Traktöre fazladan lamba takmak sorun olur mu?

arkadaşlar merhaba,

Kabinli 285 imizde arkada 2 önde 2 olmak üzere 4 adet kabin sis lambası takılı. Ben bunları 4 er tane yapsam acaba elektrik aksamı kaldırır mı? Sigortaları kaldırır mı? Traktörü yeni aldık yakmayalımda. Bilgisi olan üstadlardan yardımlarını rica ederim.

Ynt: Traktöre fazladan lamba takmak sorun olur mu?

sorun olmaz ben yaptım sadece dügme sigortalarına konrol etmen yeterli buda fotosu
dsc02684eu.jpg

Hiçbir şey olmaz diyen arkadaşlar bi durun hele.. başınıza gelmedi galiba biz arkadaşın traktörü tutuşturuyoduk.. şyt-*-sa kablolar gözümüzün önünde eridi alev alev.. zuha-*-s 2 olan lambaları 4 yaptık.. Aynı düğmeye bağladık ve açtığımız anda kablolar erimeye başladı.. :) Eriyen kabloların değişimi için ustaya 100 tl para bayıldı sonra arkadaş.. ayrı bir kablo çekilmesi lazım aküden üstelik düğme de ayrı olmalı.. kaş yaparken göz çıkarmaya gerek yok tedbirli olunmalı.. Kablo ve düğmeler tutsa tutsa 20 25 tl tutar, risk almaya gerek yok.. Bizim traktörde de önde 4 tane bağlıydı.. bi sorun olmadığını sanıyodum meğer kablolar felaket şekilde ısınıyormuş sonradan farkettim.. Bunu farkedince daha kaliteli 2 tane sis taktım 4 yerine.... :)

Aykut Güler link=topic=65871.msg746920#msg746920 date=1369317145' Alıntı:
Hiçbir şey olmaz diyen arkadaşlar bi durun hele.. başınıza gelmedi galiba biz arkadaşın traktörü tutuşturuyoduk.. şyt-*-sa kablolar gözümüzün önünde eridi alev alev.. zuha-*-s 2 olan lambaları 4 yaptık.. Aynı düğmeye bağladık ve açtığımız anda kablolar erimeye başladı.. :) Eriyen kabloların değişimi için ustaya 100 tl para bayıldı sonra arkadaş.. ayrı bir kablo çekilmesi lazım aküden üstelik düğme de ayrı olmalı.. kaş yaparken göz çıkarmaya gerek yok tedbirli olunmalı.. Kablo ve düğmeler tutsa tutsa 20 25 tl tutar, risk almaya gerek yok.. Bizim traktörde de önde 4 tane bağlıydı.. bi sorun olmadığını sanıyodum meğer kablolar felaket şekilde ısınıyormuş sonradan farkettim.. Bunu farkedince daha kaliteli 2 tane sis taktım 4 yerine.... :)
ben yaptım hiç birşey olmadı
traktörün her tarafı ışık dolu

tt6054c link=topic=65871.msg746923#msg746923 date=1369317351' Alıntı:
ben yaptım hiç birşey olmadı
traktörün her tarafı ışık dolu
hacım bunlar led bunların çektiği amper düşüktür pek zarar etmez
aydınlatma lambalarına dikkat etmek lazım lambaları çooğaltmak yerine değiştirip kaliteli şeyler takmak daha mantıklı hem o kadar çok lambaya şarj dinomosu yetişebilirmi

55-46 link=topic=65871.msg746928#msg746928 date=1369317872' Alıntı:
hacım bunlar led bunların çektiği amper düşüktür pek zarar etmez
aydınlatma lambalarına dikkat etmek lazım lambaları çooğaltmak yerine değiştirip kaliteli şeyler takmak daha mantıklı hem o kadar çok lambaya şarj dinomosu yetişebilirmi
dğru diyorsun ama kabloları güzel bağladıktan sonra birşey olmaz ya bazı traktörlerde var arkada önde 4 ışık

tt6054c link=topic=65871.msg746930#msg746930 date=1369318067' Alıntı:
dğru diyorsun ama kabloları güzel bağladıktan sonra birşey olmaz ya bazı traktörlerde var arkada önde 4 ışık
evet doğru düzgün bağlamakta çok önemli ama ne kadar düzgünde bağlansa her kablonun taşıyabileceği yük miktarı vardır

abi bence hic deneme bende 74 80 e 4 lamba takmıştım uzun süre çalışınca kabloları eritti
haa illa takacam diorsan aküden yeni bir hat çekersin birde sigorta tablası her çift için bir sigorta hiç bişey olmaz o zaman ;)

pusat link=topic=65871.msg746943#msg746943 date=1369323142' Alıntı:

abi bence hic deneme bende 74 80 e 4 lamba takmıştım uzun süre çalışınca kabloları eritti
haa illa takacam diorsan aküden yeni bir hat çekersin birde sigorta tablası her çift için bir sigorta hiç bişey olmaz o zaman ;)
bizim nh lerde boştan sigorta tablası var ondan takdınmı bir sorun olcağını düşünmüyorum nedersiniz ama arkadaşın motoru mf

duruma göre değişir ufak bi ampul taksan olur ama mesela arkadaki sisleri cogaltmaya kalkarsan bu roledi kkablodu fln biraz sorun cıkartabilir yani ufak gelir kaplola yanar vs bilgili yaparsanız sorun olmaz ama kablolar kaldırıyorsa 5 bile tak ;)

power ledli tanesi 10.5 wattlik ledlerden olusan arac prodüktörleru vardi 5 ledlisi 52.5 watt cekip (yani 1 standart calisma ampulünden az) yaklaşık 6000 lumen isik şiddetine sahipti buda 4 adet 55 lik ampule esit 1 yakip 4 veriyor :)) 60 dolar gibiydi fiyatı .

2 lambanin tesisatina 2 daha ilve edersen kablolar ve anahtar bu akimi kaldirmaz...
Ayriyeten bi kablo cekip far rölesi baglanmali ve tesisata daha kalin kablolar cekilmelidir...
Ayrica sarj dinamosunun yastigida en az 60 Amperlik olmasi gerekiyo yoksa kaldrmaz ...

muhteşem bilgileriniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum sağolun arkadaşlar. Yalnız bir sorum daha olacak. hem sağa sola hem aşağı yukarı hareket eden sis takılı şu an traktörde. bunlardan hiçbir yerde bulamadım. satan bir yer biliyormusunuz?