KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ HASTALIĞI ÖNEMLİ!!! HAYVAN KAYBI VAR...

SELAMÜN ALEYKÜM
HERKESİN İŞİNİ ALLAH (C.C.) RAST GETİRSİN, REGAİP KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN.

SİZİ BİR KONUDA UYARMAK İÇİN KONU AÇTIM. KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ HASTALIĞI. NEDEN? ÇÜNKÜ BAŞIMA GELDİ. YAYLIM ZAMANI BAŞLADI, İNEKLERDEN BİR TANESİ YÜKSEK ATEŞLİ, SADECE GÖZLERDE KIZARIKLIK VAR BAŞKA HİÇ BİR BELİRTİ YOK. İKİ GÜN TEDAVİ ÜÇÜNCÜ GÜNÜ HAYVAN KAYBI, ÜSTELİK GEBE.
ARKADAŞLAR DİKKAT EDİN, PAYTARLA ÇOK TEFERRUATLI KONUŞAMADIM, NASIL ÖNLEM ALACAĞIZ BİLMİYORUM, ARAŞTIRACAĞIM. BİLGİSİ OLAN DAHA ÖNCE BAŞINA GELEN ARKADAŞLAR LÜTFEN BİRŞEYLER YAZSIN.
SAYGILARIMLA,

Ynt: KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ HASTALIĞI ÖNEMLİ!!! HAYVAN KAYBI VAR...

V.a.s Tüm müslüman aleminin REGAİP KANDİLİ mübarek olsun.Bizim hayvanlarda yaylıma çıkıyor ve çoğunda kene var. Ama bizim burdaki keneler tehlikeli değil.Biz önceki yıllarda inekleri sırt pompası ile kenaz isimli dış parazit (özellikle uyuz ve kene) ilacıyla ilaçlıyoruz.15- 20 gün hiç bir sorun yaşamıyoruz.(KENAZ)

Ve a.slm geçmiş olsun kırımkongo olduğundan eminmisiniz alerjik bir durumda olabilir bazı alerjik reaksiyonlar ani anaflaktik şok şeklinde olmayabiliyor 3-4 gün süren yüksek ateş gözlerde şişme,kızarıklık ve genel görunümü yarı uyku halli oluyor.

birkaç yıl önce bizde bir inek kaybettik. gözlerde ağızda burunda akıntı.ateş.hayvan 2 günde eridi bitti. veteriner koyundan geçen bir hastalık demişti.

Ali KOÇKAYA link=topic=65670.msg746578#msg746578 date=1369213703' Alıntı:
birkaç yıl önce bizde bir inek kaybettik. gözlerde ağızda burunda akıntı.ateş.hayvan 2 günde eridi bitti. veteriner koyundan geçen bir hastalık demişti.

kırım kongolu kanamayı ineklerde hiç duymadım. ineklere kene ile bulaşan thailorella olabilir.
sizin hastalığın belirtileri ve veterinerin söylediklerinden yola çıkarak koriza olduğunu düşünüyorum. sigorta şirketlerinin en çok korktuğu hastalıktır. çünkü ne bir tedevisi var ne de koruyucu aşısı var.

işin lginç yanı bu hastalığa yakalanıp kurtulabilen bir tane dahi hayvan yoktur. ölüm oranı yüzde yüzdür. birçok veteriner ilk anda fakader ise hastalığı hiç bir Antibiyotik veya iğne kullanmadan direk kesime sevk eder