Çatapat yutan iki çocuğun karaciğerleri iflas etti

Çatapat yutan iki çocuğun karaciğerleri iflas etti
19 Mayıs 2013

Sert bir zemine sürtüldüğünde kıvılcım çıkartan ‘çatapat’ isimli kimyasal oyun malzemesi, çocuklara zarar vermeye devam ediyor. Özellikle bayram günlerinde küçüklerin eline geçen çatapatlar bu kez Bitlisli iki kardeşin karaciğerlerinin iflas etmesine sebep oldu.

Ayetullah (5) ve Sabetullah Atik, rengi çikolataya benzeyen ‘çatapat’ yutma sonucu zehirlendi. Sırasıyla Hizan, Tatvan ve Van’daki hastanelere götürülen çocuklar, son olarak Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’ne getirildi. Yapılan tetkiklerde çocukların karaciğerlerinin ağır hasar gördüğü ve nakil yapılması gerektiği belirtildi.

Hizan ilçesine bağlı Gayda köyünde yaşayan baba Hübeydullah Atik yaptığı açıklamada, çocuklarının 5 gün önce yüksek ateş ve ishalden rahatsızlandığını belirtti. Hizan Devlet Hastanesi’ne başvuran baba Atik, ilk müdahalenin ardından büyük oğlunun taburcu edilmek istendiğini, küçük oğlunun ise Tatvan Devlet Hastanesi’ne sevk edildiğini söyledi. İki çocuğunu da durumlarının iyi olmaması sebebiyle Tatvan Devlet Hastanesi’ne götürdüğünü dile getiren Atik, sözlerine şöyle devam etti: “Tatvan’da ‘Madem taburcu ettiler, büyük oğlunu neden buraya getirdin?’ dediler. Ancak iyi görünmediği için hastaneye getirdiğimi anlattım. Buradaki tetkiklerin ardından durumu daha kötü olan Sabetullah’ı Van’daki özel bir hastaneye sevk ettiler. Oradaki incelemede karaciğerlerinin ciddi zarar gördüğü belirtilerek, organ nakli için daha donanımlı bir hastaneye sevk edilmesi gerektiği söylendi. Bu nedenle Turgut Özal Tıp Merkezi’ne geldik.”

Nakil için uygun organ beklediklerini dile getiren Atik, “Karaciğer nakli yapılması kararlaştırıldı. Ben ve annesinden alınan numunelerde annelerinin karaciğer dokusu uygun görüldü. Eşim ameliyat edildi. Şimdi nakil için bekliyoruz. Ancak doku uygun olursa eşimin karaciğeri sadece bir oğlumu iyileştirecek. Diğer oğlum da organ nakli için uygun doku bekliyor. Bunun için organ bağışında bulunmak isteyenlerden yardım istiyoruz. Çocuklarım iyileşsin başka bir şey istemiyorum. İsterse evlatlık bile verebiliriz.” diye konuştu. Çocukların çatapat sebebiyle zehirlendiklerini düşündüklerini belirten Çocuk Gastroenteroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamza Karabiber, uygun dokuya sahip organ bulunduğunda nakil yapılacağını kaydetti.

Rengi mavi, yeşil olacaktı

Klorat ve sarı fosfor karışımıyla üretilen patlayıcının, oyuncak malzemeler sınıfında yer aldığına dikkat çeken uzmanlar, içeriğindeki sarı fosforun yüksek dozda alındığında, ağır karaciğer hasarı ve ölüme yol açabildiğini belirtiyor. Önceki yıllarda benzer olaylar yaşanmasının ardından bazı üretici firmalar çikolata renkli çatapatın rengini mavi veya yeşile dönüştürme girişiminde bulunmuştu.