ÇÖKEN BUĞDAYLAR

arkadaşlar son günlerde hem görüştüğümüz sitemizin üyelerinden vede konu komşudan buğdaylarda hastalık olduklarını söylüyorlar.Özellikle Edirne bölgesinde bu durumun daha da çok olduğu söyleniyor.bunun sebebi nedir hiç araştıran oldumu.bazı mühendisler aşırı yağışlardan bazı buğday cinslerinin buna dayanmadığını söylüyor.

Ynt: ÇÖKEN BUĞDAYLAR

benim gözlemlediğim kadarıyla tüm trakyada var. komşu tarlaların çoğunda var. bizim yerlerde bıçak kesiyor gibi yok. aynı toprak aslında. çözüm belli, zamanında ilaçlama, 20 kg ı geçmemek, ve tohum çeşidini değiştirmek.

kırmıtlık link=topic=65793.msg745887#msg745887 date=1369046898' Alıntı:
bugun hasata başladık arkadaşlar verim biraz düşük gibi geliyor 400 civarı
bereketli olsun bizdede 400kg olsa şapkayı göğe atarız bu sene.geçen seneye göre bozuk buğdaylar.dün doluyla karışık yağmur yağdı inşallah zarar ziyan yoktur diye umuyoruz.geçen sene kaç kg biçmiştiniz?

GÜRKAN link=topic=65793.msg745881#msg745881 date=1369044584' Alıntı:
benim gözlemlediğim kadarıyla tüm trakyada var. komşu tarlaların çoğunda var. bizim yerlerde bıçak kesiyor gibi yok. aynı toprak aslında. çözüm belli, zamanında ilaçlama, 20 kg ı geçmemek, ve tohum çeşidini değiştirmek.
Gürkan hocam siz bu sene buğdaya ne gibi işlemler yapmıştınız paylaşırsanız sevinirim.gerçi siz herşeyi atmıştınız diye hatırlıyorum

he nekadar yagışlı bir dönem olsada şu aralar istenilen yere ve istenilen şekillde olmadı.birçok yede arpa ve buğdaylar geçti ılık yel de tuzu biberi oldu.bölgesel yagış alanlar iyi ama buyılda skıntılı dönem olcak...rabbim yardımcımız olsun..
birçok yerde nohutlarda hastalandı...bizim bölgede..

umutmalkoc link=topic=65793.msg745889#msg745889 date=1369047099' Alıntı:
bereketli olsun bizdede 400kg olsa şapkayı göğe atarız bu sene.geçen seneye göre bozuk buğdaylar.dün doluyla karışık yağmur yağdı inşallah zarar ziyan yoktur diye umuyoruz.geçen sene kaç kg biçmiştiniz?
saol kardeş önceki yıllarda 550 600 arası biçiyoruz son zamanda pas hastalığı oldu heralde o etkıledı verımi

Bu hastalık olayı özellikle erken ekilen buğdaylarda gözüküyor. O yüzden biz birkaç senedir. Artık geç ekiyoruz. 10 Kasım ' dan sonra ekim yapıyoruz. Bizim buğdaylarda şuan için ciddi bir problem yok. Sadece 1-2 güzel olmayan tarlamızda var. Onlarda zayıf bölgelerinde. Köyde erken ekenlerin hepsinde var diyebilirim. O yüzden artık mevsim değiğşmelerinden ve hava şartlarından dolayı geç ekilmesi gerekiyor. Ayrıca kök boğaz ilacı, bit ilacı, pas ilacı gibi ilaçları üşenmeden atmak gerekiyor. Yoksa başka bir çözüm yok. Gerekirse 2-3 sefer atılacak. Bunun yanı sıra Gürkan abi ' nin de dediği gibi tohum değiştirmek gerekiyor. 2 senede bir yeni bir tohuma geçmekte fayda var. Her sene aynı flamura 85 ' i ek ek nereye kadar....

bugün ilaçlama işinde ben vardım. bayağı fotoğraf çektim. tarla komşumun buğdayı çökmüş kök boğaz hastalığından.. ekim zamanı 20 ekim.aynı tarihte ektiği diğer tarlalar da bu şekilde hastalık yaptı. ben 10 kasımda ekmeye gittiğimde bu tarladaki buğday çıkmıştı. diğer fotoğraf da benim tarladan.

1007341.jpg

1007332i.jpg

umutmalkoc link=topic=65793.msg745888#msg745888 date=1369046934' Alıntı:
Anladığım kadarıyla trakyada hemen hemen heryerde var bu sene bu hastalık.arkadaşımızın paylaştığı linki okuyunca bulaşan hastalığın çözümününde olmadığı anlaşılıyor.
evet hocam çözüm yok, yani bize düşen bu hastalığı hiç ortaya çıkartmama. bugün duyduğuma göre sarımsaklı ziya organik çiftliğinin 10000 dekar arazisinde kök boğaz hastalığı var. sanırım önemli kısmını ota biçip balya yapacaklarmış.

pas ilacı farklı süne ilacı farklı ama birbirine karıştırabiliyorsun. keşan daki tarım ilçe daha süne ilacı atmayın diye uyarıyor süne daha larvadaymış. 1-2 gün daha bekleyin diye söylüyorlar . süne tahribatı olacağının haberini veriyorlar.