Güncel Saman Fiyatları

Ynt: Güncel Saman Fiyatları

1000 m2 buğday sapına daha şimdiden biçimine alıyorlar ortalama 10 balye saman çıksa,
biçim 18 tl olur yani tarlada 1 balye samanın fiyatı 1,8 TL+ 1,8 TL gibide bağlama olsa 1 ay sonra sezonda tarladan saman fiyatı
3,5 TLden başlayacak gibi duruyor.

bartu link=topic=65699.msg744729#msg744729 date=1368738527' Alıntı:
1000 m2 buğday sapına daha şimdiden biçimine alıyorlar ortalama 10 balye saman çıksa,
biçim 18 tl olur yani tarlada 1 balye samanın fiyatı 1,8 TL+ 1,8 TL gibide bağlama olsa 1 ay sonra sezonda tarladan saman fiyatı
bu sene biçim 18 olurmu mustafa abi.

bartu link=topic=65699.msg744729#msg744729 date=1368738527' Alıntı:

Hesap doğru. Bi tek ekleyeceğim şey verdiğiniz rakamların tarladaki balya fiyatı değil, sadece maliyet rakamları olması. Mazot, gübre ve tohum gibi kalemlerdeki yükselmeler yüzünden artık çiftçi samanı da mahsul olarak görmeye başladı. Bu nedenle sadece arpa / buğday değil samandan de belirgin bir beklenti var. Yukarıdaki sebeplerden dolayı balya fiyatları sezon başlangıcınde 5 liradan başlayarak yukarı doğru ivme kazanacaktır.

Tam olarak nerelerde sabitlenir bilinmez ama ülke olarak sürekli artan hayvan sayımıza ve bu hayvan sayısında herhangi bir düşüş olamamasına bakılırsa, geçen seneki saman fiyatlarına ulaşılması gayet makul görünüyor.

sap nekadar azda olsa çokda olsa fiyatları spekülatörler belirler 1 günde saman ve balya fiyatları degişebilir artarda azalırda tarlada bugdayı olmayan için durum zor
misal ben 1 hafta sonra standart kilogramlarda(22-23 kg) 1000 civarı balye satabilirim tarlada alan olursa 5 liradan
balye çekme parası bana ait diger masraflara karışmam :D

Fiyatlar arz ve talebe gore degisiyor bunun en buyuk neden son 1 yilda buyukbas hayvan sayisi %36 artmis bununda saman ihtiyacini bir buladar artmasi demektir saman uretimide artmayip azalmasi nedeni ile arz talep orani dusmektedir. Dolayisiyla samana talep var bu yil ithal noktasina gelmeye bilir kiyo bolgeleri icin ital avantajli olabilir ama ic ve dogu bolgelerde yerli saman temin edilmesi cazip olacak gibi

erdal600 link=topic=65699.msg745180#msg745180 date=1368832855' Alıntı:
Fiyatlar arz ve talebe gore degisiyor bunun en buyuk neden son 1 yilda buyukbas hayvan sayisi %36 artmis bununda saman ihtiyacini bir buladar artmasi demektir saman uretimide artmayip azalmasi nedeni ile arz talep orani dusmektedir. Dolayisiyla samana talep var bu yil ithal noktasina gelmeye bilir kiyo bolgeleri icin ital avantajli olabilir ama ic ve dogu bolgelerde yerli saman temin edilmesi cazip olacak gibi
arz talepdengesi işin görünen kısmı
birde yukarda bir önceki mjda yazdıgım gibi spekülatörler devreye girerse işler biranda degişir
çok düşük giderken çok yükselebilir fiyatlar
yada tamm tersi yüksek giderken düşebilir
düşünsene bir köyde hiç sap yokken türkiyede sap kaynasa nolur adam köyden dışarı çıkamıyor
veya bir köyde sap çok olsa ama türkiye genelinde az olsa oköydekilere bir faydası olurmu
ama işin içine balye alıp satanlar saman alıp satanlar girdiginde herşey tersine dönebiliyor daha 3-4 gün önce gözümün önünde bir balyeci dekarını 30tlden satın aldı biçilmemiş bugdayın sapını
bende dedim benim saplarıda vereyim sana sende para çok madem dedim
alamam bir müşterim vardı yaglı onun için aldım bu yerleri dedi :D

YAVUZ_13 link=topic=65699.msg745181#msg745181 date=1368834565' Alıntı:
arz talepdengesi işin görünen kısmı
birde yukarda bir önceki mjda yazdıgım gibi spekülatörler devreye girerse işler biranda degişir
çok düşük giderken çok yükselebilir fiyatlar
yada tamm tersi yüksek giderken düşebilir
düşünsene bir köyde hiç sap yokken türkiyede sap kaynasa nolur adam köyden dışarı çıkamıyor
veya bir köyde sap çok olsa ama türkiye genelinde az olsa oköydekilere bir faydası olurmu
ama işin içine balye alıp satanlar saman alıp satanlar girdiginde herşey tersine dönebiliyor daha 3-4 gün önce gözümün önünde bir balyeci dekarını 30tlden satın aldı biçilmemiş bugdayın sapını
bende dedim benim saplarıda vereyim sana sende para çok madem dedim
alamam bir müşterim vardı yaglı onun için aldım bu yerleri dedi :D

Simdi vatandasin saman ihtiyaci var cogu besici satin aliyor zaten samani pahali alanda ciftlikler yada besiciler. Onlarda ihtiyaclarini kisdan once temin etmiyor parca parca aliyorlar egerki temin etmek isteseler samanin balyanin satildigi yerler belli gidip parasini verip kamyonu tutar atar getirir. Ben 500 e saman sattim alan adam erzurumda 850-900 satiyordu dolayisiyla pahali oldu yine olacak boyle yapilirsa. Gecen yil en cok sap saman satan sivas ti ve en pahali 550 ye satildi fakat dogu da 1000 dan fazlaya satildi yani fiyati artiran aracilar daha cok. Ben bicerken cewremdeki koylerden isteyenlere kapisina teslim 350 teklif ettim almadilar sonra 700 e baska yerlerden getirdiler suclu kim burda simdi

bu saman ot yonca slaj bu paralara çıktı kolay kolay eski yerine düşmez .. hayvancılık yapacak besicilik yapacak olan bu fiyatları göze alıpta girecek .. bedavaya yetişmiyor bugday arpa .. eskiden daneden kazanıyor sapı umursamıyordu kimse biçer parasını cıkartsın yeter diyorduk .. ama malesef artık sadece dane parası kurtarmamaya başladı .. trakyada 1 lira oldumu saman bizim buraya nakliye indir bindir 5 liraya geliyordu .. eğer trakyada 3.5 olursa burda 10 liradan aşagı olmaz .. ki balyesine 8 lira 2 ay önce şimdiden parasını verip bağlayalım samanını diye teklif gelmişti .. durum onu gösteriyor ki .. bizim burlardada balyası 10 lira civarında gezecek harmanda ..

tt6054c link=topic=65699.msg745039#msg745039 date=1368818150' Alıntı:
zaten balyeyi bu sıralar 15e veremiyoruz 18e biçtirip nasıl para kazanıcaz ;D şaka bi tarafa 17-18 felan olur bu sene

Arakadaşlar biçerci arkadaşlarımız yanlış anlamasında 17-18 çok değilmi yada yapmadığım için banamı çok geliyor ? Meslege saygım sonsuz evınden barkından bır makıneyle cıkıp para kazanmak kolay değil elbette beni aydınlatırsanız sevinirim.