John Deere 1120 + Çelmak 165 Tambur Biçme İle Fiğ + Buğday Biçimi

Ynt: John Deere 1120 + Çelmak 165 Tambur Biçme İle Fiğ + Buğday Biçimi

ydincbayram link=topic=65700.msg744739#msg744739 date=1368738932' Alıntı:
Maşallah güzel fiğ var. Bereketli olsun.

Sağoldun. Yağmurlar yeterli düştüğünden bereket versin fiğlerin keyfi yerinde. Bu biçiğimiz yerde dönüme 30 balya alınır diye umuyoruz.

ÇeLişki_37 link=topic=65700.msg744741#msg744741 date=1368738993' Alıntı:
Kolay gelsin makina güzel biçiyor ve jd temız duruyor :) Fiğ ' inde maşallahı var bereketlı olsun.

Sağolasın. Birkaç değişiklikle John Deere biçme çevirme işi için biçilmiş kaftan oldu. Kg ayarlı süspansiyonlu koltuk, mini direksiyon simidi ve hidrolik direksiyon ile mükemmel konforlu bi alet oldu. 15 gündür aralıksız biçiyo çeviriyo taşıyo. 1200 balya çıkardı şimdiye kadar, tık demedi.

coyote26 link=topic=65700.msg744748#msg744748 date=1368739351' Alıntı:
Fiğler çok guzel yetısmıs valla Masallah 25-30 arası balya rahat cıkar donume benım gorusum...

Ali SARAÇ link=topic=65700.msg744750#msg744750 date=1368739394' Alıntı:
maşallah geçer bile burası 30 balyayı .. kg olarak 800 900 kg verir bence dekarda ..

Bundan önce katkısız fiğ ve katkısız üçgülde dönüme 27 balyaya kadar çıktı. Burada kılçıksız buğday da var. 30 balyayı geçebilir gibi duruyo ama ne çıkarsa bahtımıza. Allah kazasız belasız kaldırmayı nasip etsin.

üçgülün protein oranı bunlardan iyi değil mi .. siz satmalık mı kendinize mi ekiyorsunuz .. 27 balya üçgülde fena çıkmamış hani ..

Bereketli olsun benim tahminime göre 30u geçecektir dönüme.Maşallah fiğ tamburlunun sesini bile kesmiş :) Benim sormak istediğim biçim zamanı olarak ne zaman biçiyorsunuz ? Biz en alttaki dane fasulye şeklini alınca içi dolmadan biçiyoruz ancak tam çiçekteyken daha faydalı olduğunu söyleyenler var.

Ali SARAÇ link=topic=65700.msg744760#msg744760 date=1368739807' Alıntı:
üçgülün protein oranı bunlardan iyi değil mi .. siz satmalık mı kendinize mi ekiyorsunuz .. 27 balya üçgülde fena çıkmamış hani ..

Üçgül yem bitkisi olarak fiğden de yoncadan da yem bezelyesinde de kalitelidir. kuru otunda 2,38 mCal enerji ve 22 protein vardır. Maalesef tohumu çok pahalı ve sadece uygun doğal ortamlarda yetişiyor. 27 balya aldığımız yer 20 dekar büyüklüğünde bir cevizliğin içi. ceviz ağaçlarından dolayı biçme ve çevirme işinde çok zorlandık yine de otun büyük kısmını alabildik. Ceviz ağaçları olmasaydı 30 balyay çıkardı. onun videosunu da mevcut. İzlemek isterseniz:

Üçgül bicimi

omerfarukkoc link=topic=65700.msg744762#msg744762 date=1368739813' Alıntı:
Kolay Gelsin, Fiğler Güzel, Getirisi de Güzel Olur İnşallah...
Paylaşım İçin Teşekkürler :)

Biz kendimiz için yetiştiriyoruz. koyun kuzu 270 civarı hayvan mevcut, aynı şekilde 250-300 civarı koyunu olan bir arkadaş daha var. Onunla ortak biçip ceviriyoruz. Çıkardıklarımız kendimize anca yetiyo. Dışarıdan almaya kalksak imkanı yok para yetişmez.

Bu videodaki mf 3050 fhantom arkadaşın motor, john deere de benim yadigar.

sebazios link=topic=65700.msg744771#msg744771 date=1368740831' Alıntı:
Üçgül yem bitkisi olarak fiğden de yoncadan da yem bezelyesinde de kalitelidir. kuru otunda 2,38 mCal enerji ve 22 protein vardır. Maalesef tohumu çok pahalı ve sadece uygun doğal ortamlarda yetişiyor. 27 balya aldığımız yer 20 dekar büyüklüğünde bir cevizliğin içi. ceviz ağaçlarından dolayı biçme ve çevirme işinde çok zorlandık yine de otun büyük kısmını alabildik. Ceviz ağaçları olmasaydı 30 balyay çıkardı. onun videosunu da mevcut. İzlemek isterseniz:

Üçgül bicimi

üçgülün ben ne olduğunu çok iyi biliyorum o yüzden söylemiştim zaten fiğ yerine üçgül ekseydiniz diye .. şimdi birim protein olarak fiyatlandırdığımızda tohumu o kadar pahalı değil .. cünkü ülkemizde üçgülün ne oldugu tam bilinmemekte siz ekmişsiniz bunu bilmişsiniz ne güzel .. tebrik ederim ..

Ali SARAÇ link=topic=65700.msg744775#msg744775 date=1368741200' Alıntı:
üçgülün ben ne olduğunu çok iyi biliyorum o yüzden söylemiştim zaten fiğ yerine üçgül ekseydiniz diye .. şimdi birim protein olarak fiyatlandırdığımızda tohumu o kadar pahalı değil .. cünkü ülkemizde üçgülün ( yani yoncanın bir çeşidi , ülkemizde yoncanın medicago sativa çeşidi çok ekiliyor ) ne oldugu tam bilinmemekte siz ekmişsiniz bunu bilmişsiniz ne güzel .. tebrik ederim ..

Estağfirullah. Üçgülü sadece kuzulara saklıyoruz, doğrusu onlara da yetmiyor ya, buna da şükür. Ayrıca üçgülün nasıl bir tadı varsa, hayvanın bu kadar iştahla yediği başka birşeye rastlamadım bu güne kadar. Bizim biçtiğimiz yeri biz ekmedik. Cevizliğin sahibi olan abimiz, cevizliğin azot ihtiyacını karşılaması için organik gübre olması amacı ile bundan 7-8 sene önce ekmiş. uzun süre faydasını gördü ama şimdi cevizler kendini kurtarınca otu ayaktan satmaya başladı. Biz de bulunca kaçırmadık. Yoksa ekmek hakikaten zor. 2 hafta önce sordum. kilogramı 30 TL idi, 1 dekara en az 10-12 kilogram atılıyor. Herkesizin harcı değil yani. Cesur olmak lazım. 20 dekar bi yerin sadece tohum masrafı 6000 lira tutuyor.

sebazios link=topic=65700.msg744776#msg744776 date=1368741930' Alıntı:
Estağfirullah. Üçgülü sadece kuzulara saklıyoruz, doğrusu onlara da yetmiyor ya, buna da şükür. Ayrıca üçgülün nasıl bir tadı varsa, hayvanın bu kadar iştahla yediği başka birşeye rastlamadım bu güne kadar. Bizim biçtiğimiz yeri biz ekmedik. Cevizliğin sahibi olan abimiz, cevizliğin azot ihtiyacını karşılaması için organik gübre olması amacı ile bundan 7-8 sene önce ekmiş. uzun süre faydasını gördü ama şimdi cevizler kendini kurtarınca otu ayaktan satmaya başladı. Biz de bulunca kaçırmadık. Yoksa ekmek hakikaten zor. 2 hafta önce sordum. kilogramı 30 TL idi, 1 dekara en az 10-12 kilogram atılıyor. Herkesizin harcı değil yani. Cesur olmak lazım. 20 dekar bi yerin sadece tohum masrafı 6000 lira tutuyor.
anladımda cok yıllıksa ak üçgül demektir aküçgülde dekara 2 kg atılıyor .. 30 lira tohum fiyatında hemfikirizde o derece atılmıyor tohumu .. bi yanlışlık var yani ..

Çağrı link=topic=65700.msg744764#msg744764 date=1368739911' Alıntı:
Bereketli olsun benim tahminime göre 30u geçecektir dönüme.Maşallah fiğ tamburlunun sesini bile kesmiş :) Benim sormak istediğim biçim zamanı olarak ne zaman biçiyorsunuz ? Biz en alttaki dane fasulye şeklini alınca içi dolmadan biçiyoruz ancak tam çiçekteyken daha faydalı olduğunu söyleyenler var.

Fiğde kesin bir biçim tarihi yok. Daha doğrusu kullnacağım amaca göre belirlenir biçim zamanı.

Ne kadar geç biçersen o kadar çok balya alırsın, ama bir o kadar da fiğin kalitei düşer.
Ne kadar erken biçersen o kadar kaliteli olur, ama bir o kadar da az balya çıkar.

Ticari yetiştiricilik yapanlar çok balya amaçladıkları için kozaların tamamının belirmesini bekler. Kendi hayvanına özellikle de koyun için biçenler çiçek sonunda biçerler. Bu şekilde hem ot kaliteli olur, hem de balya sayısı tatmin edici seviyelere çıkar.

Son olarak kuzu yetiştiriciliği yada kuzu besisi için biçenler ise protein değerinin en yüksek olduğu çiçek başlangıcında biçmeye çalışırlar. Bu şekilde balya sayısı az da olsa 1. sınıf ot elde ederler. Kuzu besisinde en kaliteli yemleri kullanmak ana amaç olduğundan en uygun olanda budur.

sebazios link=topic=65700.msg744780#msg744780 date=1368742529' Alıntı:
Fiğde kesin bir biçim tarihi yok. Daha doğrusu kullnacağım amaca göre belirlenir biçim zamanı.

Ne kadar geç biçersen o kadar çok balya alırsın, ama bir o kadar da fiğin kalitei düşer.
Ne kadar erken biçersen o kadar kaliteli olur, ama bir o kadar da az balya çıkar.

Ticari yetiştiricilik yapanlar çok balya amaçladıkları için kozaların tamamının belirmesini bekler. Kendi hayvanına özellikle de koyun için biçenler çiçek sonunda biçerler. Bu şekilde hem ot kaliteli olur, hem de balya sayısı tatmin edici seviyelere çıkar.

Son olarak kuzu yetiştiriciliği yada kuzu besisi için biçenler ise protein değerinin en yüksek olduğu çiçek başlangıcında biçmeye çalışırlar. Bu şekilde balya sayısı az da olsa 1. sınıf ot elde ederler. Kuzu besisinde en kaliteli yemleri kullanmak ana amaç olduğundan en uygun olanda budur.
Teşekkür ederim bilgiler için.Benim bilgilerim de bu yöndeydi yine de bilgileri paylaşmak açısından sormak istedim.

Ali SARAÇ link=topic=65700.msg744777#msg744777 date=1368742151' Alıntı:
anladımda cok yıllıksa ak üçgül demektir aküçgülde dekara 2 kg atılıyor .. 30 lira tohum fiyatında hemfikirizde o derece atılmıyor tohumu .. bi yanlışlık var yani ..

Konuştuğum tohum firması en az 10 kg atılmalı demişti. Dediğiniz gibiyse ya onlar yanlış biliyor, yada ben yanlış anladım. Sırf bu maliyet yüzünden ekmedik bu sene. Biçtiğimiz cevilikteki üçgül çok yıllık. Hatta nasıl kök saldıysa her yıl biçiliyor, ardından çapalanıyor, seneye hiç tohum atmadan yine muntazam bitiyor.