları çiftçilerin kara gözü karakaşı için değil, tarıma kredi kullandırmak çok karlı olduğu için yapıyorlar. Mevduat faizlerinin yüzde 5 ' lere indiği bir dönemde tarım kredileri yüzde 15 ile yüzde 20 ' ler civarında. Dolayısıyla tarım sektörü bankalar için çok cazip ve bu cazibesini uzun yıllar sürdürecek gibi görünüyor.

Dünya çiftçiler gününüz kutlu olsun.

ALİ EKBER YILDIRIM / TARIM DÜNYASINDAN