barajdan gelen kapalı sistem su 250 m. su basar mı?

s.a arkadaşlar geçen sene tarlanın traktörün acemisiydim bu senede yagmurlama sulamanın :)
sormak istedigim şu dayımın 47 dönm (1000m) bir tarlası var (bu sene bana kiraladılar belki seneyede alabilirim) en uzak noktası 250 m ben 150 metreye kadar ana boru götürüp ondan sonra 3 parça halinde geri geri boruları toplayarak sulama yapmak istiyorum, su motorum yok tarlanın başında açık kanal var burayı kapalı kanala çeviriyorlarmış, sizce bu barajdan gelen su 250 metreye su basarmı kaç fıskıye çevirir?
kullandıgımız boruya ve fıskıyeye degişir ama şuan ben hiçbir malzeme almadım sizlerin tavsiyelerini bekliyorum
not : boru kaçlık hatırımda degil fakat 1 boy (6m) tanesini 10 tl den ikinci el buldum 80-100 tane alsam işimi görür sanırım?

Ynt: barajdan gelen kapalı sistem su 250 m. su basar mı?

Murat abi 250 metreye rahat götürürsünde kaç tabancaya basacağı kullandığın satrafüje ve senin motora vereceğin gazada bağlı.Ben en kötü 40 tabancaya basar diye düşünüyorum Ömerin dediği gibi bu sayı çok yükselebilirde.Bu arada hangi köylüsün abi :)

teşekkürler arkadaşlar
sistem bir kurulsun bakalım
tarlayı yeni sürdüm seneye ekin olacak inşallah
yalnız barajın basıncıyla tarlayı sulayabiliriz diye düşünüyordum
motora gerek kalmadan

abi bende aksaraylıyım barajın suyu açık kanallarla gelir bizim oralara, sistem değişecek derken borularla mı su gelecek yağmurlama yapmak için ? Eğer öyle bir şey ise ben hiç kullanmadım onu bilmiyorum.

hermes link=topic=65967.msg748254#msg748254 date=1369728319' Alıntı:
teşekkürler arkadaşlar
sistem bir kurulsun bakalım
tarlayı yeni sürdüm seneye ekin olacak inşallah
yalnız barajın basıncıyla tarlayı sulayabiliriz diye düşünüyordum
motora gerek kalmadan
Barajın Basıncıyla Derken, Salma Sulama Mı Düşünüyorsunuz?

• Beğen
Tepkiler: hermes

Kardeş bizim burda adamın biri nehiirn önüne koydu boruyu 250mden fazla boru ile tarlaya getirdi. 20 25 tabanca taktı tabancaların hepside döndü şaşkınlıkla izledik bizde :D

• Beğen

omerfarukkoc link=topic=65967.msg748258#msg748258 date=1369734537' Alıntı:
Barajın Basıncıyla Derken, Salma Sulama Mı Düşünüyorsunuz?
şimdi barajdan borularla gelecekmiş su her tarlanın başına bir vana konacakmış yagmurlama sistemi o vana ya takıp öyle sulamayı düşünüyorum

hermes link=topic=65967.msg748261#msg748261 date=1369735347' Alıntı:
şimdi barajdan borularla gelecekmiş su her tarlanın başına bir vana konacakmış yagmurlama sistemi o vana ya takıp öyle sulamayı düşünüyorum
O Zaman Yağmurlama Olur, Ama Basınç Ne Kadar Olur Kaç Fıskiyeye Basar Onu Burdan Bilemeyiz...

• Beğen