Rotatiller mi Mikser mi ?

Ynt: Rotatiller mi Mikser mi ?

mikserden ben memnun kalmadım türkayınkini kullandım .. neden memnun kalmadım bitki artıklarını hiç parçalamıyor önüne takıyor götürüyor .. rotatiller en azından parçalıyor .. bu bir mikser traktörü çok tutuyor .. rotatiller o kadar tutmuyor ..

Ali SARAÇ link=topic=65784.msg745660#msg745660 date=1368984807' Alıntı:
mikserden ben memnun kalmadım türkayınkini kullandım .. neden memnun kalmadım bitki artıklarını hiç parçalamıyor önüne takıyor götürüyor .. rotatiller en azından parçalıyor .. bu bir mikser traktörü çok tutuyor .. rotatiller o kadar tutmuyor ..

aynen rotatiller motoru itiyor hatta yer bayırsa rotatıl al bence.

Tarla komşumuz Torunoğlu 285cm rotil çekti tarladaki kesek erimedi.Hisarlar 265cm sanırım, mikser çektiler bariz fark oldu kesekte. Traktörü ne derece zorlar ne kadar yakıta yüklenir karı zararı bilemiyorum ama tarladaki keseği eritme konusunda mikser çok başarılı.

arkadaşlar ıkısınınde yaptıgı ış ayrı rototıller topragı ınceltır tezeklerı kırar yok eder usttekı otu çopu ekım yatagına karıştırır derin işlersen topragın tavını kaçırır yaş yerde taban yapar kuru tarım ıçın uygundur mıksere gelınce her toprakta çalışır taban yapmaz topragın ustundekı topacı otu çöpu altına almaz tavı kaçırmaz çok guzel tertemız tohum yatagı hazırlar ama bakınca topragın ustu ıyı gorunmez ama yagmur tavına ekım ıçın topragın altı lazımdır ben ıkısındende kullanıyorum mesela dık rotılle yanı mıkserle kombıne ekıyorum mahsul çıkıyor ama yakın koyde rotılle kombıne yaptılar tavı kaçırıyor mahsul çıkmıyor yanı tezek kırmak ıçın rotıl tohum yatagı hazırlamak ıçın ve kombı ıçin mıkser kullanılır benım tecrubelerım bu yanı ıkısınınde görevleri ayrı ayrıdır saygılar ıyı aksamlar

Hermiyas link=topic=65784.msg745721#msg745721 date=1368990647' Alıntı:
Rotatiller dediğiniz taban yapmaz mı arkadaşlar?

taban yapar evet doğru ama mıkserde keseklerı rotil gibi parcalmaz bence ıkısınınde yaptıgı iş ayrı mıkser bence daha iyi ama rotılde mıkserden daha hızlı daha fazla zorlamadan iş cıkarır kanısındayım mıkser taban yapmaz ... farklı gruptalar fakat rotılı cok hızlı devırde calıstırırsanız mıkserın yaptıgı işi yapar kanısındayım.

tumosannn link=topic=65784.msg745770#msg745770 date=1368994083' Alıntı:
taban yapar evet doğru ama mıkserde keseklerı rotil gibi parcalmaz bence ıkısınınde yaptıgı iş ayrı mıkser bence daha iyi ama rotılde mıkserden daha hızlı daha fazla zorlamadan iş cıkarır kanısındayım mıkser taban yapmaz ... farklı gruptalar fakat rotılı cok hızlı devırde calıstırırsanız mıkserın yaptıgı işi yapar kanısındayım.

Hızlı devir meselesi değil rotildeki olay, belirli bi noktadan sonra yapabileceği bişey yok aletin ama yıllaaar yıllar önceye göre muhteşem teknoloji, aynı tarlaya iki kez rotil çektiğimi biliyorum hem yavaş hem devirli çok fazla bişey fark etmedi tarlada kesek arasından geçiyorsa yapabilecek bişey yok

ben hem rotovatör hem mikser kullanıyorum genelde rotovatör kullanırım keseği iyi kırdığı için ve motoru fazla zorlatmadığı için
mikseri sadece havuç ekeceğim tarlaya en son işlem olarak kullanırım mikser rotovatöre göre motoru zorlatır
mısır ayçiçeği gibi ürün ekeceksen mikseri daha iyi olur taban yapmaz kökleri daha iyi gelişir ve ürün daha iyi olur
ekin pancar gibi ürün ekiyorsan rotovatör işini görür

yani rotavatöru uzun zamandir kullanirim. yesil sebzeleride topraga karistiririm bazen.hep un gibi yapar; traktör cevirebildigi sürece sıkıntı yok.yalniz rotavatör secerken hep bi numara küçüğünu tavsiye ederim küçük traktörde yakıta biniyor td80b de 210 turkayla 7-8 saatte 80 litreyi yaktigina şaidim.

ramazanpullu link=topic=65784.msg745789#msg745789 date=1368994976' Alıntı:
ben hem rotovatör hem mikser kullanıyorum genelde rotovatör kullanırım keseği iyi kırdığı için ve motoru fazla zorlatmadığı için
mikseri sadece havuç ekeceğim tarlaya en son işlem olarak kullanırım mikser rotovatöre göre motoru zorlatır
mısır ayçiçeği gibi ürün ekeceksen mikseri daha iyi olur taban yapmaz kökleri daha iyi gelişir ve ürün daha iyi olur
ekin pancar gibi ürün ekiyorsan rotovatör işini görür

aynen

biz bir hafta önce rotavatör 315 lik tuscana ekişehir üretimi aleti deneme amaçlı 80 66 ya taktık topaçlı yerde gayet iyi gidiyor almadan önce bizde sorduk fabrikaya hangisi daha iyi diye tohum yatağı için mixer ürün atağı rotavatör dediler köyde 4 metrelik mixer var soğan yerine girdiler 50 metrede bir aleti kaldırdılar önüne birikiyor otlar rotavotörde öyle bir sorun olmuyor