Özentaş Gıda’nın çeltik ekimi yaptığı arazi 11 bin dönümü aştı
11 Nisan 2013 Perşembe 11:34

Özentaş Gıda, 2006 yılından bu yana faaliyet gösterdiği Gönen Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesislerinde yapılan ilave yatırımlarla, yıllık yaklaşık 50 bin ton çeltik işleme kapasitesine ulaştı.


GÖNEN - Özentaş Gıda, 2006 yılından bu yana faaliyet gösterdiği Gönen Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesislerinde yapılan ilave yatırımlarla, yıllık yaklaşık 50 bin ton çeltik işleme kapasitesine ulaştı. Firma, çeltik ekimi yaptığı araziyi bu yıl 11 bin dönüme çıkardı.

Gönen’de 2002 yılında kurulan Özentaş Gıda’nın firma ortağı Durmuş Özen, “Yapmış olduğumuz yatırımların yanında en önemli tarım havzaları arasında yer alan Gönen, Manyas ve Karacabey ovalarında 11 bin dönümden fazla arazide çeltik ekimi yapıyoruz. Fabrikamızda işlemiş olduğumuz çeltiğin önemli bir kısmını da kendimiz üretiyoruz. Yıllık 50 milyon doların üzerinde ticaret hacmine ulaşan sektörün önemli aktörleri arasındayız” diye konuştu. 2008 yılında dünyada yaşanan gıda krizinden sonra Türkiye’nin çeltik ve pirinç üretiminde önemli mesafeler katettiğini söyleyen Özen, üretim ve rekolte artışının fabrikaların kapasite kullanım oranlarını artırdığını, firma olarak kendilerinin de bundan paylarına düşeni aldıklarını söyledi. Özen, “Bugün yılın neredeyse tamamında çift vardiya ve tam kapasite ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ayrıca, bu süreçte Özentaş Gıda olarak markalaşma amacıyla da önemli adımlar attık” dedi. ‘Dünyanın en kaliteli pirinçlerinden biri’ olarak tanımladığı ‘Gönen baldosu’nda, Furkan Taşçı Gold, Furkan Taşçı ve Özentaş olmak üzere üç markayla pazarda yer aldıklarını dile getiren Durmuş, “Osmancık pirincinde de üç markayla sektörde yer alıyoruz. Bütün ürünlerimizde kaliteye büyük önem veriyoruz. Kaliteli üretim, şirket prensibimiz” dedi. Ürünlerini Türkiye’nin her yerine kısa sürede ulaştırabilecek organizasyona sahip olduklarını söyleyen Özen, Özentaş markasıyla yurtdışı pazarda da yer almak için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Üretimde ve ciroda yüzde 20 büyüme hedefliyor

Geçen yıl hedefledikleri yatırımın büyük bir bölümünü tamamladıklarını dile getiren Durmuş Özen, 2013 yılında, ilave bina ve depo yatırımı ile tarımsal alanda daha çok büyümeyi hedeflediklerini vurguladı. Özen, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu yıl kapasiteyi yüzde 20 artırarak üretimde ve ciroda yüzde 20 büyüme hedefliyoruz. Çeltik üretiminin yanı sıra hayvancılık alanında da faaliyet gösteriyoruz. Gönen, çeltikte, sütte ve ette marka bir kent. Şirket olarak hayvancılık alanında, 300 büyükbaş, yaklaşık bin adet de küçükbaş hayvan yatırımımız mevcut. Hayvancılıkta girdi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle bu yıl büyüme hedefimizi çeltik alanında gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”