yaylaya uygun büyükbaş hayvan ırkları

Ynt: yaylaya uygun büyükbaş hayvan ırkları

Angus meraya çok uygun bir ırk. Zaten yabancı ülkelerde de açık besicilikte yaygın olarak kullanılıyor. Ben açık besi yapmayı planlıyorum nasip olursa. Ona da angusla başlamayı düşünüyorum.

çiftci32 link=topic=65800.msg745918#msg745918 date=1369056921' Alıntı:
yaylaya uygun hayvanlar hangisi 6 ay yaylada duran hayvanlardan verim alınır mı fazla kesif yem vermeden bizim bullarda mera saıkıntısı yok

Isparta ' yı bilmiyorum ama kurban çadırlarında komşu çadırlarda doğudan gelen hayvanları çayır-yayla gibi yerlerde otlatıyorlarmış ve hayvan besiye çekilmeden direk meradan getirdiklerini söylüyorlardı. Genel olarak MONTOFON ırkını tercih ediyorlardı.

çiftci32 link=topic=65800.msg746933#msg746933 date=1369319162' Alıntı:
ben aslında simental düşünüyordummmmmm

Simentali bizde yaptık ama full simental değildi karışık idi yani. Montofon yerli simental kırma hepsi karışıktı birtek holstein kullanmadık kurbanlık olarak. Simental de çok iyi gelişiyor özellikle kendi bölgenden toplarsan sıkıntı çıkarmaz ama genede montofon ve yerli ırklara göre daha narin oluyorlar. Bizim en büyük sıkıntı ayaklarda oluyordu ve komşularımızda hala aynı sorun görülüyor. Örneğin hayvanlar sıcakta bi atlaşıp köye kaçtığı zaman çoban olarak simentaller ile birlikte dönüyorduk diğerleri köydeki yerine yatmış oluyorlardı. Ama çok ağır başlı hayvanlar efendi ve sakinler.

mera uygun kültür ırkı olarak tavsiyem simental dır.. sıcaga soguga dayanıklıdır. kolay hastalanmaz her yerde otlar ayak bacak yapısı iyidir. hızlı et alır et aldıkca daha sakin bi yapıya bürünürler. hostain ve montofon çok narin hayvanlardır çabuk hastalanırlar merada çok verimli degildirler.. montofon kırmaları ise saf ırka göre meraya daha uygundur guzel gelişir..

Bende simental derim birde kradenizde yetişen bir ırk vardı jarsey .
Ne olursa olsun meracılık çok güzel ekonomik yönden
Fenni sistemde KABA YEMİ yeyiştirmek maliyet
Biçip işletmeye taşımak maliyet
Önlerine vermek maliyet
Gübreyi altından alıp toprağa vermek maliyet
Kesif yemde aynı şekilde
Ama meracılıkta , doğal otu kendi alıyor topraktan gübreyi kendi bırakıyor toprağa hayvan.
Enerji fiyatları malum ülkemizde.

ama işte yemsiz olmuyor herşey hormonla oluyor mera devamlı olsa süpero lur hayvanın eti de güzel olur evde bakılanan hayvanın sorunları çıkıyor bu sorunlar pek simentalde yaşanmıyor

çiftci32 link=topic=65800.msg747036#msg747036 date=1369336611' Alıntı:
ama işte yemsiz olmuyor herşey hormonla oluyor mera devamlı olsa süpero lur hayvanın eti de güzel olur evde bakılanan hayvanın sorunları çıkıyor bu sorunlar pek simentalde yaşanmıyor

Hocam eğer besicilik için istiyorsan sadece en uygunu angus diyebilirim, hayvanı salıyorsun açıkta beslemek zorundasın hatta. Bence bir düşün derim.

Dostlar...

Jeysey hic bir zaman bir besi hayvani sigiri olamamistir, zaten kucuk yapili bir sut sigiridir,yavrusu bile diger irklara nazaran 22-26 kg civarinda dogar....

Jersey irkinin tek ozelligi diger irklarda sut yagi % 3-3,5 dolaylarinda iken, bu jerseyde % 6 lara dayanabilmektedir...Fakat ulkemizde yurt disindaki gibi sut yagina onemli olcude prim verilmediginden jersey hic bir zaman ulkemizde ticari sigircilikta kullanilmamaktadir...

Ahir besisi baska buyuk irklar aksama kadar kirda otlasa karnini doyuramaz onun ocin orta boy sigir irklaro daha uygun olur bizim bolu geredede bu irk ve sementa irki tutulur yayla icin cersey daha uygun erzurum kars agri tokat tarafindada cok tutulur

çiftci32 link=topic=65800.msg748958#msg748958 date=1369922470' Alıntı:
angusu pek tutumuyorlar piyasaaaaa pazarlaması problem oluyo

Halbuki karkas verimi en yüksek olan hayvanlardan biridir.

Angus Yetiştiriciliği - Angusların özellikleri, Et çiftliği hakkında genel bilgi - 4. Bölüm

Şunu izlemenizi tavsiye ederim :D Bir tane daha var Türkiye ' de bu işi yapan biriyle görüşülmüş :) Ama yine de tabi Simental de çok güzel bir seçim olur.

DeHLiZ link=topic=65800.msg749166#msg749166 date=1369989681' Alıntı:
Halbuki karkas verimi en yüksek olan hayvanlardan biridir.

Angus Yetiştiriciliği - Angusların özellikleri, Et çiftliği hakkında genel bilgi - 4. Bölüm

Şunu izlemenizi tavsiye ederim :D Bir tane daha var Türkiye ' de bu işi yapan biriyle görüşülmüş :) Ama yine de tabi Simental de çok güzel bir seçim olur.

Bu videoyu ben de aylar öncesi izlemiştim. Angus gerçekten ülkemize kazandırılması gereken bir ırk. Yanlış tanıtımlara kurban gitti. Ayrıca yerli ırklara da benziyor, kurbanda satsan kimse ' ' bu angus mu ' ' diye sormaz. Tek fark boynuzsuz oluşları... Et kalitesi de yüksek, neden kaliteden halk mahrum bırakılıyor anlamıyorum. Ben hayvancılığa angus ile başlamayı düşünüyorum...