Şeker Piliç'ten çok önemli karar

Şeker Piliç ' ten çok önemli karar
14 Mayıs 2013

Çok önemli karar
Şeker Piliç ' in hikâyesi 1958 ' de birkaç kümeste başladı. Şirket zaman içinde, Türkiye ' nin en büyük 5 beyaz et üreticisi arasına girdi. Sektörde bir çok ilke imza attı. Ancak geçtiğimiz ocak ayında şirketten kötü haberler gelmeye başladı. Şirket bir ara ' satış ' haberleri ile anıldı. Daha sonra üretimi durdurmak üzere olduğunu duyurdu. İflas ertelemeye başvuran şirketten son haber bugün geldi: Kapanma noktasındaki şirket yeniden üretime devam kararını duyurdu.

Şeker Piliç, günlük 40,000 adet kapasiteyle yeniden üretime başlama kararı aldığını duyurdu.

Şirketten KAP ' a yapılan açıklamada, kesim tesislerinin Haziran sonu itibariyle piliç eti üretimine başlayacağı belirtilerek; ilk başta günlük yaklaşık 40,000 adet kapasitesiyle üretime başlanacağı, ilerleyen dönemlerde duruma göre üretimin artırılmasının planlandığı ifade edildi.

Şeker Piliç alacakları ve banka hesapları üzerinde ihtiyati haciz bulunması nedeniyle üretim ve satış faaliyetlerinin durdurulacağını açıklamıştı.
Şeker Piliç, gözaltı pazarına alınmıştı.

Ynt: Şeker Piliç'ten çok önemli karar

Güzel bir haber.Sanırım 3 bin kadar kişiyi işten çıkarmışlardı.Eğer üretim başlarsa istihdama katkısı çok güzel olacak.Zaten şehrin nüfusu 120 binlerde. 3 bin kişi aileleriyle nerden baksan ortalama 10 bin kişinin geçimi demek...

Şuan iflastan yeni çıkan bir şirket ile çalışmak pek akıl karı olmaz. Daha kümesçilerin paraları ödenmediydi onu ödediler mi acaba.Şekere çalışan hemen hemen bütün tırlar aracından soymuş yapışkanları. Şeker piliçin veterinerine kadar herşeyi dağıldı.

Şeker piliçle çalışmak derken ben üretimde çalışanları kasttettim.

Üretim için işçi lazım.Adamlar fabrikayı durdurunca bilgiğim kadarıyla işçilerin çoğunu tazminatlarını verip çıkarmışlardı.İnsanlarda işsiz dolaşamayacakları için iş başvurusu yaparlarsa ilk öncelik eski elemanlara yapılır işe alımda bence.

Ayrıca piyasayı bilen arkadaşlardan duyduğuma göre şirket içten batırılmış diyorlardı.Bor kardeşlerin marifetiymiş şirketi kötü yönetmek ve iflasa sürüklenmesine neden olmak.Adamlar kendi şirketini hortumlamış diyorlar...

Magna Carta link=topic=65624.msg744516#msg744516 date=1368726282' Alıntı:
Şeker piliçle çalışmak derken ben üretimde çalışanları kasttettim.

Üretim için işçi lazım.Adamlar fabrikayı durdurunca bilgiğim kadarıyla işçilerin çoğunu tazminatlarını verip çıkarmışlardı.İnsanlarda işsiz dolaşamayacakları için iş başvurusu yaparlarsa ilk öncelik eski elemanlara yapılır işe alımda bence.

Ayrıca piyasayı bilen arkadaşlardan duyduğuma göre şirket içten batırılmış diyorlardı.Bor kardeşlerin marifetiymiş şirketi kötü yönetmek ve iflasa sürüklenmesine neden olmak.Adamlar kendi şirketini hortumlamış diyorlar...
Ben sizin için bişey demedim. Şeker piliçi bilirim. Kardeşler arasında anlaşmazlık olduğunu duymuştum. Bir çok etken vardır elbet. 3 dönemdir parasını alamayan üreticiler tanıyorum. Tekrar gideceklerini hiç sanmam. Kümesler dağıldı. Kimisi bupilice kimisi banvite geçti. Dönücek olan kişiler az olacaktır. Ve hammaddede sıkıntı yaşanacağını düşünüyorum. Ucuza mal etmek için kaliteyi düşürecekler. Kalkınana kadar yine üreticinin sırtından geçinecekler. Buna eminim.

Dediklerinize katılıyorum.Toparlanması baya zaman alacaktır.Ancak büyük ve tanındık firma oldukları için biraz daha hızlı olacaktır.Toparlansın ki insanlar iş bulup kazanç sağlasınlar...