Meraya cikan hayvanlarda süt veriminin düsmesi

Arkadaslar, hayvanlari meraya cikariyoruz ancak silaj+yonca+saman+kesif yem konusunda kisin ne veriyorsak meraya cikardgmiz donemde de ayni degerlerde kaba ve kesif yemlerini veriyoruz. Cevremde sadece kesif yem verenler var ve sut veriminin dusmedigini soyluyorlar. Hayvanlarin ottan alacagi enerji degeriyle silajdan alacagi degerler ayni olmadigi icin bu bana cok mantikli gelmiyor ancak bu konuda sizin uygulamalariniz nasil? Sizce sadece mera+kesif yem verim kaybi yasatir mi?

Ynt: Meraya cikan hayvanlarda süt veriminin düsmesi

Sute yonelik bir rasyonumuz yok.. Kisin icerde yonca sap ve arpa kirmasi veriyoruz. Nisan ortasindan kasim basina kadar trk bkr gram yem yada yonca vermiyoruz. Hazirana kadar sutte gozle gorulur artis oluyor.

ziymut link=topic=65775.msg745764#msg745764 date=1368993791' Alıntı:
Arkadaslar nasil artar? Bizim burdaki meralarda mi bir problem var anlamadim, irk olarak holstein lardan bahsediyorum.
Hatta; bu meralarda bölge bölge değişir, merada su kaynağı varsa ve havada yeterli sıcaklık varsa süt verimi artar. Eğer hava 10 derce ve altına düşerse süt verimi düşer. Irk; holştayn ve simentall. Yeterli ot var ve içecek su yoksa süt beklemeyin.

yaylıma gittiği zaman artıyor süt verimi hayvan çok seçici yiyor her otu yemiyor mesela,doğal yetişiyor kendi ortamında.Ayrıca yaylımdan geliyor hayvanlar yine yem ve balyasını veriyoruz yemiyorlar bile.
Yukarıda nail abinin dediği gibi burada mera geniş su da var gezip suyunu içip karnını doyuruyor hayvanlar.Her türlü karlı oluyor meraya gitmeleri :)

Hayvanları ilk meraya çıkardığınız dönem tabiki sütlerinin düşmesi normal hayvanlar dolaşıyorlar ve yedikleri değişiyor normal beslemeyi yapsanız bile belirli bir zaman dan sonra normalleşir ve verimleride artar,normalde verdiğiniz rasyonu veriyorsanız hayvanlarınızda sorunsuz tüketiyorsa mevcut rasyonunuz yetersiz geliyordur mutlaka yoksa meraya çıktıkları için yem tüketimleri azalır,normal şartlardada misal veriyorum aynı tarlanın farklı biçimlerdeki yonca balyesini alıştırarak versek bile süt verimleri geçici bir süre düşüyor.