60-56s rampa performansı

Ynt: 60-56s rampa performansı

tumosannn link=topic=65928.msg747876#msg747876 date=1369600591' Alıntı:
çamurda ınerken tek teker gerıye dogru doner onu onlemek ıcın basarsın ıkı tekerlekte aynı devırde dondugu ıcın hızını azaltıyor eger basmassan tekerın bırı gerıye dogru donuyor yavaslıyacagına hızlanıyorsun ok-*-s bunu fazla kımse bılmez camurda kısın odun getırırken az ınmedık yuzde 70 lık camurdakı bayırlrdan ok-*-s
ya ben bunu hep düşündüm aslında ama denemedim ama mantıklı bu sene deniyelim bari :D

55-46 link=topic=65928.msg747877#msg747877 date=1369600854' Alıntı:
ya ben bunu hep düşündüm aslında ama denemedim ama mantıklı bu sene deniyelim bari :D

yada eger kılıdın yoksa da gerıye donen tekerın karsıındakı tekerın frenıne basıp el gazıyla gaz verırsın ok-*-s

4 tekerlekli römork eger frenliyse traktörün frenine çok abanmamak gerekiyor.Çünkü difransiyel kilitli degilken tekerlerin biri çalışmayacagından frene sert bastıgınız zaman yüzde 50 ihtimal tekerlerin 1 i kayar.Buda kötü sonuçlara yol açabiliyor.
Untmadan fıatlar rampa aşşa kolay kolay vitesi boşa atmaz ama mf nin attıgını çok gördüm :D

biz geçen sene galiba tt50 ile 2 romork pancar var 1 ni takıp ilçedeki petrole götürdük diğerinide petrole takıp götürdük petrolde 2 sini bağladık
kantara götürecez 4 viteste gaz vermeden iniyoruz hafif rampalı sayılır ibre 15 i geçti galiba bi telefon çaldı frene bastık kürüdü pehlivanı vurunca şıp diye durdu :)
tt50 ile pancar da rampalarda kaçıncı vitesle çıkıyosan o vitesle inmelisin diye bi kural var 2 ile iniyorduk tabi romork frenide var
şimdi t480 var 4*4 leri taktın mı tam gaz iniyoruz bişey olmuyo 4 tekerin frenlemesi güven veriyo kendine :)

60 56 nın 10 ton ındırmesınden öte bulundugu rampanın eğimi ve zemini önemli arkadaşlar Yeterkı yere tutunsun kumda yada tarla yolunda dik rampada 2 romork 10 ton 60 ı kovalar ama asfalt zemınde cok rahat bır sekılde ındırebılırsın Bizzat yaşadım eğimli virajlı rampada 9 ton bugday yuklu tek romorkla ınıyordum takvıye 3le vıtesten atma fln olmadı olmazda NHlerde ve fıatlarda vırajda oldugu ıcın romork motoru anıden kovaladı cunku zemıne tutunamadk tekerler ters donmeye basladı sag sol sag sol yanlaya yanlıya motoru kovalaya kovalaya ındırdım sağ salim duzluge cıkınca durdum serı takvıyeye bır taktım romorkun oku koptu :) O yuzden bu konuda zemın ve eğim çok önemli arkadaşlar....Asfalta 2 romorkla kolay kolay kovalamaz motoru rahat ındırırsınız...

fiat larda yük binice boşa atma olayını duymadım ama dedemde zamanında 165mf varmış taş yüklü rampa inerken vitesten atmış, dişlide falan bir sorun varmıydı bilmiyorum. yine köyden biri 265 e sürat dişlisi taktırmış 7 tonluk römorkla rampa inerken vitesten atmış ölümden dönmüş.

fiat newhollandlar şanzuman konusunda çok başarılı vitesten atma konusu hiç olmaz.1983 yılından beri bizde 480-s8 varmış ben bildim bileli hiç vites sorun çıkarmadı kaldı ki eskiden de viteste sorun çıkarmamış.
60-56 servis traktörü olarak mısır silajı çektiriyoruz biz 18ton net silaj ile traktör yolunu alıyor.Römork freni filan demişsiniz arkadaşlar çok etkili olduğunu düşünmüyorum o frenlerin, tamamen tecrübenize dayanıyor rampada çıkış ve inişiniz.

TnisayG link=topic=65928.msg748352#msg748352 date=1369760700' Alıntı:
fiat newhollandlar şanzuman konusunda çok başarılı vitesten atma konusu hiç olmaz.1983 yılından beri bizde 480-s8 varmış ben bildim bileli hiç vites sorun çıkarmadı kaldı ki eskiden de viteste sorun çıkarmamış.
60-56 servis traktörü olarak mısır silajı çektiriyoruz biz 18ton net silaj ile traktör yolunu alıyor.Römork freni filan demişsiniz arkadaşlar çok etkili olduğunu düşünmüyorum o frenlerin, tamamen tecrübenize dayanıyor rampada çıkış ve inişiniz.
tecrübede bir yere kadar yol yumuşak kumlu bir zeminse bazen tecrübede işlemiyor
remork freni ise çok etkili yanılıyorsunuz o konuda 4 tekerlekli remorkta dik rampada bir çektim bide pehlivan 640 olduğu yerde kaldı

TnisayG link=topic=65928.msg748352#msg748352 date=1369760700' Alıntı:

Dediklerine katılıyorum abi yalnız römork freni çok çok önemli bizim için tek dingil römork kullanıyoruz bazen yükü fazla atıyoruz kendi hızını kesse bile çok fark ediyor.

traktöre bağlantı noktası aşağıda olursa indirme için daha avantajlı olur.
ama tehlikeli işler bunlar . ben şahsen gözüm kesmiyorsa teker teker indiririm, römork freni de en güzeli, sene de toplasan bi kaç gün römork işimiz oluyor macera peşinde koşmak luzumsuz olur.

Bizim yaslılar falan hep kaçla cıkıyorsan o vitesle ineceksin der bende 2-3 aşırı olmadığı yerdede 3-4 inerim hep 5 ton yükle vitesten atma olayıyla karsılasmadım ama römork tek dingil oldugu icin cok bi tehlike olmuyor römork frenine basarım devir 20yi geçtiği zaman düşmezse motorun frenine basarım az bisey öyle öyle iner cogu traktördede bu böyledir zaten

UÖZKAN.77 link=topic=65928.msg764122#msg764122 date=1375610429' Alıntı:
Geçmiş olsun da istop etmek mantıklı mı acaba..
mantıklı değil ama ne yapayım aklıma ilk o geldi zikzak çektım yolda asfalt yol erimiş.kaydım ındım.ağır takvıye ınseydım bişey olmazdı.seri 2 bizi yolluycaktı tahtalı köye

ByFreST0N link=topic=65928.msg764127#msg764127 date=1375614753' Alıntı:
Bizim yaslılar falan hep kaçla cıkıyorsan o vitesle ineceksin der bende 2-3 aşırı olmadığı yerdede 3-4 inerim hep 5 ton yükle vitesten atma olayıyla karsılasmadım ama römork tek dingil oldugu icin cok bi tehlike olmuyor römork frenine basarım devir 20yi geçtiği zaman düşmezse motorun frenine basarım az bisey öyle öyle iner cogu traktördede bu böyledir zaten
romork fireni falan yoktu rampa yaklasık 2 km tam inişinde viraj var.viraja aşağı baya diklenıo.tam viraja girişimi kestirdim içerden alıyım toplar sağ geçerim dedim.tam o zaman kaktı romork.istop ettım el fırenını çektım bayada sürat yaptı 25 30 yapmıstır.20 30 metre kadar kaydı düze indim durdum.çok tırstım satacam 6056yı

yavaş 3 le inme demelerinin sebebi , olur ya römork traktörü topladığında ( toplama demek traktör devir kazanır tekerlekler ters dönmeye başlar, römork arıştan katlanıp traktörün üzerine bile binme yapabilir bu şekilde olayları gördüm ) vites büyültmen gerekir senin yavaş ta büyülteceğin max vites yavaş 4 oda seri 1 den hızlı 2 der yavaştır faydası olur ama ya yine toplarsa ? o yüzden bayıra seri 1 le girmen daha mantıklı 2-3-4 dahada kesmezse son çare peygamber vitesi yada atlamaya yer ara :D birde pehlivan çekinin çok faydası var her daim arışın altında olsun

yav 60 56s sınıfında güzel iyi hoş makina diyorlar tutuluyor para ediyorda geçen gün yonca samanı çıkarttık 60 56se romorku taktık samanıda ford 3000 çekecektik bir taraftan 3000 asaldı bi taraftan 60 56s 60 56s fordu yerinden bile kımıldatamadı galiba rekdefiyesi gelmişti yoksa biri 60 diğeri 45 bg traktör