Deutz Agrolux 320

Arkadaşlar merhaba, konu başlığında adı geçen (deutz agrolux 320) traktörü almak için bir bayi ile görüştük, 70.000 tl gibi bir fiyat çıkardı, liste fiyatını ise bayilerin biri 78.000 tl, bir başka bayi ise 76.000 tl dedi. Motor orijinal kabin ve klimalı. 70.000 tl fiyat normal mi, bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar fikirlerini paylaşırsa memnun olurum. Birde motoru şahsuvaroğlunun sitesinde incelediğimde 4 silindir, esenliktraktor.com sitesinde incelediğimde ise 3 silindir olduğu belirtilmiş, bu bilgilerin hangisi doğru acaba, bu traktörü kullanan arkadaşlardan yardım rica ediyorum, ilgilenen herkese teşekkür ederim.

Ynt: Deutz Agrolux 320

GÜRKAN link=topic=65661.msg744210#msg744210 date=1368650998' Alıntı:
same 1000.3 motoru var üzerinde yani 3 silindirli. 65000-70000 lira güzel fiyattır. daha aşağıya olmaz zaten
Yani bu durumda şahsuvaroğlunun sitesinde 4 silindirli olarak verilen bilgi yanlış oluyor. Hatta dikkatimi çeken aynı motorun same traktörde kullanılanına da 4 silindirli denmiş.

Bize has bir özellik midir nedir bu, düşünebiliyormusunuz adamlar distrübütörlüğünü yaptıkları ürünün özelliğinden bihaber, bir anlamda insanları da yanlış bilgilendirmiş oluyorlar.

Hayırlısıyla traktörü aldım, şimdi gerekli ekipmanları tedarik etmeye çalışıyorum, bir arkadaşın 90lık same ' de kullandığı 16 numara 4 lü pullukla 30 dönüm kadar yer sürdüm, 15 km yolda yaktığı yakıtta dahil olmak üzere 55 litre yakıt harcadı, bu traktörü kullanan arkadaşlara bir sorum olacak, normal bir toprak yapısı olan bölgede bu traktör için 12 numara 4 lü pulluk nasıldır, ve marka olarak da ünlü düşünüyorum, fiyat olarak ise 3300 tl gibi bir fiyat aldım., bu rakam nasıldır acaba?

yeniçiftçi link=topic=65661.msg752041#msg752041 date=1371016474' Alıntı:
traktörünüz hayırlı uğurlu olsun pulluk olarak bende ünlü almayı düşünüyorum 5 li 9 numara ama artık çift zamanı alacağım nasipse fiyat iyi gibi az bi pazarlık olabilir
Teşekkür ederim hemşehrim, pulluk konusunda gönen deki bir satıcıdan da fiyat alıp 3000 tl gibi bir rakama indirebilirsem hemen almayı planlıyorum.

Aslında bir aleti almaktan ziyade doğru tercihi yapmaya çalışmak daha zor geliyor bana, yani tam olarak neyi alsam şaşırıyorum bazen, bazı arkadaşlar 4 lü 14, bazıları 4 lü 12, bazıları da 5li 12 ya da 11 tavsiye ediyor, en azından marka anlamında karar verdim ama bıçak sayısı ve numarası konusunda hala aklım karışık, bir de kamalı ya da normal demirli mi almalı o da bende tam olarak net değil henüz.

valla usta devir ekonomi devri benim eski pulluğum 3 lü 8 numaraydı 50 lik şteyr ile çekiyordum küçük kulaklı bi pulluktu ortalama 15 cm kadar batırıyorum fazla derin sürüm yapmam ben tabi ekilen mahsüle göre değişir ben arpa buğday ve yulaf ekiyorum bence bu derinlik bu mahsüllere yeterli daha büyük pulluk alıp derin sürmeye gerek görmüyorum ve verim olarak ortalama verimi alıyorum bana sororsan 10 numarayı geçme derim kulak sayısı tahminimce 5 li ideal olur senin motora rahat rahat çekersin

Tavsiyen için sağol dostum ama 10 numara da çok küçük değil mi, bizim bölgedeki toprağı bu kadar sığ işlersek ekilen mahsül kuraktan çok çabuk etkilenir, o sebeple 12 numara ideal diye düşünüyorum.

Evet Arkadaşlar, dün motorun ilk servis bakımı yapıldı, motor yağı ve bilumum filtreleri değiştirildi, birde ön diferansiyelde kilitleme mili üzerine takılan oring contaların birindeki hatadan dolayı yağ damlatıyordu, servis oring contaları değiştirince bu sorun ortadan kalkmış oldu, pulluk konusunda ise ünlü 4 ' lü 14 numara pullukta karar kılıp siparişini verdim, yalnız şu an fabrika bakımda olduğundan dolayı üretim yapmıyormuş, acelem de olmadığı için pulluğun elime ulaşması biraz gecikecek. Bu arada motorun olumlu ya da olumsuz özelliklerinden bahsedecek olursak olumsuz anlamda en önemli tespitim kabin içerisine tahmin ettiğimden fazla ses alıyor, bu konuda servisle istişare ederken servisin açıklaması bana makul ve mantıklı geldi, kabin içerisine gürültü en fazla tabandan girer ve bu sebepten dolayı ses yalıtımında en ideal kabinler düz platforma sahip olanlardır dedi, yani dolayısıyla bu konuda bir yalıtım çalışması yapılacaksa öncelikle kabin tabanının izole edilmesi gerekir dedi, bunun haricinde bir diğer olumsuz tarafı vites kolu hareket alanı biraz fazla ve vites geçişleri ilk günkü kadar olmasa da hala oldukça sert. Motorun artı tarafları ise yakıt tüketimi etrafımdaki başka marka diğer emsali traktörlere göre oldukça iyi, ki traktör henüz 60 saatte, çalışma saati ilerledikçe ve motoru kullanmaya elimiz alıştıkça yakıt tüketimi daha da düşecektir diye düşünüyorum., 15+15 vites olması ise çok büyük bir avantaj, her işin ağırlığı ve gerekliliğine göre bir vites bulabiliyorsun, yol hızı oldukça iyi, hatta ilk günlerde 5. vitesi kullanırken hızından dolayı endişelendiğim bile oldu, ve en hoşuma giden özelliği, motorun çekişi müthiş, takviye 4 seri 1 aralığında 4 lü 16 alpler pulluk da dahil motorun boğulduğunu görmedim.